نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

ادامه رشد بازار فولاد چین با کاهش تولید در مناطق مختلف

0 198

بازارهای فیوچرز چین امروز نیز با اقبال سرمایه گذاران روبرو شدند. بهای میلگرد در بازار فیوچرز شانگهای با 17 یوان رشد روبرو شد و ورق گرم افزایش 17 یوانی را تجربه نمود. در بازار فیزیکی نیز میانگین بهای میلگرد در 25 شهر مهم چین به 4160 یوان رسید که 14 یوان از روز قبلی معاملات بالاتر می باشد. ورق گرم هم در 24 شهر مهم چین به 4213 یوان/تن رسید که رشد 21 یوانی را نسبت به روز جمعه نشان می دهد. تحت کاهش موجودی انبارها و هزینه تولید بالا، تولید کنندگان و تجار قیمت های بالایی را پیشنهاد می دهند. امروز 8 کارخانه فولادی در چین قیمت های خود را بین 20 تا 150 یوان افزایش دادند. با رشد قیمت ها اما، صنایع پایین دستی محتاط تر عمل نموده و از حجم خریدهای خود تا تثبیت قیمت ها خواهند کاست.

با این حال روند پیش رو کمی نامعلوم به نظر می رسد. بازار فیزیکی این روزها پیرو نوسانات بازارهای فیوچرز است. از دیدگاه فاندامنتال، محدودیت های زیست محیطی تولید فولاد عرضه به بازار را محدود ساخته اند. میزان خریدهای روزانه در نیمه اول ماه می در سطح بالایی باقی ماند و موجودی انبارها کاهش قابل توجهی را شاهد بودند. این فاکتورها در کوتاه مدت همچنان از قیمت فولاد در بازار حمایت خواهند نمود، اما در میان مدت با نزدیک شدن به فصل باران های موسمی، از تقاضا برای محصولات فولادی کاسته شده و احتمال اصلاح قیمت وجود خواهد داشت.۸
در بخش مواد اولیه نیز سنگ اهن در بازار فیوچرز دالیان با افزایش 10.5 یوانی روبرو شد. در بازارنقدی نیز سنگ آهن 62 درصد استرالیا 483 یوان معامله شد که نسبت به روز جمعه 8 یوان افزایش را نشان می دهد. نکته قابل توجه در بخش تامین سنگ آهن اینکه داده ها نشان می دهند که از حجم واردات سنگ آهن از ژانویه تا مارس امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و حجم واردات تا ماه آوریل کمی افزایش داشته است. این مسئله نشان می دهد که قیمت سنگ آهن وارداتی از قیمت فعلی بازار فراتر رفته که به معنای ضرر تجار این حوزه می باشد. از سوی دیگر، تولید داخلی سنگ اهن در چین همچنان کاهشی است. میزان تولید داخلی سنگ آهن در چین در فاصله ژانویه تا مارس امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 36 درصد معادل 33 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده کاهش داشته است.

بنا بر اطلاعات انجمن آهن و فولاد چین، تولید روزانه فولادسازهای بزرگ و متوسط در چین طی اواخر آوریل به 1 میلیون و 910 هزار 200 تن رسیده که کاهش 0.05 درصدی را نسبت به اواسط آوریل نشان می دهد. با این حال انتظار می رود بازگشت کوره بلندها به مدار کاری، تولید فولاد چین در ماه می را کمی افزایش دهد. در حال حاضر، نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید کوره بلنده در چین 85/3 درصد می باشد که افت سالانه 3.06 درصد را نشان می دهد. انتظار می رود پس از رشد سریع تقاضا و کاهش موجودی ها در آوریل، در می شاهد اصلاح تقاضا و کاهش سرعت افت موجودی انباره ها شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.