نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

احتمال عقب نشینی آمریکا در مورد تصمیم تجاری برای فولاد چین

0 223

فولاد سازی چین با ظرفیت تولیدی سالانه معادل حدود 800 میلیون تن بزرگترین تولید کننده این محصول خوش آتیه است .
در زمستان دولت چین با محدود سازی ظرفیت های تولیدی به منظور کاهش آلودگی هوا سبب کاهش عرضه جهانی شد همچنین تضعیف ایندکس دلار بعد از انتخاب پرزیدنت ترامپ از عوامل تاثیر گذار رشد قیمتی فولاد بودند . البته بعید است محدودیت های محیط زیستی مدت طولانی ادامه یابد مگر اینکه فشارهای محیط زیستی بر چین خیلی زیاد شود .
در ماه می (اردیبهشت و خرداد ) چین حدود 81.13 میلیون تن فولاد تولید کرده است که نسبت به ماه قبل 5.8درصد رشد و نسبت به مدت مشابه در سال قبل 8.۹درصد رشد داشته است ، همچنین تولید سالیانه تا تاکنون 5.4درصد افزایش داشته و به 369.86 میلیون تن رسیده است .
با افزایش حاشیه سود در این صنعت شاهد افزایش تولید و ظرفیت تولیدی توسط چینی هستیم البته نکته اساسی این است که ارزان ترین هزینه تولید را چین دارد و این یعنی هر رشد قیمتی بیشتر در این محصول باعث افزایش چندبرابری سود فولادسازان است .
بر اساس گزارش های رویترز در ماه می روزانه 2.62میلیون تن تولید فولاد چین بوده است .با افزایش ظرفیت فولادسازهای چینی و استفاده از قراضه به این منظور سبب افزایش حاشیه سود بسیاری شده است.
البته وضع تعرفه های امریکا بر فولاد وارداتی از چین شاید در کوتاه مدت بر صادرات چین به آمریکا تاثیر بگذارد ولی در میان مدت این آمریکاست که به فولاد چین که قیمت مناسبی دارد نیاز پیدا خواهد کرد، از طرفی با توجه به اینکه کشوری توانایی و ظرفیت تولیدی چین به منظور رفع نیازهای آمریکا را ندارد قطعا آمریکا در مقدار و نحوه وضع تعرفه ها به نفع چین عقب نشینی خواهد کرد .

نویسنده: سینا حمیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.