نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بهره برداری رسمی از طرح توسعه فولاد سبا در مبارکه

0 64

طرح توسعه فولاد سبا متعلق به گروه فولاد مبارکه با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی احداث ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبا در نیمه اول سال 76 شروع شد و در اواخر سال81 به پایان رسید و آزمایشات گرم این مجتمع با انجام اولین ذوب در کوره قوس الکتریکی در بهمن ماه 81 آغاز شد.

فعالیت این شرکت در زمینه تولید ورق گرم به روش ذوب در کوره قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم تختال نازک (THIN SLAB) به ظرفیت 700 هزار تن قابل توسعه تا 2.8 میلیون تن در سال می باشد.
محصول نهایی فولاد سبا کلاف نورد گرم، ورق‌های فولادی و ورق آجدار است. ورق های تولیدی مجتمع فولاد سبا به ضخامت 12.5-1.5 میلیمتر و عرض 1560-800 میلیمتر بوده و به صورت کیفی شامل ورقهای تجاری، کششی، کششی عمیق، قابلیت جوشکاری بالا، ساختمانی جهت کاربرد مهندسی و ضد زنگ 409 فریتی می باشد.

امروز طرح توسعه مجتمع فولاد سبا با هدف افزایش ظرفیت تولید از 750 هزارتن به یک میلیون و 600 هزار تن به بهره برداری رسید که به همین منظور تغییرات اساسی و نوسازی در کوره قوس و ریخته گری موجود همراه با تعویض اتوماسیون این خطوط انجام شده است. علاوه بر این موارد، در مراحل مختلف واحدهای فولادسازی دوم، کوره تونلی و کوره شاتلی جدید، ریخته گری دوم، نصب قفسه 7 و دانکویلر دوم همراه با تعویض کامل اتوماسیون نوردگرم و نوسازی خط موجود مورد بهره برداری قرار می‌ گیرد.

میزان سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از طرح توسعه‌ای این کارخانه، ۱۴۶ میلیون یورو به صورت ارزی و ۲۵۳ میلیارد تومان به صورت ریالی و در مجموع ۲۲۰ میلیون یورو است که برای ۱۵۰ نفر نیز به صورت مستقیم اشتغالزایی به همراه خواهد داشت.

شرکت دانیلی ایتالیا سرمایه‌گذار خارجی طرح و کنسرسیومی شامل شرکت‌های صفا فولاد، تامکار، میکا سازه و ساز اندیش پیمانکاری آن‌را برعهده داشته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.