نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

لرزش در بازار چین با تصمیم تجاری آمریکا

0 152

آمریکا چین را به تعرفه های جدید تهدید کرد
دولت ترامپ پس از شروع 3 ماه اختلاف با چین اعلام کرد 10درصد تعرفه بر روی 200میلیارد دلار واردات چینی اعمال خواهد کرد. با این خبرها بازار سهام در چین در حال کاهش است . به تازگی یک مقام ارشد وزارت تجارت چین هشدار داده است که ایالات متحده با جنگ تجاری به نظم تجارت جهانی آسیب می زند .
مقامات آمریکا لیستی جدید شامل صدها موادغذایی،تنباکو،مواد شیمیای، زغال سنگ، فولاد و آلومینیوم را منتشر کرده اند که قصد وضع تعرفه بر آن ها را دارند .
رابرت لایتازر، نماینده تجاری ایالات متحده در اعلام برنامه تعرفه های پیشنهادی گفت : ” بیش از یک سال است ایالات متحده و از چین میخواهد اقدامات ناعادلانه خود را متوقف کرده و بازارهای خود را برای شرکت در رقابت واقعی باز کند ولی چین این موضوع را جدی نمی گرفت . ”
او گفت : “به جای اینکه چین نگرانی های قانونی ما را حل کند دست به وضع تعرفه علیه ما گرفته است . برای اینگونه اقدامات هیچ توجیهی وجود ندارد . ”
هفته گذشته ایالات متحده تعرفه درصدی بر میلیارد دلار واردات از چین اعمال کرد و پکن فورا با تطابق تعرفه های با همان مقدار واردات از آمریکا، پاسخ ایالات متحده را داد .
در بازارهای مالی، سهام MSCI آسیا و اقیانوسیه خارج از ژاپن ، درصد کاهش یافته است، در حالی که شاخص های اصلی در هنگ کنگ و شانگهای بیش از درصد کاهش داشته است .
ترامپ گفته است که در نهایت او می تواند بر بیش از 500میلیارد دلار کالای چینی تعرفه وضع کند یعنی تقریبا اندازه کل واردات آمریکا از چین در سال گذشته .
لیست جدید منتشر شده در روز سه شنبه 11 جولای کالای مصرفی بیشتری را تحت تاثیر تعرفه ها قرار داده است تهدیدی مستقیم برای مصرف کنندگان و شرکت های خرده فروشی به حساب می آید . کارشناسان معتقدند که تعرفه ها و اعمال مالیات بر روی 200 میلیارد دلار دیگر از محصولات وارداتی از چین فشار بر خانواده ها ، کشاورزان، دامداران و کارگران و صاحبان مشاغل را افزایش خواهد داد و از همه بدتر اقدامات متقابل چین بیشتر بر کارگران آمریکایی آسیب وارد می کند.
سینا حمیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.