نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

لابی آمریکایی برای فشار بیشتر به بازار چین

0 315

روز چهارشنبه دولت ترامپ اعلام کرد برای فشار بیشتر بر روی چین قصد دارد تعرفه‌ی 25درصدی بر روی 200میلیارد دلار واردات چینی وضع کند.
نماینده تجاری آمریکا، رابرت لوئیسر اعلام کرد به دلیل وضع تعرفه ها از سوی چین بر واردات از آمریکا، ترامپ این تعرفه را 10درصد افزایش داد.
در هفته های گذشته چین به منظور حفظ رابطه تجاری و احیاء دوباره آن و جلوگیری از بروز جنگ تجاری از وضع تعرفه ها امتناع کرد ولی با شرایط فعلی و تاکید ترامپ به قاطعیت در وضع تعرفه ها اعلام کردند که آنها هم بر روی محصولات وارداتی از آمریکا تعرفه وضع خواهند کرد . گفته می شود نمایندگان دو کشور در سطوح کارشناسی در حال مذاکره با یکدیگر هستند یا نتیجه خوبی حاصل شده و بازارهای جهانی کمتر آسیب ببینند.
کارشناسان معتقدند که وضع تعرفه 25 درصدی بر روی محصولات چینی عملا باعث تعطیلی کارخانجات آنها می شود و زنجیره‌های عرضه در آمریکا و سایر نقاط جهان را تغییر می دهد .
امید بود که تعرفه های 10درصدی قبلی، توسط یارانه های دولتی و تضعیف بیشتر یوان جبران شود ولی با تعرفه ای 25درصدی دیگر امیدی به صادرات نیست .
رابرت لوئیسر گفت : ما قصد داریم بر تعرفه ها انعطاف بیشتری نشان دهیم تا در تجارت جهانی و بر روی متحدان خودمان مانند کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک تاثیر منفی نگذارد .گروه های لابی کسب وکار در آمریکا از ایجاد رکود و توقف رشد اقتصادی با افزایش این روند بسیار نگرانند و در حال مذاکره با نمایندگان دولت هستند .
معاون وزیرخارجه آمریکا در اتاق بازرگانی آمریکا اعلام کرد که وضع تعرفه اشتباه بزرگی است برای رسیدن به اهداف تجاری آمریکا زیرا که باعث عکس العمل شدید تر از سمت چینی ها شده و بازارهای جهانی آسیب بیشتری می بینند که البته کارگران، کشاورزان، دامداران و مصرف کنندگان آمریکایی هم بیشتر در معرض این آسیب هستند.
نرخ تعرفه های جدید اگر به اجرا درآید شامل لیستی از کالاها به ارزش 200میلیارد دلار خواهد بود که پاسخ آمریکا نسبت به وضع تعرفه از سوی چینی ها در دوره اول تعرفه ها بر روی 34میلیار دلار واردات آمریکایی شامل قطعات الکترونیکی، ماشین آلات و کالای های صنعتی است .
ترامپ در آخرین مرحله چین را تهدید به وضع تعرفه بر روی 500میلیارد واردات کرده است که تقریبا شامل همه‌ی واردات آمریکا از چین است . وزارت خارجه چین هم اعلام کرده است که نسبت به فشار آمریکا واکنش نشان خواهد داد و مقابله خواهد کرد .
سرمایه گذاران از تشدید تنش های تجاری بین آمریکا و چین بسیار نگران بوده و اقدامات ترامپ را که باعث آسیب به بازارهای جهانی شده محکوم کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.