نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

برندگان و بازندگان آزاد سازی قیمت فلزات در بورس کالا

0 147

قیمت فلزاتی از جمله مس، آلومینیوم، شمش و ورق فولادی در بورس کالا آزاد شده است اما به نظر می رسد که از بعد عرضه و تقاضا با مشکلاتی مواجه خواهیم بود. به عبارتی خریدار توان خرید نخواهد داشت و این متاثر از قدرت پایین مصرف کننده نهایی است و عرضه کننده هم ( البته برخی) فروش با این قیمت ها برای آن به صرفه نیست.
۱-از بعد تقاضا می توان گفت که به نظر می رسد تقاضای مورد نظر، تقاضای سفته بازی باشد و به عبارتی هنوز کشش و توان مصرف کننده نهایی در آن لحاظ نشده است. در واقع می توان انتظار داشت در ادامه سال جاری، قیمت ها در بورس کالا به احتمال زیاد افت کند؛ چرا که توان مصرف کننده‌ نهایی نزولی دارد.

۲-از بعد عرضه نیز می توان‌گفت که برای شرکت هایی که مواد اولیه شان را ار خارج تامین می نمایند و به واردات آنها دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق نمی گیرد، مشکلاتی ظاهر خواهد شد. علت هم در این است که افزایش قیمت ریالی در مواد اولیه نسبت به افزایش قیمت محصول نهایی بیشتر خواهد بود. به فرض آلومینیوم ایران را در نظر داشته باشید: این شرکت به فرض پودر آلومینا را با دلار ۱۳ هزار تومانی سواپ می کند یا می خرد ولی آیا می تواند شمش آلومینیوم را با همین قیمت در بورس کالا بفروشد( دلار ۱۳ هزار تومانی). مسلما خیر.
بنابراین با در نظر گرفتن اثرگذاری یکسان تحریم ها، شرکت هایی موفق تر خواهند بود که صادرات بیشتر داشته و متقابلا واردات‌ کمتری برای خرید مواد اولیه داشته باشند.
منبع:مبین تحلیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.