نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

آغاز عملیات اجرایی زنجیره فولاد در کردستان

0 488

 محمد دره‌‌وزمی با بیان این مطلب، افزود: خوشبختانه در سال ۹۶ سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با استناد به آمار و ارقام مورد بررسی وزارت صنعت، معدن و تجارت، رتبه‌های قابل قبولی را در شاخص‌های مختلف به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: واحدهای به بهره‌برداری رسیده در سال 96 از نظر تعداد 9 درصد و در شاخص سرمایه‌گذاری 2 هزار درصد و در شاخص اشتغال، 94 درصد رشد داشته‌ایم.

افزایش 30 درصدی شاخص سرمایه‌گذاری در کردستان

دره‌‌وزمی تصریح کرد: در زمینه صدور جواز تاسیس در شاخص تعداد 53 درصد، در شاخص سرمایه‌گذاری 30 درصد و در شاخص اشتغال 87 درصد نسبت به سال 95 رشد داشته‌ایم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: حلقه اول فرآوری سنگ آهن به میزان یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در سال تولید می‌شود که این میزان باید به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال برسد.

دره‌وزمی افزود: در زمینه رشد پرداختی حقوق دولتی معادن، رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده‌ایم که این نشان از قانونمدار بودن معدن‌داران در کردستان است.

وی گفت: در سال ۹۶ پتروشیمی کردستان، لاستیک بارز و کنسانتره‌سازی بعنوان حلقه اول زنجیره فولاد در شهرستان بیجار و چندین طرح تولیدی دیگر با اشتغالزایی بالغ ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه کرد: هرچه میزان جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در استان افزایش یابد، اشتغالزایی بیشتر و هرچه اشتغالزایی بیشتر صورت گیرد، رفاه خانوارها افزایش پیدا می‌کند.

دره‌وزمی گفت: ما در سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان راه خود را برای توسعه صنعتی استان مشخص کرده‌ایم و با تمام موانع و مشکلاتی که وجود دارد با تمام توان در این راه گام بر می‌داریم.

وی اضافه کرد: استان کردستان برای تحرک و شتاب بیشتر، نیازمند صنایع پیشرانی از جمله زنجیره فولاد، پتروشیمی، لاستیک و غیره است.

اجرای زنجیره فولاد با 3 هزار شغل مستقیم در کردستان

وی افزود: در زنجیره فولاد کردستان به عنوان یکی از محوری‌ترین موضوعات استان، مجموعا بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت خواهد پذیرفت.

به گفته دره‌وزمی، در حلقه اول زنجیره فولاد ما نیازمند تولید ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تن کنسانتره در سال هستیم که هم اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن در حال تولید است که برای تولید مابقی آن برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

وی همچنین اضافه کرد: عملیات اجرایی زنجیره فولاد کردستان در سه شهرستان سقز، بیجار و قروه آغاز می‌شود که بیش از ۳ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد می‌کند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: در بحث سیمان چل‌چمه با حضور نمایندگان مردم در مجلس و مسوولان استانی و پیگیری‌های ویژه، مشکلات بانکی آن مرتفع شده و عملیات اجرایی آن بزودی به انجام می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: برای احداث کارخانه دوم لاستیک‌سازی در کردستان با عنوان لاستیک رازی در حال حل مسائل بانکی آن هستیم که کنسرسیومی متشکل از بانک‌های سپه، خاورمیانه و صنعت و معدن عاملیت این طرح را قبول کرده‌اند.

رایزنی برای سرمایه‌گذاری ترک‌ها در سنندج

دره‌وزمی یادآوری کرد: رایزنی‌ها و اقدامات قابل‌توجهی با سرمایه‌گذار خارجی( ترکیه‌ای) برای احداث واحد تولیدی پوشاک در سنندج صورت پذیرفته که بزودی مراحل عقد تفاهم‌نامه صورت می‌گیرد.

وی گفت: به دلیل وجود پتانسیل دو خط لوله گاز در استان، ظرفیت احداث ۲ واحد پتروشیمی در کردستان وجود دارد و این اقدام مهم در دست مطالعه و بررسی است.

دره‌وزمی بیان کرد: خوشبختانه در استان کردستان علی‌رغم مشکلات بسیار در سال 96 در شرکت شهرک‌های صنعتی، عملیات اجرایی و آماده‌سازی تعدادی از شهرک‌های صنعتی جدید در مرکز استان و دیگر از شهرستان‌های تابعه آغاز شده است.

کاهش قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی کردستان

وی گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان و با تلاش بسیار، قیمت زمین صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان در سال ۹۶ هیچگونه افزایشی داده نشد و در سال ۹۷ نه تنها افزایش داده نشد، بلکه نسبت به سال 96 در اکثر شهرک‌های صنعتی قیمت زمین را کاهش دادیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: اعتقاد ما بر این است که اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور و به تبع آن اقتصاد استان ارتقا پیدا بکند، باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود نهایت بهره را برد.

وی گفت: مصرف‌کننده حق دارد کالا و خدمات باکیفیت خریداری نماید و تولیدکننده باید در راستای تولیدکالای باکیفیت گام بردارد.

تولید در کشور و استان مظلوم واقع شده است

دره‌وزمی اضافه کرد: برای جامه عمل پوشاندن به شعار سال، باید تمامی ارکان مختلف جامعه به این اعتقاد برسند که تولید باید محور اصلی در جامعه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی باید با تمام توان در راستای رفع موانع پیش‌روی تولید گام بردارند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: تولیدکنندگان استان ارتقاء توان تولید، افزایش کیفیت تولید، پائین آوردن قیمت تمام‌شده کالاها و… را در دستور کار خود قرار دهند.

دره‌وزمی یادآوری کرد: تولید در کشور و استان مظلوم واقع شده است، لذا از مردم استان درخواست می‌کنم، مصرف کالای تولیدی را در اولویت خرید خود قرار دهند تا تولید جان تازه‌ای بگیرد.

منبع اخبار فلزات آنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.