نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

رییس انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با معدن ۲۴خبر داد

۵ تصمیم کار ساز در جلسه مشترک معدنی ها با شریعتمداری

0 506

جلسه 12 تشکل بخش معدن کشور روز گذشته با حضور وزیر صنعت،معدن و تجارت و سه معاون وی برگزار شد.

در این جلسه که با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت ، معدن و تجارت مهدی کرباسیان رییس ایمیدرو جعفر سرقینی معاون معدنی وزارت صمت و مهندس لک رییس سازمان زمین شناسی در محل وزارت صمت برگزار شد ازسوی انجمن سنگ آهن ایران 5 پیشنهاد اساسی به وزارت صنعت-معدن و تجارت ارایه و مقرر شد تا علاوه بر ارایه یک نسخه شفا بخش اقدامات عملی برای بهبود فضای کسب و کار این حوزه صورت پذیرد.
مهرداد اکبریان رییس انجمن سنگ آهن ایران در مورد جزییات این جلسه در گفتگو با معدن24 تصریح کرد:د ر این جلسه ای که روز گذشته با حضور 12 تشکل حوزه معدن برگزار شد، آخرین تحولات و دورنمای زنجیره فولاد تشریح شد.
وی افزود:طی سال های گذشته مازاد سنگ آهن کشور صادر می شد و اوج صادرات این محصول مربوط به سال 92 معادل 24.5 میلیون
تن بود اما از آن سال به بعد صادرات روند نزولی به خود گرفت بطوریکه هم اکنون تجارت این کالا در شرایط فورس ماژور قرار دارد.
رییس انجمن سنگ آهن ایران افزود:هم اکنون به دلیل شرایط خاص بین المللی صادرات فولاد هم با موانعی روبرو شده از سویی عدم همکاری شرکت های کشتیرانی و بیمه ها به این موضوع دامن زده است ماحصل افزایش هزینه های صادرات کالا است.
وی گفت:در سه ماه اول 97 صادرات محصولات زنجیره فولاد کاهش یافته و ادامه این روند به تولید کنندگان فولاد و سنگ آهن فشار مضاعف وارد خواهد کرد و احتمال کاهش تولید بنگاه های تولید کننده محصولات معدنی وصنایع معدنی وجود دارد.
رییس انجمن سنگ آهن ایران افزود:بر خی محرک های داخلی سبب شده تا قیمت تمام شده صادرات افزایش یابد در چنین شرایطی باید وزارت اقتصاد با اتخاذ راهکارهای اساسی قیمت تمام شده تولید و صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی را کاهش دهد
اکبریان به بخش دیگری از موضوعات مطروحه در جلسه مشترک با وزیر صنعت .معدن و تجارت اشاره کرد و گفت:مشکلات و چالشهای مربوط به بحث معافیت های مالیاتی،عوارض صادرات سنگ آهن،حقوق دولتی معادن و معضلات سامانه نیما از جمله موضوعات مورد بحث با شریعتمداری بود
وی افزود:اگر دولت در تجارت کالا روانسازی نکند و سیاست های انبساطی را در پیش نگیرد بطور یقین در صادرات زنجیره فولاد با مشکل اساسی ربرو خواهیم شد و باید شاهد کاهش تولید بنگاهها باشیم و در شرایط فعلی دولت باید با کاهش فشار های داخلی از خود تحریمی دست بکشد تا با تعطیلی بنگاهای حوزه معدن و صنایع معدنی روبرو نشویم.
رییس انجمن سنگ آهن ایران در ادامه به ارایه 5 پیشنهاد کلیدی به شریعتمداری وزیر صنعت،معدن و تجارت اشاره کرد و گفت:
در این جلسه از سوی انجمن سنگ آهن ایران 5 پیشنهاد مهم ارایه که مقرر شد وزیر صمت با همکاری دکتر سرقینی معاونت معدنی وزارت صنعت،معدن و تجارت این موضوعات راپیگیری ودر برنامه قرار دهد
1-حذف سامانه ارزی نیما برای بنگاهها و تجار حوزه بخش معدن و صنایع معدنی از جمله موضوعات مهم مطروحه در جلسه بود چرا که دلیلی ندارد شرکت های کوچک و متوسط تجهیزات طرحهای توسعه را با دلار 8 هزار تومانی بسازند اما کالا را با دلار 4200 تومانی بفروشند در این راستا دکتر شریعتمداری وزیر صمت قول مساعد دادند تا این موضوع را پیگیری کنندو حتی پیشنهاد دادیم تا مبنای مبادلات ارزی حوزه معدن دلار آزاد باشد.
2-توقف دریافت حقوق دولتی از معادن تا بهبود شرایط اقتصادی
در این جلسه پیشنهاد تا در شرایط تحریم دریافت حقوق دولتی از معادن کشور بخصوص معادن کوچک و متوسط منتفی شود. این موضوع تصمیم گرفته شد تا از طریق معاونت معدنی وزارت صمت پیگیری شود تابا شناسایی و بررسی حجم ریالی حقوق دولتی دریافتی تمامی معادن کشور وتاثیر گذاری آن تصمیم کارشناسی اتخاد شود.
همچنینن پیشنهاد شد تا با استفاده از یک نرم افزار جامع میزان قانونی و دقیق حقوق دولتی معادن محاسبه شود چراکه اعتقاد داریم حقوق دولتی معادن با توجه به شرایط معدن تغییر می کند.
3-پیشنهاد شد عوارض صادرات گندله و کنسانتره سنگ آهن صفر و افزایش نیابد و وضع عوارض صادرات سنگ آهن فعلا معلق بماند.
4- به پیشنهاد دکتر شکوری رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران مقرر شد شفایت لازم در مورد اطلاع رسانی از مصوبات شورای عالی معادن صورت پذیرد و نقش نمایندگان بخش خصوصی در این شورا افزایش یابد و در صورت نیاز نمایندگان تشکلهای تخصصی در شورا حضور داشته باشند.
5-مقرر شد جلسات تشکلهای بخش خصوصی هر سه ماه یک بار با وزیر صنعت،معدن و تجارت برگزار تا مشکلات این حوزه مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.