نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

ساخت کارخانه 800 هزار تنی آلومینا کلید خورد/ارتقای رتبه نورد آلومینیوم ایران به دوازدهم

0 770

صبح امروزبیستم شهریور97 با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو واگذاری زمین کارخانه 800 هزار تنی آلومینا در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان انجام شد.

با توجه به اینکه هدفگذاری ایران تولید 1.5 میلیون تن ظرفیت سازی برای تولید آلومینیوم تا پایان برنامه ششم توسعه است، بهره گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می تواند تحقق این هدف را تسهیل کند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این پروژه می تواند در تکمیل زنجیره آلومینیوم گفت: ما طبق اصل 44 از سرمایه گذاری بخش خصوصی حمایت می کنیم.

مهدی کرباسیان با اشاره به جزئیات دو پروژه‌ای که امروز کلید خورد گفت‌: در یک پروژه در لامرد قرار است 160 هزار تن نورد تولید خواهد کرد و جایگاه ایران از هجدهمین تولید کننده نورد به رتبه دوازدهم می‌رساند. این پروژه با مشارکت 30 درصدی ایمیدرو و 70 درصد سرمایه گذاری کارخانه آلومینیوم اراک خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه در حوزه آلومینیوم حدود 40 درصد این محصولات پایین دست انرژی است تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران ذخایر خوبی انرژی دارد در رقابت در این بخش موفق خواهد بود.

او با بیان اینکه در پروژه دوم ویژگی‌های مهمی دارد گفت: در کشور از نظر بوکسیت فنی نیستیم که بتوانیم مانند سایر مواد معدنی ذخایر کنیم. از این رو نیاز 1.6 میلیون تن پودر آلومینا برای تولید 800 هزار تن شمش آلومینیوم نیاز داریم که کارخانه‌ای که امروز زمینه راه اندازی آن کلید خورد که می تواند از طریق بوکسیت نیاز آلومینا را تامین کند.

او درباره جزئیات سهام این کارخانه گفت: 55 درصد سرمایه این کارخانه از طریق آلومینیوم اراک و 10 درصد این یارو و مابقی با مشارکت آلومینیوم جنوب است.

او با تاکید بر اینکه قرارداد 25 ساله گینه تمدید شد: با عملیات اکتشافی که سال گذشته در گینه انجام شد ذخیره این معدن از 70 هزار تن به 120 هزار تن رسید. از طرف دیگر ایران امکان خارج کردن بوکسیت از گینه دارد زیرا دولت گینه به تازگی مصوب کرده که صادرات بوکسیت از این کشور ممنوع است.

منبع باشگاه آلومینیوم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.