نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بررسی گزارش مهرماه ملی مس ایران / مشکلات فروش یا تناقض نرخ های گزارش و بورس کالا

1 361

به گزارش معدن ۲۴، در آخرین گزارش شرکت ملی مس ایران، رکورد جدیدی برای تولد کاتد ثبت شد. در این گزارش که آمار تولید و فروش مهرماه را اعلام می کند، 22286 تن کاتد تولید شده است که نسبت به مجموعه تولید های گذشته بی سابقه است. اما در مقادیر فروش این شرکت با فروش 6328 تن کاتد 12 درصد نسبت با ماه قبل با کاهش مقادیر فروش مواجه بوده است و همچنین نرخ های فروش کاتد نیز نسبت به شهریور ماه با کاهش 11 درصدی همراه بوده است. هرچند معاملات بورس کالا خلاف این ارقام را نشان می دهد.
مقدار فروش شرکت نیز در مهرماه برابر با 122هزار تن بوده است و همچنان همچون دو ماه گذشته مقدار فروش کنسانتره مس صفر می باشد. مجموع فروش شرکت در 7 ماهه به رقم 650 هزار تن رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه گذشته با افت 28 درصدی همراه بوده است.
به طور کلی شرکت در 7 ماه نخست سال 4824 میلیارد تومان درآمد محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 37 درصد رشد داشته است. افزایش نرخ های فروش و کاهش متوسط مقادیر فروش از دلایل مهم این نرخ می باشد.
در صورتی که آمار بورس کالا را بر اساس تاریخ تحویل ملاک قرار دهیم، شرکت فقط 14000 تن کاتد به ارزش 770 میلیارد تومان فروخته است که از منظر نرخ نیز بسیار فراتر از گزارش اعلامی است و شرکت به هر حال بایستی این ما به التفاوت را شناسایی کند و از این محل سود شناسایی خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.