نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

دکتر امیر رحیمی مدیر عامل کالسیمین

تکنولوژی تولید روی به دلیل کاهش عیار خاک باید تغییر کند

1 358


افزایش سطح تکنولوژی واحدهای تولید کننده روی در کشور به دلیل قدیمی بودن ماشین آلات و کاهش عیار خاک یک ضرورت محسوب می شود.دکتر امیر رحیمی مدیر عامل شرکت کالسیمین معتقد است که تکنولوژی BZSبا هدف افرایش بهره وری در این شرکت اجرا شده است.رحیمی می گوید سرمایه گذاری در محیط زیست از ضروریات این صنعت با هدف توسعه پایدار است
متن کامل گفتگو با رحیمی را در پی بخوانید:

1- شرکت کالسیمین چه تکنولوژی هایی را در جهت توسعه تولیدات محصولات خود پیاده سازی نموده است؟
در حال حاضر شرکت کالسیمین برای تولید ورق روی از تکنولوژی لیچ مستقیم اسیدی و برای تبدیل ورق به شمش از تکنولوژی کوره القایی استفاده می نماید همچنین برای جداسازی کنسانتره های سرب و روی از خاک معدنی از تکنولوژی هوی مدیا و فلوتاسیون استفاده می نماید.ضمنا شرکت با حذف کوره های دوار و جایگزینی کوره القایی، علاوه بر افزایش راندمان حدود 5/1 درصدی ذوب، موجب حذف آلایندگی های زیست محیطی ناشی از عملکرد کوره های دوار گردیده است.
در کارخانه تغلیظ نسبت به راه اندازی یک دستگاه هوی مدیای جدید با راندمان بالا در بخش بالادستی فلوتاسیون جهت افزایش عیار سرب و روی در محصولات بخش تغلیظ اقدام نموده است. این اقدام همزمان با پیش بینی کاهش شدید عیار مواد معدنی در سالهای آتی صورت گرفته است.
2- میزان به روز بودن تکنولوژی های فعلی موجود در صنعت سرب و روی کشور را چگونه ارزیابی می نمایید؟
تکنولوژی های فعلی به کار رفته، تکنولوژی های قدیمی در این صنعت محسوب می شود و باید صنعت سرب و روی برای تولید شمش روی و سرب به علت کاهش شدید عیار ورودی به سراغ تکنولوژی روز دنیا از جمله روش sx و … بروند.
3- تولیدکنندگان سرب و روی کشور چه اقداماتی در راستای حرکت به سمت صنعت سبز انجام داده اند؟
خوشبختانه به خاطر اهمیت مسائل زیست محیطی، تمامی ملاحظات در این خصوص از جمله آزمایشات خوداظهاری آلایندگی های خاک، هوا و آب مرتباً صورت می پذیرد و نتایج آنها با آزمایشات سازمان حفاظت از محیط زیست مقایسه شده و در صورت انحراف و یا عدم انطباق با استانداردهای مربوطه، تجهیزات و تمهیدات لازم برای رعایت اصولی مسائل زیست محیطی خریداری، نصب و انجام می گردد. با احداث و بسترسازی مناسب و مورد تایید سازمان محیط زیست، شرکت سه منطقه را برای ذخیره سازی پسماندهای خروجی کارخانجات روی و پسماند هیدروکسید روی احداث و مورد بهره برداری قرار داده است. علاوه بر موارد فوق در راستای صنعت سبز با احداث و ایجاد سدهایی در مسیر هرزآب ها، از روان سازی و حرکت هرزآبهای کارخانجات روی جلوگیری شده است. همچنین با احداث دیوارهای حائل اطراف پسماندهای ذخیره شده و ایجاد سالن ذخیره کنسانتره خشک در کارخانه روی زنجان، از پراکندگی و حرکت آلاینده ها به محیط اطراف جلوگیری شده است.
4- تکنولوژی موجود در پروژه BZS در چه سطحی قرار داشته و میزان تاثیرگزاری آن در عملکرد تولید را چگونه می دانید؟ چه موانع و مشکلاتی در واردات و استفاده از تکنولوژی مذکور وجود دارد؟
برای استحصال روی موجود در پسماندهای ناشی از فرآیند انحلال در کارخانجات روی، انحلال اولیه پسماندها در اسید سولفوریک، فیلتراسیون آنها و ترکیب آنها با آهک از آخرین متدهای موجود در این صنعت می باشد که به تکنولوژی Basic Zinc Sulfide(BZS) معروف است. در واقع با بکارگیری این تکنولوژی می توان مجددا از پسماند های لیچ ، کنسانتره روی جهت تولید شمش بدست آورد.
5- تکنولوژی موجود در راه اندازی واحد SO چیست و میزان تاثیرگذاری آن در عملکرد تولید را چگونه می دانید؟ دیدگاه جنابعالی از مشکلات موجود در واردات و به  کارگیری این تکنولوژی در کشور به چه نحوی است؟
در حال حاضر خط فلوتاسیون کارخانه تغلیظ شرکت کالسیمین توانایی فلوتاسیون خاک معدنی کربناته (اکسیده) را دارد. با اجرای پروژه SO امکان فلوتاسیون خاک های معدنی مخلوط سولفوره و کربناته و همچنین کارکرد همزمان خاک های معدنی سولفوره و کربناته در 2 خط به طور جداگانه امکان‌پذیر خواهد شد. با اجرا و راه اندازی این طرح از ظرفیت پنجاه درصدی خالی خط فلوتاسیون استفاده خواهد شد و در صورت عدم طراحی، اجرا و راه اندازی این پروژه، به خاطر مسائل تحریم بعید بود این تکنولوژی به راحتی از طرف شرکتهای اروپایی در اختیار مجموعه قرار داده شود و با فرض امکان خرید تکنولوژی فوق، شرکت می‌بایست میلیاردها ریال هزینه صرف خرید، استقرار و بهره برداری تکنولوژی SO انجام می داد. خوشبختانه این پروژه با استفاده از توان متخصصان داخلی ، پرسنل فرآیندی و فنی کارخانه و همچنین مشاور داخلی، در حال تکمیل می باشد که انشاا… تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
6- تکنولوژی های به کار گرفته شده در راستای تولید نیکل، کادمیوم و کبالت را چگونه ارزیابی می نمایید؟
در حال حاضر در مجموعه کالسیمین تولید ورق نیکل با تکنولوژی SX (استخراج حلالی) بصورت پایلوت در حال بهره برداری می باشد و صنعتی نمودن فرآیندهای تولید نیکل،کادمیوم و کبالت از روش استخراج حلالی در حال بررسی است.
7- با مقایسه ایران با سایر کشورهای دنیا، صنعت تولید کنسانتره سرب در داخل کشور چه اقداماتی را در راستای کاهش آلایندگی های تولیدات خود انجام داده است؟
شرکت کالسیمین در خصوص کاهش آلایندگی ها، همانند کشورهای بنام تولیدکننده کنسانتره سرب، با استفاده از فیلترهای کیسه ای و الکترو استاتیکی با رعایت الزامات فوق به سمت و سوی صنعت سبز در حال حرکت می باشد و علاوه بر آن، در کارخانه تغلیظ با کنترل پساب های کارخانه، وجود حوضچه‌ها و سدهای بازیافت آب و محصولات، انبارهای سرپوشیده کنسانتره های روی و سرب، کنترل خروجی گازهای آلاینده دودکش ها، با صاحبان بنام این صنایع رقابت می نماید. فلذا اقدامات فوق تاثیر بسزایی در روند کاهش آلودگی خواهد داشت.
8 شرکت کالسیمین چه سیاستهایی را در خصوص ایمنی و بهداشت اتخاذ نموده است؟
استانداردسازی کلیه فرآیندها و توجه به ایمنی و بهداشت پرسنل، ماشین آلات، مواد و محیط و هم چنین توجه ویژه به آلودگی های زیست محیطی و ارائه استراتژی ها در رفع و کاهش این آلودگی ها.

9– شرکت کالسیمین در زمینه سیستم مدیریت یکپارچه IMS چه فعالیتهایی را انجام داده است؟
شرکت در سال 97 با رعایت کلیه شاخص های مندرج در سیستم مدیریت کیفیت ISO9001-2015) سیستم مدیریت محیط زیست ISO14001-2015)) و سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت شغلی ISO 45001-2018)سیستم مدیریت انرژی ISO50001-2011 ، توانست با حداقل عدم انطباق ها نسبت به اخذ مجدد و تمدید زمانی نظام های فوق اقدام نماید.
در همین راستا، استاندارد سازی روش های تولید به منظور کاهش هزینه های تولید و کاهش مصارف انرژی و کاهش خطاها و شکست های سیستماتیک و غیر سیستماتیک را در فرآیند های سرب و روی برای اولین بار در کشور در دستور کار خود قرار داده و در حال تدوین می باشد.همچنین شرکت با ارائه روش های سیستماتیک مدیریت ریسک در قالب استانداردهای کیفیت، ایمنی و بهداشت در جهت کاهش شکست های پیش بینی نشده در جهت تصمیم گیری بهینه در خصوص مدیریت تغییر و ارتقاء سطح فرآیندهای کاری اقدام نموده است.
10در خصوص مدیریت انرژی چه فعالیتهایی را شرکت در برنامه کاری خود گنجانده است؟
شرکت با انجام ممیزی تفصیلی در راستای شناسایی نقاط ضعف، نسبت به شناسایی بارهای مکانیکی و برقی برای افزایش راندمان اقدام نموده است و با نصب کنترل های فرکانس و جایگزینی گیربکس های مکانیکی جدید و همچنین جمع آوری کلیه تجهیزات روشنایی کم بازده و استفاده از تجهیزات روشنایی پربازده نسبت به بهینه سازی مصارف الکتریکی اقدام نموده است. از کارهای مهم دیگر در این بخش استارت نیروگاه داخلی شرکت در فصل تابستان برای تامین بخشی از مصرف داخلی شرکت می باشد. لازم به توضیح  است در سال های گذشته نسبت به حذف مصارف سوخت های هیدروکربن سنگین از جمله مازوت و گازوئیل در مشعل ها و بویلرهای صنعتی با جایگزینی سوخت گاز اقدام گردیده که در این راستا توانستیم گواهینامه سیستم مدیریت انرژی ISO50001-2011 از شرکت توف نورد آلمان اخذ نماییم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.