نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تعرفه های ترامپ اجرایی میشود/عبور از خط قرمزهای سازمان تجارت جهانی

1 375

سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه برای بررسی مشروعیت تعرفه های ایالات متحده بر واردات فولاد و آلومینیوم بر اساس نگرانی های امنیتی ملی توافق کرد. تصمیم ایالات متحده می تواند مشروعیت سازمان تجارت جهانی را تحت الشعاع قرار دهد.
اعضای اتحادیه اروپا و چین از سازمان تجارت جهانی درخواست کرده اند تا قانونی بودن تعرفه های آمریکا را بررسی کند که گفته می شود امنیت آنها را تقویت نمی کند اما منافع اقتصادی آمریکا را افزایش می دهد.
مقامات آمریکایی در دیدار از سازمان حل اختلافات سازمان تجارت جهانی بیان داشتند : “هرگونه بازنگری نسبت به منافع امنیتی ضروری آمریکا مشروعیت سیستم حل اختلافات سازمان تجارت جهانی را به طور کلی تضعیف خواهد کرد .”
سازمان تجارت جهانی مدت زیادی از تقابل سیاسی مبهم اجتناب کرده است . اگر سازمان تجارت جهانی به نفع ایالات متحده تصمیم گیری کند، می تواند به هر 164 عضو را به استفاده از توجیهات امنیت ملی برای تحمیل اقدامات حمایت کننده برای سودآوری اقتصادی چرغ سبز نشان دهد و از سویی اگر علیه ایالات متحده رای صادر کنند ترامپ می تواند تصمیم بگیرد که WTO را ترک کند .
واشنگتن با اعمال تعرفه ها در واقع باعث می شود تا کشورها به بهانه حفظ امنیت ملی اقدامات مشابهی را انجام دهد که نظم تجارت جهانی را برهم زده و اقتصاد جهانی را تهدید می کند.
هفت عضو از اعضای سازمان تجارت جهانی شامل کانادا، چین، اتحادیه اروپا، هند، مکزیک، روسیه و ترکیه در واکنش به تعرفه های آمریکا بر بیش از 25 میلیارد دلار از واردات آمریکا تعرفه وضع کرده اند. گرچه این مبلغ در مقابل تعرفه های آمریکا ناچیز است اما به سبب سرمایه ای و حیاتی بودن واردات این اعضا از آمریکا، اعمال بیش از این تعرفه ها، اقتصاد کشورهای نامبرده را تهدید می کند .
صرفا تاثیرات کوتاه مدت این تعرفه ها در بازار فلزات ناخوشایند بود و فشارهایی بر بازار فلزاتی همچون مس، آلومینیوم و فولاد خام وارد کرد و تقاضای جهانی این نوع کالاها با تهدید روبه‌رو ساخت که در بلند مدت می توان اوضاع را وخیم تر کند .
چین از طرفی امید دارد بتواند با انجام مذاکرات با طرف آمریکایی این تنش را به سلامت پشت سر بگذارد تا هم رشد ملایم اقتصادی خودش مختل نشود و هم اقتصاد جهانی به سبب سوداگری واشنگتن ضربه نبیند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.