نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

از سوی مجید وفایی فرد رییس مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی مطرح شد

دورنمای تحقیق و توسعه در بخش معدن

1 411

وضعیت تحقیق و توسعه در بخش معدن
تحقیق و توسعه موفق در صنایع معدنی، فناوری جدیدی تولید میکند که هزینه تولید را کاهش، کیفیت کالاهای معدنی موجود را افزایش، اثرات مخرب محیط زیستی را کم، و ایمنی و سلامتی را بهبود می دهد.
بعضی شرکتهای معدنکاری که از تحقیق و توسعه سود میبرند انگیزه سرمایه گذاری در این بخش را دارند ولی در شرکتهای دیگر اینگونه نیست، لذا دولت و صنعت در تامین هزینه های لازم برای تحقیق و توسعه بخش معدن نقش بسزایی دارند.
صنعت معدنکاری و فلزات بعنوان یکی از فناوری های کم و بیش بالغ است که کمتر از یک درصد در آمدش را صرف تحقیق و توسعه می کند.
در آینده نزدیک، این صنعت با چالشهای زیادی مانند افزایش تقاضا از کشورهای در حال توسعه، رویکرد عمومی برای استفاده از کانی های عیار پایین، افزایش فشار برای کاهش مصرف انرژی، و نشر دی اکسید کربن مواجه است. برای غلبه بر این چالشها، این صنایع نیاز دارند تحقیق و توسعه را بطور قابل ملاحظهای افزایش دهند.
معضلات تحقیق و توسعه معدنکاری
صنعت معدنکاری و فلزات جنبه های منحصر به فردی دارد که طبیعت تحقیق و توسعهاش را تحت تاثیر قرار میدهد:
هزینه استارت آپ آن گران است
سوددهی کم
تولیدات اختلاف کمی دارند و کنترل قیمت کم است
اشاعه کم دانش و فناوری
رویکرد تجاری محافظه کارانه

فایل کامل سخنرانی دکتر مجید وفایی فرد رییس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی که در مراسم هفته پژوهش و تقدیر از پیشکسوتان حوزه فراوری مرحوم دکتر میر محمدی و مهندس آصفی صورت گرفته است که در فایل پیوست ملاحظه فرمایید.

R&D1 (final)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.