نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

به مناسبت نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران عنوان شد:

دو وجه بومی سازی: ساخت قطعات و توسعه تکنولوژی

1 323

مبحث بومی سازی عمدتا از دو وجه برخوردار است. اولین وجه آن، ساخت قطعات و تجهیزات است و وجه دیگر، مباحث مربوط به توسعه تکنولوژی می باشد.

در بحث اول بومی سازی که به مقولات قطعه سازی و تجهیزات می پردازد به جرات می توان گفت تمامی فولادسازان ما کارگاه یا واحدی تحت عنوان بومی سازی دارند تا بتوانند تا جای ممکن بر روی ساخت قطعات و تجهیزات و نیز تامین مواد اولیه نظیر فروآلیاژها، نسوزها و غیره از داخل حساب باز کنند. البته با توجه به شرایط تحریمی باید این موضوع جامع تر و با جدیت بیشتری دنبال شود چراکه تا پیش از این و زمانی که نرخ ارز بسیار پایین تر بود، واردات این قطعات و تجهیزات صرفه اقتصادی داشت و ساخت داخل قادر به رقابت با محصولات وارداتی نبود اما در شرایط فعلی به واسطه افزایش شدید نرخ ارز، ساخت داخل توان رقابت با محصولات وارداتی را دارد چراکه واردات گران تمام شده و خرید خارجی به دلیل اعمال محدودیت ها  سخت شده است.

در بحث توسعه تکنولوژی نیز باید گفت، اگرچه در زمینه توسعه تکنولوژی، عملکرد خوبی در صنعت فولاد به ثبت رسیده است و علاوه بر بومی سازی خط احیا مستقیم به تازگی شاهد بومی سازی خط گندله نیز خواهیم بود اما بسیاری از خطوط تولید هنوز داخلی سازی نشده است. این درحالی است که با نگاهی به امکانات ساخت داخل دانست که علیرغم آن که می توانیم بسیاری از خطوط را داخلی سازی کنیم اما نتوانسته ایم از قوانین و مقررات وضع شده در این زمینه بهره برده و سیاست های حمایتی را در رابطه با آن جذب نماییم. همچنین یک جلوتر این است که برای تشکیل کنسرسیومی که بتواند مرکب از تعدادی سازندگان باشد که با همکاری یکدیگر خط تولیدی را راه اندازی نمایند، نیازمند دانش مدیریت هستیم که در ایران این دانش مدیریتی نیازمند تقویت است.

این دو وجه بومی سازی که ناظر بر ساخت قطعات و توسعه تکنولوژی است، تولیدکنندگان و فولادسازان را تشویق کرده که به دنبال یک فضای استارت آپی و بومی سازی برای تامین قطعات، تجهیزات و مواد اولیه باشند و حمایت های لازم را در این زمینه انجام دهند.

در چنین وضعیتی، شرکت های مشارکت کننده در جشنواره، نیازهای خود را استخراج و به فراخوان عمومی می گذارند تا سازندگان و تأمین کنندگانی که صلاحیت فنی داشته و حتی شرکت های استارت آپی که قادر به ساخت تجهیزات و تامین قطعات و مواد اولیه هستند از طریق امضای تفاهم نامه هایی مورد حمایت این واحدها قرار گیرند.

سید رسول خلیفه سلطانی

دبیر نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.