نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

محمد کلانتری در گفتگو با معدن 24:

سود صبانور در سال 97 دو برابر می شود

0 220

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در سال 1376 با سرمایه اولیه 500 میلیون ریال  تاسیس و در سال 1390 با نماد ”کنور“ دربازار فرابورس پذیرش و در سال 1393 وارد بازار دوم بورس تهران شد. سرمایه شرکت نیز در سال 1396 به 2936 میلیارد ریال رسیده است. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور درحال حاضر حائز رتبه ششم کشوری از نظر تولید سنگ آهن، کنسانتره و گندله و بزرگترین تولید کننده این محصولات در غرب و شمال غرب کشور می باشد.

دستیابی به رتبه برترکیفیت ، سوددهی وایمنی بعنوان یکی از 10شرکت اول حوزه اکتشاف ،استخراج وفرآوری مواد معدنی

ماموریت: 

بهره برداری ،تولید وسرمایه گذاری سود آور درحوزه اکتشاف ، استخراج وفرآوری موادمعدنی بواسطه تاسیس شرکت ها ،احداث خطوط تولید ،خرید وفروش سهام مدیریتی ، ارتقاء کمی وکیفی ظرفیتهای موجود بهمراه گسترش وپیاده سازی مفاهیم زیست محیطی (HSEE)  ومسئولیت های اجتماعی (CSR) درراستای تکمیل زنجیره فولاد وسایر کانیها در کشور خصوصا در استان های غربی

راهبردها:

 • تحقق تولید سالانه 2 میلیون تن گندله، 2 میلیون تن کنسانتره و استخراج 4 میلیون تن سنگ آهن
 • ارتقا سازمان به عنوان شرکت دارای بالاترین نسبت درآمد به هزینه درمیان شرکتهای معدنی کشور و یکی از ده شرکت سودآور برتر معدنی کشور.
 • ورود به عرصه اکتشاف، استخراج وفرآوری سایرمواد معدنی منجمله طلا، مس ، سرب وروی به صورت مستقل یا از طریق مشارکت راهبردی با شرکت های صاحب نام داخلی و خارجی
 • تجمیع و هم افزایی پورتفوی محصولات هلدینگ و تکمیل زنجیره ارزش.
 • افزایش دامنه اکتشافات معادن ومجوزهای استخراج معادن سنگ آهن شرکت
 • غلبه بر چالشهای موجود در شرکتهای تابعه و ساماندهی عملیات هلدینگ ازطریق ارتقا استانداردهای حاکمیت شرکتی و هلدینگ داری گسترش سرمایه گذاری ها در راستای تکمیل زنجیره ارزش هلدینگ و ارتقاء هم افزایی
 • افزایش تولید گندله از 550 هزارتن به 2 میلیون تن از طریق افزایش بهره وری در کارخانه گندله همدان واحداث کارخانه 1 میلیون تنی درکردستان
 • افزایش تولیدکنسانتره از 1 میلیون تن به  2  میلیون تن از طریق افزایش بهره وری وبهینه سازی خطوط تولید در کارخانه کنسانتره مجتمع شهرک و همدان 
 • افزایش در تولید سنگ آهن از 1.5 میلیون تن به 4 میلیون تن درسال
 • تجمیع و هم افزایی پورتفوی محصولات هلدینگ و تکمیل زنجیره ارزش .
 • ورود به عرصه استخراج وفرآوری سایر کانیها به صورت مستقل یا از طریق مشارکت راهبردی با شرکت های صاحب نام داخلی و خارجی .
 • بومی سازی طراحی وبهینه سازی قسمت های مختلف خطوط تولیدی بااستفاده ازتوان داخلی و نیروی انسانی شرکت .
 • ارتقاء HSEE و استفاده از عوامل توسعه پایدار و توسعه فرهنگی  CSR جهت افزایش اثرات مطلوب با اقدامات پیشگیرانه در مسائل زیست محیطی وانرژی”تامین آب ، بهینه سازی مصرف و جلوگیری از آلودگی آب.”
 • استفاده از سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف شرکت مانند کارایی عملیاتی، برنامه ریزی، پیشبینی و نظارت بر تولید و خدمات

 

سایت تحلیلی خبری معدن 24 در مورد آخرین وضعیت شرکت معدنی و صنعتی صلانور گفت و گویی با محمد کلانتری مدیرعامل این شرکت داشته است که متن آن در پی می آید:

 

شرکت صبا نور در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟

این شرکت دارای سه معدن است. دو معدن در شهرک کردستان و گلالی در استان کردستان و معدن بابا علی در همدان قرار دارند. ظرفیت ذخیره قطعی و احتمالی هر سه معدن جمعاً 150 میلیون تن سنگ آهن می‌باشد. این معادن و کارخانه‌ها برای حدود یک هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است. این کارخانه‌ها عبارتند از کارخانه کنسانتره کردستان با ظرفیت یک‌میلیون تن و کارخانه کنسانتره همدان با ظرفیت 600 هزار تن. همچنین شهریور سال گذشته استارت یک کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت 550 هزار تن در همدان توسط شرکت صبا نور زده شد که طبق برنامه‌ها امسال قرار است به 80 درصد ظرفیت تولید گندله برسیم.

پروژه یک‌میلیون تنی گندله‌سازی واقع در منطقه بیجار کردستان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها است که ۲۹ تیر امسال کلنگ احداث آن با حضور دکتر شریعتمداری، وزیر و دکتر کرباسیان رئیس اسبق ایمیدرو زده شد. سرمایه‌گذاری این پروژه 20 میلیون دلار ارزی و120میلیارد تومان ریالی است.

 

معدن شهرک

سال اخذ پروانه معدن 1380
ذخیره قطعی- میلیون تن 44
ذخیره احتمالی- میلیون تن 57
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری 750,000
عیار متوسط 40
نوع سنگ مگنتیت

 

معدن گلالی

سال اخذ پروانه معدن 1380
ذخیره قطعی- میلیون تن 25
ذخیره احتمالی- میلیون تن 5
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری 250,000
عیار متوسط 45
نوع سنگ مگنتیت

 

معدن باباعلی

سال اخذ پروانه معدن 1380
ذخیره قطعی- میلیون تن 11
ذخیره احتمالی- میلیون تن 4
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری 600000
عیار متوسط 40
نوع سنگ مگنتیت

 

شرکت صبانور در سه معدن خود بالغ بر حدود 80 میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن و حدود 70 میلیون تن ذخیره احتمالی داشته که در مجموع دارای حدود 150 میلیون تن ذخیره معدنی سنگ آهن است.

پیگیری از مراجع ذیصلاح واخذ مجوز افزایش پروانه بهره برداری شهرک از750  هزار تن به یک میلیون و 4 هزار تن در حال انجام است.

 

آیا تاکنون در زمینه صادرات فعالیت داشته‌اید؟

سال گذشته صادرات کشور در کنسانتره نزدیک به 5 میلیون تن بود که از این مقدار سهم، حدود یک‌میلیون تن به شرکت صبا نور تعلق داشت. امسال با توجه به مشکلات ارزی، مانند تبدیل نرخ ارز و مشکلاتی پیرامون سامانه نیما، عمده فعالیت ما معطوف به فروش داخلی می‌شود و بخشی از این محصولات به فولاد خراسان و فولاد مبارکه فروخته خواهد شد. بخش دیگر نیز به صورت FOT و XWORK به بخش خصوصی فروخته می‌شود .

اعمال تحریم‌ها علیه ایران، چه تأثیری بر میزان فعالیت مجموعه صبانور دارد؟

قبل از تحریم‌ها و بحث افزایش نرخ دلار، ما صادرکننده F.B.O یا C.F.R بودیم. مشتری‌های داخلی ما محصولات را خریداری می‌کردند و به مشتری چینی می‌فروختند و در مورد نرخ پیش‌پرداخت‌ها و قیمت‌ها مذاکره و نهایتاً با نرخ مناسبی صادرات را انجام می‌دادند. بعد از به وجود آمدن بحث اعمال تحریم‌ها، طرف‌های چینی از این موضوع استفاده کرده و پیش‌پرداخت را نمی‌دهند و خواهان خرید محصول با نرخ کمتری هستند. با وجود چنین مشکلاتی صادرکننده تمایل کمتری برای صادرات محصول دارد. نکته دیگر آنکه تقریباً ۹ میلیون تن در کشور کمبود کنسانتره داریم و اولویت ما تولید به منظور فروش در داخل کشور است. بهتر است ما  بخشی از محصولمان را صادر کنیم و با قیمت بیشتری آن را بفروشیم؛ اما تنها به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و شرایط تحمیلی خرید از جانب چینی‌ها، صادرات برای ما بسیار سخت شده است.

 آیا محصولات خود را می‌توانید در بازار داخلی به فروش برسانید؟

خوشبختانه از این جهت که در داخل کشور نیز با کمبود کنسانتره مواجه هستیم؛ می‌توانیم محصولات خود را در بازار داخلی به فروش برسانیم. البته فروش داخلی نیز مشکلاتی دارد، از جمله آنکه دریافت پول، زمان بیشتری می‌برد.

 

برنامه بلندمدت شما در مجموعه صبانور چیست؟ چه چشم‌اندازی را برای این مجموعه متصور هستید؟

با توجه به افزایش قیمت جهانی سنگ آهن و افزایش تولید و سودآوری شرکت در مسیر خوبی قرار گرفته ایم. EPS مجموعه رشد صعودی دارد و در مقایسه با چهار ماه اول سال گذشته افزایش داشته است. فروش سال گذشته شرکت ۲۷۰ میلیارد تومان بوده و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان سود کردیم. امسال احتمالاً به ۴۰۰ میلیارد تومان فروش خواهیم رسید که سودی معادل ۲۰۰ میلیارد تومان را به همراه خواهد داشت. در حقیقت تحریم‌ها آسیب چندانی به فعالیت ما وارد نمی‌کند؛ چراکه نیازمند واردات مواد اولیه از خارج کشور نیستیم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.