نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

گزارش در مورد یک فلز غیر آهنی با ارزش

0 551

طبق آمار منتشر شده در سایت اینترنتی بین المللی آلومینیوم (IAI) روز چهارشنبه 20 مارس، تولید جهانی آلومینیوم اولیه در فوریه 2019 به میزان 9 درصد در ماه می کاهش یافته است.
حدودا در مقایسه با 54 میلیون تن آلومینیوم اولیه تولید شده در ماه ژانویه ، 49 میلیون تن آلومینیوم اولیه در فوریه امسال تولید شده است.
چین، بزرگترین تولید کننده آلومینیوم در جهان، بر اساس گزارشی که منتشر کرد ، تخمین زده شده در ماه فوریه 2019 به میزان 27.8 میلیون تن مواد اولیه تولید کرده است که حدود 9.6 درصد تولید ناخالص داخلی را در بر میگیرد. این آمار در مقایسه با 30.6 میلیون تن تولید چین در ماه ژانویه کاهش داشته است ؛این اولین بار بود که یک کشور آسیای میانه ، تولید ماهانه آلومینیوم اولیه را کمتر از 30 میلیون تن از فوریه 2018 گزارش داد.
بر خلاف داده های آماری مثبت از تولیدات چین ، میزان تولید آن در ماه فوریه نشان می دهد که میزان تولید چین در سال جاری تنها 1درصد افزایش یافته است.این رکود را می توان به عواملی مانند محدودیت های زمستانی در زمینه تولید آلومینیوم در چین در پایان سال گذشته، تقاضای ضعیف از صنعت خودرو سازی ، کم فروشی و تعطیلات طولانی برای سال نو قمری در فوریه 2019 نسبت داد.در واقع، تعطیلات سال نو قمری (4 تا 10 فوریه) به این معنی است که چین در طول این مدت دو تا سه هفته ای از بازار آلومینیوم خارج شده بوده که در شاخص تولید آن اثر گذاشته است.اگر چه امیدی وجود داشت که تولید اولیه در چین در سال 2019 به دلیل افزایش محدودیت وارداتی ، افزایش یابد اما آمار ارائه شده از IAI این افزایش مورد انتظار را نشان نمیدهد.
طبق آمارهای بورس اوراق بهادار لندن ، قیمت سه ماهه آلومینیوم به طور پیوسته تضعیف شده است و این در کنار عوامل دیگری مانند کاهش تقاضا از بخش خودرو و عرضه کم جهانی ، تولید آلومینیوم اولیه جهانی را تحت تاثیر قرار داده. قیمت قرارداد سه ماهه آلومینیوم LME سالیانه 7درصد کاهش یافت و در 20 مارس سال جاری با قیمت بالای 1,944.50 دلار به ازاء هر تن رسید ، که در 20 مارس 2018 قیمت آن 2,093.50 دلار به ازای هر تن بود؛ در واقع، قیمت سه ماهه LME در مسیر صعودی دائمی قرار دارد و قیمت آلمینیوم در تاریخ 4 اکتبر سال گذشته به میزان 2551 دلار در هر تن رسیده بوده این نشان دهنده ی یک نتیجه از بازار جهانی بی انگیزه برای مواد اولیه بود که در آن عرضه به شدت از تقاضا فراتر رفته است.
جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ممنوعیت صادرات کنسانتره های کبالت و مس را که در ماه فوریه اعمال کرده بود را لغو کرده اما تهدید اجرای آن را در آینده حفظ کرده است .
وزیر معدن، هنری یو مولنگ، در نامه ای به فدراسیون بین المللی مؤسسات مالی (FEC) ، دولت هر شش ماه میزان معاملات و فعالیت های این بازار را برای اجرا یا عدم اجرای صادرات کنستانتره مس و کبالت را بررسی می کند
هنری یو مولنگ در قسمتی از نامه گفته : “من می خواهم به شما ضرورت شرکت های معدن در تولید کنسانتره مس و کبالت را یادآوری کنم و تلاش می کنم از لحاظ فرآیند درمانی اوضاع بازار، محصولات تولیدی پیشرفته تر این بازار را به دست آورم تا آنها و همچنین دولت بتوانند به بهترین درآمد حاصل از تولید معدن دست پیدا کنند. ”
FEC به کمبود انرژی کشور اشاره کرد که این کمبود باعث میشود شرکت های داخلی به سختی تولید کنستانتره داشته باشند.
طبق اسناد سیاسی که پیشتر توسط Fastmarkets دیده شده است. تغییر سیاست های ناگهانی پس از آن بود که دولت DRC در اواسط ماه فوریه مجوز صادرات متالورژیکی فلزات را مجددا با هدف افزایش تولید خروجی فلزات داخلی بهبود بخشید.
عقب نشینی دولت از اجرای آن سیاست پس از آن بود که یک قانون کلی در مورد معادن خود را در سال گذشته معرفی کرد، از جمله مالیات و حق امتیاز بیشتر در شرکت های استخراج معادن که برای اطمینان از مزیت های کشور افزایش قیمت کبالت که یک عنصر کلیدی در باتری های خودروی الکتریکی که DRC بزرگترین معدنچی جهان انجام داد
بازار کوبالت خود تاثیر این ممنوعیت را کاهش داده و تولید DRC و به همین ترتیب صادرات کنسانتره، به طور چشمگیری پایین تر از سال 2018 است.
یکی از تاجران گفت : “در حال حاضر تولید صنعتی غیرممکن است، اما تأثیرات بر تولید، پیش از این اتفاق افتاده است و این به قیمت مربوط است.”
با این حال، حرکت های دولت تا کنون می تواند نشانه ای از قصد تنظیم بیشتر تولیدات صنعتی، بازار باشد که هنوز در نظر گرفته شده است که دردراز مدت قدرت بخش رو به رشد باطری را به دست بیاورد
قیمت پایه استاندارد کبالت Fastmarkets در قیمت 13.30-14.25 دلار به ازای هر بشکه در روز چهارشنبه 20 مارس بود و انتظار میرود که تولیدات غیرمستقیم بیشتر به دست می آید.
در ابتدای سال قیمت های کبالت در قیمت های 26. 50 تا 28 دلار به ازای هر بشکه بود.
بر اساس اطلاعات رسمی اما تأیید نشده از منابع Fastmarkets DRC 134.614 سنگ معدن کبالت و کنستانتره آن را به چین صادر کرد که این برابر است با حدود 13،000 تن از فلز کبالت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.