نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

چگونه دولت ها با شرکت های معدنی خود برخورد می کنند ؟

0 229

ترکیبی از پوپولیسم سیاسی، قیمت های بالای کالاها و چشم اندازهای صنعت الکتریسیته موجب افزایش طمع تقاضا در برخی  از مواد خام شده است و این خودباعث شده که دولت ها قوانین این صنعت را تغییر بدهند .

در اغلب موارد، دولت ها بجای ملی سازی معادن ، به دنبال افزایش سود خود هستند . که البته همه ی کشورها این سیاست را ندارند و بعضی از دولت ها موضع سختگیرانه کشورهای دیگر را به عنوان فرصتی برای جذب سرمایه گذاری می بینند. در کشور اتیوپی پس از آنکه نخست وزیر ابوئی احمد در سال گذشته به کار خود رسیده است، اصلاحات اساسی را اجرا کرده است .

به طور معمول، وقتی قیمت کالاها افزایش می یابد، صاحبان منابع تقاضای سرمایه گذاری خود را از شرکت های بین المللی افزایش می دهند.

به عنوان یک مثال  ، در آفریقا، تانزانیا، پس از آنکه رییس جمهور جان مگووفی در اواخر سال 2015 قدرت را به دست گرفت، متعهد شد تا سهم بیشتری از ثروت منابع طبیعی کشور را تامین کند.

کارفرمایان و وکلای صنعت می گویند پوپولیسم سیاسی و رسانه های اجتماعی، خواستار سهم بیشتری از ملی سازی معادن هستند که این دیدگاه در جوامع در اطراف معادن، بین مردم به شدت دیده می شود.

آنها همچنین می گویند سرمایه گذاری توسط چین و به میزان کمتری روسیه باعث کاهش قدرت دولت ها می شود.

کدام کشورها برتری معدنی دارند؟

در آفریقا، جمهوری دموکراتیک کنگو، تانزانیا و زامبیا سود زیادی از استخراج مس، کبالت و طلا دارند.

جمهوری دموکراتیک کنگو در ماه ژوئن سال گذشته مقرراتی را برای استخراج معادن جدید خود که حقوق و مالیات را افزایش می دهد، امضا کرد. شرکت های بزرگ معدنکاری مانند Glencore و Barrick با این قانون مخالف هستند و به دنبال مذاکرات و راه های افزایش فشار بر دولت هستند.

زامبیا از ماه ژانویه حق امتیاز بهره برداری از معادن را افزایش داد و مالیات 10درصدرا در زمانی که قیمت مس بیش از 7،500 دلار برای هر تن بود، تعیین کرد.

زامبیا همچنین قصد دارد جایگزین مالیات بر ارزش افزوده با مالیات فروش غیر قابل استرداد برای کمک به کاهش بدهی های دولت شود، اما تا پایان ماه جولای، برای برنامه ریزی دقیق تر آن اجرای آن را به تأخیر انداخته است.

تأثیر سرمایه گذاری در معادن چیست؟

سرمایه گذاران در کشورهایی که ریسک سیاسی آنها کمتر باشد سرمایه گذاری می کنند ، با این حال، ذخایر جمهوری دموکراتیک کنگو به طرز وسوسه انگیزی غنی است و شامل مس و کبالت است، که برای چشم انداز افزایش تقاضا برای باتری وسایل نقلیه مورد نیاز است، که این باعث افزایش قدرت چانه زنی دولت می شود.

در کل، هزینه های اکتشافی صعود کرده است، اما  هنوز هم نهایت سطح سرمایه گذاری در اکتشافات سال 2012 بوده است.

بیشتر سرمایه گذاری ها در سالهای اخیر توسط کشورهایی که به صنعت معدن توجه بسیاری دارند بوده است، مانند آمریکا و اکوادور که اکتشافات گسترده ای در مس انجام می دهند.

شرکت ها چه کاری می توانند برای محافظت از خود انجام دهند؟

شرکت ها زمانی که شرایط مشارکت به زیان آنها تغییر می کند منفعت دولت ها ایجاب می کند که شرکت ها را از فعالیت بازدارند، اما از طرفی هم منابع دولتی می دانند که شرکت ها زمانی که در ساختن معادن سرمایه گذاری کرده اند از فعالیت خود کناره گیری نمی کنند

افراد با تجربه در صنعت معدن می گویند شرکت ها در ابتدای سرمایه گذاری ، دقت بیشتری داشته باشند.

وارن باخ، شریک شرکت حقوقی لوگان Hogan Lovells، گفت: یکی از مهم ترین جنبه ها برای رسیدن به درک درست اجتماعی در این صنعت این است که بدون مجوز هیچ معدنی فعالیت نکند و معادنی که شروع به فعالیت می کنند امنیت شغلی لازیم را داشته باشند ”

در حالی که جو کلی، محتاطانه است، چین و روسیه دارای ریسک پذیری بالاتری هستند، که به طور بالقوه قدرت مذاکره را برای دولت های دارای منابع فراهم می کند.

به عنوان آخرین راه حل، معدنچیان بین المللی می توانند داوری حقوقی را همیشه پیش ببرند.

ساموئل پاپ از Latham و واتکینز، وکیل دادگستری گفت :”معدنچیان می توانند از طریق شرکت هایی که در یک کشور دارای پیمان سرمایه گذاری دوجانبه با کشور دارنده منابع مالی هستند، از حمایت قانونی برخوردار شوند.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.