نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تحریم مانع توسعه و سرمایه گذاری جدید در معادن نیست

0 177

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: تحریم سد راه توسعه بخش معدن نیست و امروز با وجود فشار خارجی، علاوه بر منابع داخلی ایمیدرو سعی در استفاده حداکثری از توان و سرمایه های سرگردان داخل را داریم.

«خداداد غریب پور» افزود: در شرایط غیرتحریمی و عادی با تسهیل در مقررات و زیرساخت های جذب سرمایه از خطوط اعتباری، فاینانس و پتانسیل بانک های خارجی برای تامین مالی طرح ها و پروژه های ایمیدرو استفاده می شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: بازار سرمایه هوشمند است و همواره در فضایی ورود می کند که حداقل ریسک سرمایه را داشته، در حاشیه اطمینان بالا باشد و بازگشت و امنیت سرمایه اش نیز تضمین شده باشد.
غریب پور یادآور شد: در ماه های گذشته شاهد بودیم عمده سرمایه های سرگردان کشور به سمت بازارهای سکه، ارز و خودرو منحرف شد، اما خاطرنشان می کنیم که «معدن نیز بخشی جذاب و مطمئن برای جلب سرمایه های داخلی و خارجی است».
رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: یکی از بهترین راه ها معرفی پروژه ها به بخش خصوصی و استفاده از قابلیت بانک ها برای هدایت منابع مالی به سمت بخش معدن و صنایع معدنی است.
وی بطور نمونه به شرکت های بزرگ معدنی همچون چادرملو، سنگ آهن و معادن فلزی اشاره کرد که به محض عرضه سهام شان در بورس صف های طولانی برای آنها تشکیل می شود.

** جذب هشت هزار میلیارد تومان نقدینگی
غریب پور اضافه کرد: در چهار سال گذشته هشت هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی به صورت نقدینگی مستقیم توسط ایمیدرو جذب شد.
وی ادامه داد: مطابق برنامه ریزی انجام شده، در معدن «مهدی آباد» یک میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری برای تهیه و تولید 800 هزار تن کنسانتره روی در حال جذب است.
«یک گروه سرمایه گذار داخلی بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در این منطقه معدنی را آغاز کرده که تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.»
این مسئول ابراز امیدواری کرد رسانه ها نیز برای معرفی جذابیت های بخش معدن و صنایع معدنی و قابلیت های سرمایه گذاری های مطمئن و پربازده و هدایت نقدینگی های سرگردان به یاری این بخش بشتابند.
وی یادآوری کرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مزیت های نسبی و طبیعی در بخش معدن، از سایر مزایای انرژی ارزان و فراوان و بهترین سواحل و دسترسی به آب های آزاد برخوردار است که بستری مناسب برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی است.

ع

منبع ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.