نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تشریح اقدامات زیست محیطی ذوب آهن اصفهان

0 116

نشست خبری مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اصحاب رسانه ۲۶ فروردین ماه در غرفه این شرکت در سومین روز هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در نمایشگاه بین المللی برگزار شد .
مهندس یزدی زاده با اشاره به اینکه صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است گفت : فضای سبز ذوب آهن 84 برابر حد استانداردهای زیست محیطی است.وی افزود : صنعت فولاد و در مجموع صنایع در رتبه های آخر در بحث آلایندگی است چراکه صنایع فولادی که در کشور ایجاد شده اند همزمان با اجرای پروژه های توسعه ای ، پروژه های زیست محیطی را نیز عملیاتی کرده اند.
مهندس یزدی زاده گفت : صنایع فولاد به بحث های محیط زیستی بی توجه نیستند چرا که کارکنان همان مجموعه در محیط کار در حال انجام وظیفه هستند و توجه به محیط زیست توجه به کارکنان است. مدیر عامل شرکت تاکید سازمان محیط زیست را بر روی گازهای گلخانه ای دانست و یاد آور شد : سازمان محیط زیست در تمامی شهرها به ویژه شهرهای صنعتی نمایندگانی دارد و استانداردها را برای صنایع در نظر می‌گیرند و ذوب آهن نیز در همین راستا فعالیت نموده است.
مهندس یزدی زاده با اشاره به اینکه شرکت های صنعتی با توجه به نزدیکی به شهرها دسته بندی می گردد گفت : درخصوص ذوب آهن اختلافاتی درخصوص درجه یک و دو وجود دارد اما به اعتقاد ما ذوب آهن درجه دو محسوب شده و باید استانداردهای درجه دو باید برای آن رعایت شود.
وی آلایندگی را جزیی از صنعت دانست و افزود : کنترل آلایندگی یکی از اقدامات اجباری برای صنایع است و در همین راستا معادل25 درصد فضای تولید هر مجتمع تولیدی بایدفضای سبز در شرکتها باشد که این مقدار در ذوب آهن اصفهان 16500 هکتار است که 84 برابر استانداردهای زیست محیطی است که هزینه نگهداری این فضای سبز در سال 96 حدود 10.5 میلیارد تومان بود.

مهندس یزدی زاده گفت : ذوب آهن تصفیه خانه ای دارد که به دنبال توسعه آن است تا بجای استفاده از آب زاینده رود در افق 4 سال آینده از طریق پساب زرین شهر، فولاد شهر و نجف آباد آب مورد نیاز کارخانه تامین شود و امید است ظرف 4 سال آینده کل نیاز آب صنعتی کارخانه را از طریق پساب شهری تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه این شرکت 220 مگاوات تولید برق دارد افزود : به ازای تولید هر کیلوگرم فولاد 5.5 لیتر آب نیازمند استدر صورتی که به ظرفیت اسمی خود برسد این مقدار به 3 لیترکاهش پیدا خواهد کرد . مهندس یزدی زاده به منابع زغالی زیادی در کشور وجود دارد که باید از آنها استفاده شود اشاره کرد و گفت : با هزینه پنج میلیون دلاری که ذوب اهن خواهد کرد سه مشکل اساسی باطری شماره ۳ کک سازی حل خواهد شد . وی با اشاره به اینکه ۸۰ در صد تولید فولاد در دنیا به علت گرانی منابع گازی به روش کوره بلند است ، افزود : فرآیند تولید فولاد در ذوب آهن نیز به صورت کوره بلند می باشد زیرا معادن زغال سنگ در کشور به وفور یافت می شود که باید از آن استفاده کرد.
مهندس یزدی زاده به پروژه pci اشاره کرد و گفت : پروژه تزریق پودر زغال باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش بهره وری در کوره بلند خواهد شد .
مدیر عامل شرکت گفت : واحد ریخته گری ذوب آهن با هدف افزایش ظرفیت تولید تا نیمه شعبان راه اندازی می شود.
وی یاد آور شد : برای تامین ریل مترو اعلام آمادگی کردیم و هیچگونه محدودیتی برای تامین ریل نداریم ، سه نوع ریل تاکنون در ذوب آهن تولید شده است.
وی گفت : پروژه هات شارژینگ که در بهمن ماه سال گذشته راه اندازی شد به شدت مصرف انرژی و آب را کاهش داده است .
وی به اشاره به اینکه توسعه و سرمایه گذاری در معادن خیلی کند است ،یاد آور شد : برای تولید چهار میلیون تن فولاد 6 میلیون تن نیاز سنگ آهن ذوب آهن است ، در گذشته کل نیاز ذوب آهن از طریق سنگ آهن مرکزی تامین می شد اما به یکباره به سمت جذب ارزش افزوده و تولید کنسانتره رفتند.
مدیر عامل شرکت گفت : صادرات ذوب آهن سال گذشته از لحاظ درآمد افزایشی بود اما به لحاظ تناژ کاهشی بود که دلیل عمده آن اعتصاب کامیون داران بود .
وی خاطر نشان ساخت : یکی از برنامه های شرکت تامین از طریق معادن کوچک است .
وی گفت : سیاست این شرکت برای عرضه در بورس کالا به جهت شفافیت موجود در بورس و معافیت مالیاتی است و همچنان تداوم عرضه محصولات ساختمانی در بورس است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.