نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

جزئیات عرضه یک غول معدنی در بورس

0 1,263

10درصد سهام شرکت سرمایه گذاری صدر تامین برای اولین بار در تاریخ 9 اردیبهشت 1398 عرضه خواهد شد. هر کد معاملاتی حداکثر 7000 سهم در قیمت 2200 ریال خریداری خواهد کرد.

سال مالی این شرکت منتهی به 31 اردیبهشت است. بر اساس ترازنامه 9 ماهه که منتهی به بهمن بوده دریافتنی های تجاری از 16 هزار میلیارد ریال به 1.4 میلیارد ریال کاهش یافته و در طرف مقابل سرمایه گذاری های بلند مدت از 18 هزار میلیارد ریال به 30.7 هزار میلیارد ریال و تسهیلات بانکی از 6.3 هزار میلیارد ریال به مرز 3.6 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

سرمایه اسمی این شرکت 20 هزار میلیارد ریال و سود انباشته در پایان دوره 9 ماهه 10 هزار میلیارد ریال است. نگاهی به پرتفو داشته باشیم:

استخراج کانه های فلزی 54 درصد پرتفو بر اساس بهای تمام شده را تشکیل می دهد. فلزات اساسی 36درصد دیگر پرتفو را تشکیل داده لذا می توان گفت این یک هلدینگ فلزی معدنی است.

بر حسب بهای تمام شده 75درصد سرمایه گذاری در بورس و 25درصد در خارج بورس است.

در میان بورسی ها:

8.3درصد هلدینگ توسعه معادن و فلزات
5.7درصد ملی صنایع مس ایران
2.4درصد فولاد مبارکه اصفهان
78.2درصد مس شهید باهنر
11درصد هلدینگ توکا فولاد
دیده می شود. همچنین سهام مدیریتی صنایع خاک چینی ایران، کاشی الوند، فرآورده نسوز ایران، کاشی سعدی، لعاب ایران، پشم شیشه ایران و معدنی املاح ایران دیده می شود.

افزایش ارزش پرتفوی بورسی در سطح 48 هزار میلیارد ریال است. در بخش غیر بورسی:

68درصد زغال سنگ پروده طبس
30درصد فولاد اکسین خوزستان
25.5درصد لوله سازی اهواز
30درصد لوله سازی ماهشهر

دیده می شود که البته بخش اعظم بهای تمام شده سرمایه گذاری را پروده طبس به خود اختصاص داده است.

با احتساب متغیرهای مختلف در سودسازی شرکت های فوق الذکر و در نظر گرفتن تقسیم سود معقول می توان انتظار داشت که تاصیکو سود قابل تکراری در سطح 9 هزار میلیارد ریال داشته باشد. به بیانی عدد eps در حالت نرمال 450 ریال است اما فعلا شرایط به گونه ای است که تحت تاثیر نرخ ارز، سودآوری شرکت ها نیز روند صعودی دارد.

به لحاظ NAV هم می توان گفت خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم بیش از 4000 ریال است لذا p.nav سهم در نقطه خوبی است و انتظار می رود بازار ازین سهم جدید استقبال کند.

منبع madan24.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.