نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

۳ اقدام در تسهیل صادرات فولاد

0 477

در امسال برای تسهیل و توسعه صادرات فولاد، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام‌هایی را انجام داده است که هم شرکت‌های صادرکننده با سهولت بیشتری به صادرات بپردازند و هم ارز بیشتری حاصل از صادرات فولاد به کشور بازگردد.

پس از پذیرش درخواست انجمن و صدور ابلاغیه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه صادرات مقاطع فولادی فقط ازسوی تولیدکنندگان یا نماینده رسمی آنها انجام ‌شود، کارگروه تخصصی تنظیم بازار فولاد برای اجرایی کردن این ابلاغیه و ایجاد هماهنگی بیشتر بین صادرکنندگان، گمرک و وزارتخانه، مقرر کرده است فهرست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شود و وزارتخانه نیز این فهرست را بررسی و تایید و به گمرک اعلام کند. نکته مهم و قابل‌توجه این است که اگر واحدهایی که به هر دلیلی نمی‌توانند صادرات داشته باشند یا با مشکلی در فرآیند صادراتی روبه‌رو هستند، می‌توانند یک نماینده رسمی به جای خود معرفی کنند. البته برخی برداشت اشتباه از ابلاغیه وزیر دارند که هم خود و هم نماینده آنها می‌توانند صادرات داشته باشند، درحالی‌که باید توجه داشته باشند در صورت معرفی نماینده رسمی، آن نماینده جایگزین واحد تولیدی برای دریافت مجوز صادرات می‌شود و به تولیدکننده مجوز صادرات داده نمی‌شود.
نکته دوم اینکه تعهد بازگشت ارز از طریق شرکت‌های تولیدی یا نماینده آنها به شکل تضامنی است، به این معنا که اگر واحد تولیدی نماینده‌ای برای صادرات معرفی ‌کند و آن نماینده به هر دلیلی نتواند ارز را به کشور بازگرداند، واحد تولیدی متعهد به بازگشت ارز صادراتی خواهد بود. از این‌رو شرکت‌ها باید دقت داشته باشند که هر نماینده‌ای را برای صادرات‌شان معرفی نکنند.
نکته سوم درباره ارزش گمرکی برای صادرات است که مبنای تعهدسپاری ارزی قرار می‌گیرد. از آنجا که ارزش پایه ثبت شده در سامانه جامع گمرکی با قیمت‌های واقعی صادرکنندگان در مقاطع مختلف چون شمش، میلگرد و نبشی و ناودانی و… تفاوت دارد، از این‌رو انجمن تولیدکنندگان فولاد نشست‌هایی را با گمرک و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت داشته و توافق شده از این به بعد انجمن تولیدکنندگان فولاد به‌طور منظم و مستمر فهرست قیمت‌های صادراتی محصولات فولادی را بر مبنای آخرین فروش صادراتی شرکت‌ها دریافت و تدوین کند که با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای گمرک ارسال می‌شود و گمرک هم این فهرست را در سامانه بروزرسانی کند تا قیمت‌های پایه گمرگی که مبنای تعهد بازگشت ارز صادراتی قرار می‌گیرد، بروزرسانی شده و به واقعیت نزدیک‌تر شود تا هم صادرکنندگان با خیال آسوده‌تری به بازاریابی صادراتی خود و توسعه صادرات فولاد کشور همت بگمارند و هم منافع ملی کشور به واسطه افزایش نسبت بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد تامین شود.

نویسنده: وحید یعقوبی

منبع https://www.smtnews.ir/mine/mineral-industries/36396

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.