نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

صندوق جسورانه در حال آماده سازی برای عرضه در بورس است

0 517

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: صندوق جسورانه برای مباحث اکتشافات معدنی تدوین شده و در حال آماده سازی برای عرضه در بورس است.

خداداد غریب پور امروز دوشنبه در حاشیه مراسم گرامیداشت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن در پاسخ به پرسش خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن ۲۴ افزود: با آماده شدن این صندوق، سهامداران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش معدن مشارکت کنند.
وی خاطرنشان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی از ارزش افزوده بالایی برخوردارند که می‌تواند زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم را با استفاده از این صندوق هرچه بیشتر فراهم کرد.
غریب پور تاکید کرد: جذابیت بخش معدن و صنایع معدنی برای سرمایه گذاری پایین نیست و شاید تاکنون به خوبی معرفی نشده است.
وی گفت: این بخش جذابیت بالایی در بازار سرمایه دارد و این مهم با توجه به سود هایی که صنایع معدنی توزیع می کنند و ارزش افزوده بالایی که دارند، مشخص اس
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: بخش معدن با توجه به وابستگی پایین تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی به خارج کشور توانست با وجود همه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی تولیدو بازارهای صادراتی خود را حفظ کند.
غریب پور افزود: نمی‌توان گفت تحریم‌ها در جذب سرمایه گذاری برای اجرای پروژه‌های بخش معدن و صنایع معدنی بی‌تاثیر بوده است، اما در صنایع فولادی تمرکز ما بر بومی سازی دانش است که در اولویت قرار گرفته و تا کنون به موفقیت‌های خوبی نیز نائل شده ایم .
وی گفت: ایمیدرو با همکاری سازمان زمین شناسی توانست به موفقیت های خوبی در بخش اکتشافات عمیق دست یابد و پیمانکاران حفاری توانستند خودشان ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کنند.
غریب پور اظهار داشت: امسال ایمیدرو ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع برنامه اکتشافی جدید در برنامه دارد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: وابستگی کمتر صنایع معدنی به خارج از کشور به دلیل پیچیدگی های صنعتی کمتر، سبب شد تحریم ها تاثیر کمتری در این بخش داشته باشد و در این زمینه سرمایه گذاری هایی که از قبل ایجاد شده بود، اکنون به شیوه های مختلف در حال اجرا است.
معاون وزیر صنعت اظهار داشت: در یک سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی توانست از خام‌فروشی فاصله بگیرد و امروز عمده تمرکز و اولویت ایمیدرو بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا است.
به گفته این مقام مسئول، بیش از ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور را محصولات معدنی تشکیل می‌دهد که رقمی در حدود ۱۰ میلیارد دلار است.
وی بیان داشت: عمده تمرکز ایمیدرو این است که ارز مورد نیاز بخش صنعت را از محل خود صنعت تامین کند که شامل تجهیزات و پروژه های جدید می شود.
غریب پور خاطرنشان کرد: در این راه بانک مرکزی به طور کامل همراهی داشته و توانستیم همه تعهدات ارزی را با همراهی بانک مرکزی و گمرک اجرایی کنیم.
وی بیان داشت: در بعد محصولات فولادی ماهانه بین ۲۰۰ تا ۳۶۰ میلیون دلار صادرات داریم و در زمینه هم حتی با کمبود مواجه شده‌ایم به طوری که به دنبال پهنه های جدید اکتشافی جدید هستیم.
وی اضافه کرد: در زمینه شناسایی ذخایر و پتانسیل های معدنی کشور نیز تمرکز ایمیدرو بر بحث اکتشافات است، یعنی با اکتشافات جدید ذخایر جدید معدنی را شناسایی کرده و متناسب با آن سرمایه‌گذاری خواهیم کرد که در نهایت منجر به ارزآوری خواهد شد.
پایان خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.