نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نتایج جالب حاصل از معاملات امروز فولاد بورس کالا

0 299

در حالیکه پس از تصویب مصوبه ى ۷درصد کمیته تنظیم بازار برای تعیین نرخ پایه میلگرد برخی اعلام کردند که این کار برای کمک به تولیدکنندگان انجام شده و باعث افزایش قیمت محصولات فولادى در بازار خواهد شد اما با مشاهده معاملات امروز سه شنبه اول مرداد ماه ۹۸بورس به نتایجى برخلاف این دست پیدا کردیم.

امروز در معاملات بورس دیدیم که افزایش نرخ پایه تاثیرى در افزایش قیمت پایانى محصولات نداشته است و تنها میزان عرضه و تقاضاست که تعیین کننده روند بازار است. همانطور که پیش تر نیز عنوان شده بود، عدم نظارت دستوری دولت در قیمتگذاری باعث شد تا بازار نقطه تعادلی خود را پیدا کند و از هیجان در رقابت پرهیز شود.

اما موضوعی که در معاملات امروز مشهود بود عرضه محصولات بیش از کشش تقاضا بود. در تابلوی روز سه شنبه با احتساب مازاد عرضه میلگرد ذوب آهن و خراسان جمعا حدود 22000 تن محصول فولادی عرضه شد که از این میزان تنها 13178 تن معامله گردید. این موضوع به صراحت نشان می دهد که بازار داخلی فعلی کشش عرضه های حجیم بورس کالا را نداشته و برای عدم ورود به رکود در بازار فولاد، صادرات تنها راه نجات می باشد.

کف عرضه تعیین شده برای محصولات فولادی شرکتهای مختلف تابع فاکتورهای سال گذشته است و التزام به عرضه طبق روال قبل در شرایط فعلی نتیجه ای جز ایجاد رکود در بازار ندارد. لازم است کمیته های تخصصی با بررسی های بیشتر تقاضای فعلی بازار فولاد نسبت به تصحیح کف عرضه های فولادسازان اقدام کنند و از گره زدن صادرات شرکتها به عرضه های به اصطلاح مکفی در بازار داخل پرهیز کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.