نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

قربانی:

ساخت کارخانه آلومینیوم جاجرم ارزش افزوده محصولات را بیش از 5 برابر افزایش داد

0 924

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است پودر آلومینیوم تُنی 400 دلار فروخته می‌شد اما پس از ساخت کارخانه،شمش آلومینیوم جاجرم این رقم به بیش از 2000 تا 2200 دلار یعنی بیش از 5 برابر فروخته می‌شود.

علی قربانی نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت تولید آلومینیوم در کشور، گفت: کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم به تازگی با 94 میلیون یورو اعتبارات ارزی و 2 هزار میلیارد ریال (معادل 200 میلیارد تومان) با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی افزود: پیش از اینکه کارخانه شمش آلومینا راه‌اندازی شود، جاجرم تنها پودر آلومینیوم تولید کرده و علاوه بر تامین نیاز داخلی بخشی از آن به خارج از کشور صادر می‌شد.
وی اظهار کرد: پودر آلومینیوم تُنی 400 دلار فروخته می‌شد اما پس از ساخت کارخانه شمش به بیش از 2000 تا 2200 دلار یعنی بیش از 5 برابر فروخته می‌شود.
در فاز اول کارخانه شمس آلومینیوم سالانه 400 هزار تُن شمش آلومینیوم تولید می‌شود که با قیمت فعلی حدود 800 میلیارد تومان ارزش دارد و 15 درصد این مبلغ سود است
تولید سالانه 400 هزار تُن شمش آلومینیوم در فاز اول کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساخت کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم ارزش افزوده محصولات را بیش از 5 برابر افزایش داده است، اضافه کرد: در فاز اول سالانه 400 هزار تُن شمش آلومینیوم تولید می‌شود که با قیمت فعلی حدود 800 میلیارد تومان ارزش دارد و 15 درصد این مبلغ سود است.
این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: با راه اندازی فاز دوم و سوم این کارخانه تا 120 هزار تن شمش آلومینیوم سالانه تولید می‌شود.
صادرات شمش آلومینیوم در دستور کار کارخانه شمس جاجرم قرار دارد
قربانی با بیان اینکه آلومینیوم یکی از بزرگترین صنایع استراتژیک کشور است، تصریح کرد: صادرات شمش آلومینیوم در دستور کار این کارخانه قرار دارد.
وی گفت: هرچه صنایع پایین دست بیشتری در حوزه آلومینیوم ساخته شود ارزش افزوده و اشتغال زایی بیشتری نیز برای کشور فراهم می‌شود.
ضرورت بازاریابی برای آلومینیوم تولید داخل در بازارهای جهانی
این نماینده مردم گفت: ایران بیستمین کشور در تولید آلومینیوم است، امیدواریم هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای بازاریابی در بازارهای جهانی برای محصولات کارخانه شمش آلومینیوم فراهم شود.
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: معدن بوکسیت در جاجرم است و تا امروز در این منطقه تنها پودر آلومینیوم تولید می‌شد که پس از ساخت کارخانه شمش محصولات تولیدی تغییر کرد./

منبع فصل اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.