نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

عرضه سبدهای غیرجذاب، دلیل رسوب محصولات طویل در بورس کالا

0 751

عرضه های امروز محصولات طویل در بورس کالا در حالی به پایان رسید که سبدهای جذاب با رقابت همراه شدند و سبدهای عمدتا سنگین و نا متوازن بدون رقابت معامله یا حذف شدند. سبد میلگرد کویر با 16 تن میلگرد 20 به بالا و تنها 6 تن میلگرد سبک مورد اقبال بازار واقع نشد و میلگرد عتیق آذر سهند نیز که دارای سایز A2 بود از تالار معاملات بورس کالا حذف شد. میلگردهای ظفر نوین گستر نیز با توجه به حجم بالای میلگردهای سنگین مورد توجه بازار قرار نگرفت.

اما جدا از تیرهای ذوبی که به دلیل قیمت جذاب بازار آزاد همواره مورد استقبال خریداران است، امروز سبد میلگرد مخلوط ذوبی هم علیرغم تحویل سلف 11 مهرماه با رقابت همراه شد. دلیل این امر را بایستی علاوه بر کیفیت، در ترکیب سبد میلگرد عرضه شده این کارخانه جستجو نمود که عمدتا سایزهای ریز و مورد درخواست بازار است جستجو نمود.

نکته ای که باید به آن توجه کرد اینکه چرا سایر عرضه کنندگان سبدهایی را عرضه می کنند که عموما بازار داخلی به آنها بی توجه است؟ آیا ممکن است این سبدها عمدا برای نخریدن به بازار عرضه شوند؟ تا از این طریق عرضه کننده با رفع تکلیف عرضه داخلی بتواند به راحتی دیگر محصولات جذاب خود را به بازارهای صادراتی ببرد؟ تا جایی که بازار اطلاع دارد میلگردهای فولاد کویر از کیفیت قابل قبولی برخوردارند و در بازار داخلی و صادراتی مشتریان خود را دارند. حال اینکه چرا عرضه نسیه این شرکت مورد قبول مشتریان قرار نمی گیرد امری است که جای سوال دارد.

متاسفانه در دستورالعمل کمیته تنظیم بازار و وزارتخانه به هیچ وجه به ترکیب سبدهای ملزم به عرضه اشاره ای نشده و تنها به درج تناژ کف عرضه بسنده شده است. این مسئله راه دررویی برای تولیدکنندگانی است که محصولات خود را برای نخریدن در بورس عرضه می نمایند تا از این طریق رفع تکلیفی برای تداوم صادرات خود باز نمایند. مطمئنا تقاضا حتی در شرایط فعلی در بازار داخلی وجود دارد، اما خریداران تمایل دارند محصولاتی را خرید کنند که مورد نیاز آنها باشد، نه اینکه باعث رسوب در موجودی آنها شود. از این رو، لزوم رسیدگی به ترکیب سبدهای عرضه شده در بورس کالا بسیار احساس می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.