نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

عوارض 30 درصدی صادرات سنگ آهن مغایر دستور رییس جمهور است

0 325

وضع عوارض 30 درصدی برای صادرات سنگ آهن در شرایط فعلی موضوعی متضاد با دستور رییس جمهور برای این بخش است.

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران  با بیان مطلب فوق گفت: متاسفانه بدون مشورت با بخش خصوصی مجموعه بخشنامه های عجیب و غریب برای بخش سنگ آهن صادر می شود .یکی از این بخشنامه ها بخشنامه لزوم اخذ مجوز صادرات برای بخش سنگ آهن است که از سوی وزارت صمت صادر شد و مشکلات زیادی را برای این بخش فراهم کرد.

وی ادامه داد: حوزه سنگ آهن یک حوزه تخصصی است و برای تصمیم گیری آن باید با متخصصان این حوزه مشورت شود .ما در مکاتبه با رییس جمهور خواستار رسیدگی به مسایل این بخش شدیم که ایشان هم نامه ای به آقای وزیر نوشتند و دستور دادند که مشکل این بخش با تشکیل کارگروه زنجیره ارزش فولاد رفع شود.

وی تصریح کرد: ما با انجمن فولاد نیز نامه نگاری کردیم تا باتشکیل این کارگروه مشخص شود در چه حوزه هایی چقدر نیاز است تا هر بنگاه اقتصادی نیازش را از داخل تامین کند ومازاد هم صادرات شود.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه یک فضا سازی غیر منصفانه ایجاد شده که با فرافکنی وطرح مسایل غیر علمی می گویند فلان واحد فولادی کمبود مواد اولیه دارد که به شکلهای مختلف مانع صادرات سنگ آهن شوند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: متاسفانه در شرایط افزایش قیمت جهانی سنگ آهن با مشکلاتی که برای بخش سنگ آهن به وجود آوردند نتوانستیم از این فرصت جهانی بهره ببریم .حالا هم بحث عوارض سنگین برای صادرات سنگ آهن را مطرح می کنند بدون آن که منافع ملی در آن لحاظ شود.

وی افزود: تامین نیاز بخش فولاد داخل کار مشکلی نیست وما قادر به پاسخگویی این حوزه هستیم و دیگر نیازی به ایجاد مشکل برای صادرات سنگ آهن نیست.

وی گفت : با وجود دستور رییس جمهور وزارتخانه هنوز کاری انجام نداده وما خواستار پاسخگویی هستیم.

منبع ایران اکونمیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.