نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

در بازار سنگ آهن و فولاد چه می گذرد؟

0 177

ادامه کاهش تقاضا برای فولاد CIS و افت ۲۳ دلاری قیمت قراضه وارداتی به ترکیه تا ۲۴۷ دلار موجب شد که فولادسازان ترکیه قیمت بیلت را کاهش دهند و در پی آن فولادسازانCIS مجبور به کاهش قیمت بیلت به ۳۷۰ دلار فوب شدند.

یکی از فولادسازان اوکراینی یک محموله بیلت را به بهای ۳۹۵ دلار تحویل تونس فروختند و محموله دیگر فولادسازان اوکراینی ۳۹۰ دلار CFR تونس معادل ۳۶۷ تا ۳۷۲ دلار فوب فروخته شد.

در حالی که خریداران کشورهای عضو GCC پیشنهاداتی بر روی بیلت ۳۷۰ دلاری فوب دریای سیاه داشتند اما تقاضای بیشتری با کاهش قیمت  به ۳۶۵ دلار وجود دارد. علاوه بر این بهای هر تن  بیلت وارداتی به فیلیپین ۴۲۵ دلار CFR می باشد.

همچنین اسلب صادراتی CIS نیز تا ۳۹۵ دلار فوب کاهش داشت و در حالی که در چین کاهش تولید و از سر گیری مذاکرات میان آمریکا و چین، افزایش تقاضا برای بیلت را در پی خواهد داشت اما فعالان بازار پیش بینی می کنند با توجه به نزدیک شدن به زمستان در روسیه  و کاهش مصرف داخلی روسیه، امکان افزایش قیمت ها تنها با کاهش حجم تولید ممکن خواهد بود.

بهای هر تن میلگرد CIS با ۱۰ دلار کاهش هفتگی به ۴۳۰ دلار فوب دریای سیاه رسیده و هر تن مفتول ۴۶۰ دلار فوب شده است. در حالی که ترکیه نیز میلگرد را ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار پیشنهاد می دهد اما خریداران به دنبال قیمت های ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هستند. همچنین بعضی از تولیدکنندگان بهای ۴۲۰ دلار را امکان پذیر نمی دانند و کاهش تولید بیلت و میلگرد را در دستور کار دارند.

هزینه تولید هر تن میلگرد در مصر با بیلت وارداتی و عوارض وارداتی هنوز کمتر از قیمت تولید داخلی مصر است و برای تولیدکنندگان مصری بهای تمام شده میلگرد با آهن اسفنجی معادل قیمت قراضه وارداتی HMS ترکیه به بهای روز ۲۴۷ دلاری و ۲۷۰ دلار هزینه های تولید و حمل و نقل، معادل ۵۱۷ دلار خواهد بود که بالاتر از بهای تولید با بیلت وارداتی است.

بهای تولید هر تن میلگرد در مصر بر اساس بیلت وارداتی ۴۰۰ دلاری و پرداخت ۱۵ درصد عوارض واردات و  هزینه های تولید حدود ۵۰۴ دلار تخمین زده می شود. در حالی که بهای هر تن آهن اسفنجی در مصر  بعد از افزایش بهای سنگ آهن و گندله، افزایش داشت و نیز حذف یارانه و سوبسید انرژی گاز و برق، تولید فولادسازان مصری را غیر اقتصادی نموده است.

گفتنی است، بهای هر تن ورق  وارداتی در جنوب شرق آسیا  کاهش داشت و خریداران به دنبال هر تن ورق وارداتی تحویل ویتنام به بهای۴۵۰ تا ۴۵۳ دلار هستند. در حالی که ورق چین ۴۶۰ دلار CFR و ورق کره جنوبی ۴٨٠ دلارCFR و ورق هند ۴۵۸ تا ۴۶۵ دلار پیشنهاد می شد و ترکیه HRC را ۴۶۵ دلار فوب پیشنهاد می دهد و کشورهای CIS نیز ورق گرم را ۴۵٠ دلار فوب پیشنهاد می دهند.

منبع کانال کیوان جعفری طهرانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.