نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

عملکرد دو گروه معدنی و فلزی در بازار سهام بررسی شد

0 446

فرصت‌های نهفته در انتظار بزرگان بورسی

تا پایان مهرماه محقق شد:  بازدهی 47درصدی فلزی‌ها در کنار سود  31درصدی معدنی‌ها

بورس تهران در حالی سال 98 را با رونقی درخشان آغاز کرد و رکوردشکنی‌های پیاپی را به ثبت رساند که با کسب بازدهی 73درصدی در دوره 7ماهه نخست سال جاری توانست برترین بازار سرمایه‌گذاری شناخته شود. در این میان بررسی عملکرد صنایع بورسی نیز قابل‌توجه است. به‌طوری‌که شاخص گروه فلزات اساسی تا پایان مهرماه بازدهی بیش از 47درصدی را تجربه کرد. در همین راستا گروه معدنی فعال در بورس نیز توانست سودی بالغ بر 31درصد را نصیب سرمایه‌گذاری خود کند.

بررسی های صورت گرفته نشان می‌دهد که هر چند انتظار می‌رفت این دو گروه بزرگ کالایی فعال در بازار سهام با روندی مناسب‌تر و رشد‌های به مراتب بالاتری همراه باشند ، ولی وضعیت نامساعد حاکم در بازارهای جهانی و رکود حاکم در این بازارها ، مانع از رشد بیشتر نمادهای این دو صنعت شد. در همین راستا برقراری آرامش نسبی در بازارهای جهانی تحت تاثیر توافق شفاهی و ضمنی آمریکا و چین و بروز نشانه‌هایی از کاهش ترس در فعالان اقتصادی، یک لنگر ثبات در این بازارها به‌شمار می‌آید.

به‌طوری‌که انتظار می‌رفت در سال جاری و با توجه به قرار گرفتن ایران در رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان، شرایط مساعدتری در انتظار این دو گروه باشد. ولی وضعیت بازارهای جهانی از یک‌سو و از سوی دیگر تشدید شرایط تحریمی،  نیاز به همبستگی بیشتر در صنایع و توجه بیشتر به توانمندی‌های داخلی را بیش از هر زمان دیگری ملموس کرده است. به عبارت دقیق تر عواملی از جمله تکمیل طرح‌های سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده و راه‌اندازی قریب الوقوع کارخانجات جدیدی در صنایع آهن و فولاد ایران و همچنین افزایش تولید برای دستیابی و تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده و مدنظر ، نیازمند توجه اساسی به فرصت‌ها و ریسک‌های محتمل بر بازار داخل و خارج است. به این ترتیب تمامی موارد مزبور می‌تواند قیمت سهام این دو گروه را نیز در بازار سهام تحت تاثیر خود قرار دهد.

البته باید عنوان کرد که در حال حاضر بخش فولادی و معدنی در شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری قرار دارند و علاقه مندان سرمایه‌گذاری در این بخش کم نیستند ، ولی تحقق ورود این گروه از سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مزبور رابطه مستقیمی با عدم سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت دارد. به‌طوری‌که تصمیم‌گیری‌های دولت، تمایل سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها را کمرنگ کرده است. این در حالی است که با وجود تمامی تهدیدهای پیش روی این صنایع، بازهم شاهد اخبار مثبتی در راستای توسعه هر چه بیشتر طرح‌های فولادی و معدنی هستیم. افتتاح طرح ها و پروژه های صنایع فولاد، مس، روی و غیره در کرمان، آذربایجان و یزد از جمله مواردی است که می‌تواند آینده درخشانی را برای شرکت‌های فعال در این حوزه ترسیم کند.

 

 

جزئیات بیشتر از نمادهای فلزی

همانطور که عنوان شد گروه فلزات اساسی فعال در بورس از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه توانست با ثبت بازدهی بیش از47درصدی، عملکردی مناسب را در بین دیگر صنایع بورسی به ثبت رساند. در این میان فولاد مبارکه اصفهان توانست در این بازه زمانی بازدهی 28درصدی را کسب کند.

از سوی دیگر در حالی بر اساس آماری که از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شده، ایران در شش ماه نخست سال جاری 23 میلیون و 260 هزار تن فولاد تولید کرده که در مقایسه با دورۀ مشابه سال قبل 6/43 درصد رشد داشته است. در این میان «فولاد» با تولید 4 میلیون و 340 هزار تن فولاد ، عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در ایران را به خود اختصاص داده است.

همچنین فولاد کاوه جنوب کیش نیز از دیگر نمادهای فعال در گروه فولادی بود که توانست بازدهی 47درصدی را از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه در کارنامه خود ثبت کند. در این میان «کاوه» به تازگی مجوز افزایش سرمایه 36درصدی خود را از سازمان بورس دریافت کرده است. بر این اساس «کاوه» اعلام کرد که براساس رسیدگی انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نشده و افزایش سرمایه با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، از نظر این سازمان بلامانع است.

سرمایه فعلی این شرکت ۱۱هزار میلیارد ریال است که قرار است با افزایش ۴هزار میلیارد ریالی به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال برسد. این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تامین می شود و هدف آن تکمیل فاز دوم پروژه فولادسازی، بازیافت بخشی از مخارج انجام شده در سنوات قبل بابت فاز دوم فولادسازی، تکمیل پروژه تاسیسات جانبی و زیرساخت‌ها و تکمیل پروژه آب شیرین‌کن است.

تولیدی فولاد سپید فراب کویر نیز از نمادهای فولادی تازه‌وارد به بازار سهام است که در 17مهرماه با قیمت هر سهم 625تومان روانه بورس شد. «کویر» با وجود عملکرد بد تابستان همچنان با صف خرید معامله می‌شود و میزان بازدهی این نماد از زمان عرضه اولیه به بیش از صد درصد رسیده است. گرچه وضعیت گنگ و مبهم عملکرد تابستان هنوز هم به عنوان یک علامت هشداری برای این شرکت به حساب می‌آید ، ولی استقابل از خرید سهام مزبور قابل توجه است.

بررسی عملکرد فولاد خوزستان نیز نشان از کسب بازدهی بیش از 10درصد سهام مزبور در دوره 7ماهه نخست سال جاری دارد. آخرین آمار منتشر شده از عملکرد «فخوز» بر سایت اطلاع‌رسانی کدال ، فعالیت دوره یک‌ماهه مهرماه این شرکت را نشان می‌دهد . بر این اساس فولاد خوزستان در دوره یک ماهه یاد شده، حدود 900میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده است. بررسی آمار تولید و فروش این شرکت نشان می دهد در این دوره «اسلب صادراتی» با تولید ۵۱۵ هزار و ۱۴۶ تن در صدر بیشترین تولید در بین محصولات شرکت فولاد خوزستان قرار داشته است. در این دوره یک ماهه، «بلوم» با فروش ۸۲ هزار و ۲۹۷ تن در صدر فروش های شهریور ماه «فخوز» قرار گرفت. به این ترتیب فولاد خوزستان از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه بیش از 8/8هزار میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد ۶۳ درصدی را تجربه کرده است. در میان دیگر اخبار مهم تاثیر گذار بر این نماد، آغاز بازگردانی صندوق بازار گردانی اکسیر سودا تحت مدیریت شرکت سرمایه گذاری سامان مجد به عنوان سهامدار عمده «فخوز» است که قرار است به زودی حمایت از سهام مزبور و روان‌تر شدن معاملات آن را آغاز کند.

 

چه خبر از دوقلوهای معدنی؟

در همین راستا بررسی روند معاملات گروه معدنی نیز نشان می‌دهد که این صنعت از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه توانست بازدهی 31درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کند. در این میان رصد فعالیت دوقلوهای سنگ‌آهنی قابل توجه است.

نگاهی به عملکرد چادرملو در این بازه زمانی نشان می‌دهد که این شرکت از ابتدای سال جاری نوسانات زیادی را تجربه کرده که در نهایت هر سهم مزبور در نرخ 506 تومان نیمه آبان ماه را به پایان برد. این در حالی است که تازه‌ترین اخبار پیرامون این نماد نشان از افتتاح واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو با حضور رئیس جمهور دارد. امری که می‌تواند سودآوری «کچاد» را در آینده تحت تاثیر خود قرار دهد.

همچنین بررسی عملکرد دوره 6ماهه چادرملو نشان از رشد ۱۵۱درصدی سودسازی این شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل دارد. بر این اساس «کچاد» در نیمه نخست سال جاری سود عملیاتی بالغ بر 5/2هزار میلیارد تومان را محقق کرده که  در مقایسه با عملکرد نیمه نخست سال 97، بالغ بر ۱۴۸درصد رشد یافته است. در همین راستا سود خالص «کچاد» نیز تا پایان شهریورماه سال 98 با رشد ۱۵۱درصدی به بیش از 6/2هزار میلیارد تومان رسیده است.

نگاهی به عملکرد دیگر شرکت معدنی فعال در بازار سهام یعنی گل‌گهر نیز نشان می‌دهد که این شرکت نیز به تازگی شاهد افتتاح دو کارخانه فولادی با حضور رئیس جمهور بود. بر این اساس کارخانه های «آهن اسفنجی کوثر دو» و «فولادسازی جهان فولاد» شرکت گل‌گهر افتتاح شد و همچنین واحد گازی نیروگاه گهر انرژی نیز به عنوان طرح پشتیبان صنایع، به مدار تولید پیوست.

همچنین از دیگر اخبار مهم این شرکت در مدت اخیر ، افزایش سرمایه 34درصدی آن بود. به‌طوری‌که سرمایه «کگل» از 6/3هزار میلیارد تومان به 8/4هزار میلیارد تومان افزایش یافت. این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران است و صرف توسعه بخش شرقی معدن شماره یک، اجرای طرح تکمیلی کارخانه تغلیظ، جبران مخارج سرمایه ای بابت مشارکت در افزایش سرمایه در شرکت های سرمایه پذیر خواهد شد.

سرمایه گذاری صدرتامین  نیز دیگر نماد تازه‌وارد معدنی بود که در اردیبهشت‌ماه سال جاری شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس تهران بود. این نماد در موج اول بازدهی، توانست بیش از 18درصد سود نصیب سهامداران کند. در همین راستا اخبار جدیدی پیرامون برای عرضه اولیه دو سهام زیرمجموعه «تاصیکو» به گوش می‌رسد. به‌طوری‌که قرار است سهام «سرام‌آرا» و «زغال‌سنگ طبس» تا پایان سال جاری عرضه شود. در این راستا جلسه هیات پذیرش زغال‌سنگ طبس برگزار شده و در حال تکمیل اطلاعات موردنیاز قرار دارد. همچنین عرضه سهام سرام‌آرا در فرابورس خواهد بود که با  ارسال گزارش عملکرد 6 ماهه، به مراحل نهایی نزدیک خواهد شد.

هدیه لطفی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.