نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان:

منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، بهشت سرمایه گذاران داخلی و خارجی است/عملیات اجرایی تولید 300 هزار تن آلومینا در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آغاز می شود

0 335

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: این منطقه اقتصادی، بهشت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بهترین نقطه برای سرمایه گذاری در خاورمیانه است.

«مسعود پاکزاد»  در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن 24 افزود: قرار است بخش زیادی از تعریض منطقه عسلویه با سه پیوست فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی به این منطقه ویژه اقتصادی آورده شود و این مهم، هدف کلی است که برای پارسیان تعریف شده است.

به گفته این مقام مسئول، در تلاشیم زیر چرخ های توسعه، استخوان مردم منطقه خُرد نشود و توسعه واقعی و نه توسعه القایی را در آن شاهد باشیم.

وی یادآور شد:‌ توسعه القایی، توسعه ای است که در محیطی محصور با امکانات کامل اتفاق می افتد و مرتب نیز توسعه یافتگی منطقه القا می شود، اما خارج این حصار مشکلات زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی فراوانی وجود دارد.

پاکزاد خاطرنشان کرد:‌ چشم انداز 18 میلیون تنی پتروشیمی، چهار میلیون تنی فولاد، 600هزار تنی آلومینیوم و 3 میلیون تن پودر آلومینا، تولید 4300 مگاوات برق و 750 هزار متر مکعبی آب شیرین کن برای این منطقه اقتصادی تعریف شده که می تواند در شرایط دشوار اقتصادی به عنوان یک شُش تنفسی برای کشور عمل کند.

وی اظهار داشت:‌ تا سه ماه آینده یک پست اسکله فله خشک و نهایتاً تا پایان سال 99 فاز نخست بندر پارسیان در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به بهره برداری می رسد و این منطقه سوق الجیشی از همه امکانات حمل و نقلی هوایی، زمینی، ریلی و دریایی برخوردار خواهد شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ادامه داد: با بهره برداری از اسکله و بندر و وجود ظرفیت های صادراتی، وارداتی و تولید محصولات انرژی بر، منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به بهشت سرمایه گذاران و مقصد نهایی سرمایه گذاران خارجی تبدیل می شود.

وی در پاسخ به اینکه چه کشتی ها با چه ظرفیت هایی در این منطقه قادر به پهلوگیری خواهند بود، گفت: در مرحله نخست، کشتی های با ظرفیت 30 هزار تن پهلو دهی خواهند شد و در آینده این ظرفیت ابتدا به کشتی های 70 هزار تنی و سپس تا 100 هزار تنی افزایش خواهد یافت.

پاکزاد افزود:‌ در اسکله تخصصی که به همین منظور تعریف شده، می توان حمل، بارگیری و تخلیه پودر آلومینا، بوکسیت، صادرات شمش و صادرات کلینکر را همزمان آغاز کرد.

این مقام مسئول درخصوص تحریم ها نیز گفت:‌ تحریم ها، شیرازه خلاقیت را به کشور اضافه کرده و در شرایطی هستیم که حس می کنیم باید از همه ظرفیت های ملی و منطقه ای برای عقیم کردن این فشارها بهره برداری کنیم.

وی یادآور شد:‌ اکنون در حوزه تولید برق، شرکت مپنا به این منطقه ورود کرده و در حوزه پتروشیمی نیز سازمان ملی پتروشیمی ایران با منطقه ویژه اقتصادی پارسیان تفاهم نامه همکاری امضا کرده، به طوری که برخی از این پتروشیمی ها زمین خود را دریافت کرده اند.

پاکزاد، همچنین افزود در این مرحله هیچ مشکلی از نظر زیرساختی نداریم، زیرساخت ها در حال تکمیل و زمین ها در حال واگذاری به سرمایه گذاران است که بخشی از آن شروع شده، بخشی در حال واگذاری است و بخشی دیگر از آنها در مرحله مذاکره برای صدور مجوز هستند و به زودی با بسترهای فراهم شده، مجوزهای اخذ شده می توانند چهره منطقه را متحول کنند.

وی خاطرنشان کرد: کلنگ زنی اسکله این منطقه در سال 96 و همزمان با تحریم ها اتفاق افتاد که فاز نخست آن بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد و موفقیتی در دوره سخت تحریم ها محسوب می شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ادامه داد:‌ این اسکله می تواند بخش زیادی از بنادر ایران در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، آلومینیوم جنوب، صادرات سیمان و کلینکر لامرد و بخشی از صادرات و واردات استان هرمزگان را پوشش داده و پشتیبانی کند.

وی با اشاره به تعریف هاب سوم پتروشیمی ایران در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، گفت: مطابق تفاهم نامه ای که با شرکت ملی پتروشیمی ایران منعقد شده، مقرر شده 15 پتروشیمی در این منطقه راه اندازی شود که اکنون تعدادی از آنها زمین دریافت کرده، تعدادی مجوزها را اخذ کرده و حتی برخی از آنها مجوزهای خوراک پتروشیمی را نیز اخذ کرده اند.

پاکزاد اضافه کرد: اکنون پتروشیمی های یاد شده به دنبال تامین مالی از طریق فاینانسورها، صندوق توسعه ملی یا هلدینگ های سرمایه گذاری هستند و این مهم یکی از کارهای بزرگی است که در دو هزار هکتار از مجموع 9 هزار و 800 هکتار وسعت منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در حال اتفاق افتادن است.

وی اظهار کرد:‌ به زودی و همزمان با افتتاح اسکله، عملیات اجرایی آلومینیوم آرال در این منطقه برای تولید پودر آلومینا به ظرفیت سالیانه 300 هزار تن در فاز نخست آغاز می شود.

این مسئول از واگذاری تعدادی انبارهای پشتیبان برای موضوعات تخلیه، بارگیری و پشتیبانی، همچنین انبار شرکت آلومینیوم جنوب و سالکو، واگذاری 80 هکتار زمین به شرکت مپنا و پیشرفت مناسب پروژه آب شیرین کن منطقه خبر داد.

وی با اشاره به سایر ظرفیت های منطقه، خاطرنشان کرد:‌ مجوز مرز رسمی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در هیات دولت صادر شده، مجوز کد گمرکی اخذ شده و واردات در حال انجام است و به زودی مجوز صادرات از این منطقه نیز صادر می شود.

پاکزاد، همچنین از تصویب طرح جامع منطقه در هیات دولت خبر داد که مجوزهای زیست محیطی آن اخذ شده و افزود:‌ به شرط فراهم کردن بستر لازم برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی، شرایط برای یک جهش بزرگ اقتصادی در منطقه فراهم است.

وی تاکید کرد: ‌به سرمایه گذاران به چشم سفیران اقتصادی و افسران اقتصادی پیشگام در خاکریز نخست اقتصاد مقاومتی نگاه می کنیم و معتقدیم «رونق تولید»‌ مد نظر رهبر معظم انقلاب زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم حضور سرمایه گذاران را در منطقه تسهیل کرده و زمین، مجوز و کمک برای تامین مالی پروژه هایشان فراهم کنیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با اشاره به اشتغال کنونی دو هزار نفری در منطقه، پیش بینی کرد با اجرای طرح ها و پروژه ها دستکم 70 هزار نفر اشتغال مستقیم در آن ایجاد شود.

به گفته وی، در حالی که ایجاد شغل از سوی دولت بطور متوسط نیازمند صرف 400 تا 700 میلیون تومان است، اما بخش خصوصی با 200 تا 300 میلیون تومان می تواند بدون تحمیل هیچ هزینه ای به دولت، شغل پایدار ایجاد کرده و بازوی توانمند دولت باشد.

پاکزاد، سه فعالیت عمده و اصلی دولت ها در سرتاسر جهان را تامین امنیت، احداث زیرساخت ها و تنظیم روابط بین الملل عنوان و تاکید کرد:‌ هر فعالیتی خارج از این سه حوزه باید به بخش خصوصی اهلیت دار توانمند واگذار شود.

وی در پایان گفت: ‌این مهم باید استراتژی ما باشد تا بتوانیم به چشم انداز و افق مطلوب تعریف شده که اکنون فاصله زیادی با آن داریم، برسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.