نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

عملکرد اردیبهشت ماه دو گروه فعال در بازار سرمایه بررسی شد

معدنی ها و فولادی ها چقدر سود دادند؟ / سبقت معدنی ها از شاخص بورس

0 279

بورس تهران در حالی معاملات اردیبهشت ماه را با رشد ۴۳ درصدی شاخص کل به پایان رساند که در این میان از ۳۹ صنعت بورسی، ۳۸ گروه با رشد میانگین قیمت‌ها همراه شدند. نکته قابل توجه در این ماه، چرخش معنادار تقاضا به سمت شرکت‌های بزرگ کالایی بود. در این راستا معدنی ها با ثبت بازدهی 48.7درصدی نه تنها عملکردی درخشان را از خود برجای گذاشتند، بلکه توانستند از شاخص کل بورس نیز سبقت گیرند. در همین راستا بازدهی قابل توجه 40.5درصدی نیز در کارنامه صنعت فلزی به ثبت رسید.
گروه کالایی فعال در بورس تهران هر چند سال جاری را با روندی مثبت آغاز کرد ، ولی افزایش تقاضا در این صنایع طی اردیبهشت ماه شکلی جدی‌تر به خود گرفت. در این میان برخی از کارشناسان دلیل این رشد را در جاماندگی سهام کالایی قلمداد می‌کنند. به طوری که این امر بهانه‌ای شده تا شاهد شتاب رشد قیمتی سهام کامودیتی‌ محور بازار و در نتیجه ورود خیل گسترده نقدینگی به سهام مذکور باشیم. در این میان با توجه به نقش بیش از ۶۰درصدی صنایع کامودیتی‌ محور از ارزش کل بازار، شاخص کل سهام نیز در این ماه به رکودی تاریخی دست یافت. در همین راستا بهبود نسبی قیمت ها در بازارهای کالای جهانی نیز در رشد صنایع مرتبط بورسی بی تاثیر نبود.
این در حالی است که بازار سهام آخرین هفته اردیبهشت ماه را با افت 3درصدی شاخص کل بورس سپری کرد و در همین راستا دو صنعت فلزی و معدنی نیز با افت نماگر به کار خود پایان دادند. به طوریکه هر دو گروه مزبور در حدود 13درصد زیان را به نمایش گذاشتند. بالطبع چنانچه روند منفی هفته گذشته شکل نمی گرفت، شاهد رشدهای به مراتب بیشتر از سوی این دو گروه طی اردیبهشت ماه بودیم.

عملکرد معدنی ها زیر ذره بین
گروه معدنی فعال در بورس، آخرین هفته اردیبهشت ماه را با زیان 12.7درصدی پشت سرگذاشت. این امر سبب شد تا گروه مزبور به بازدهی 48.7درصدی طی دومین ماه بهار بسنده کند. به این ترتیب معدنی‌ها با 10 شرکت زیرمجموعه و سهم 9درصدی از ارزش کل بازار سهام، توانستند از شاخص کل بورس سبقت گیرند و عملکرد درخشانی را به نمایش گذارند.
در این میان مطابق با روند هفته ماقبل، بیشترین بازدهی هفتگی به نماد معدنی دماوند تعلق گرفت که توانست سودی در حدود 26درصد را در این هفته کسب کند. این امر سبب شد تا بازدهی اردیبهشت ماه این نماد به 112.5درصد رسد. همچنین نماد مزبور از ابتدای سال جاری تا کنون نیز به بازدهی 126درصدی دست یافته است. در حالی آخرین اخبار از معدنی دماوند برگزاری مناقصه این شرکت برای خرید خط یک دستگاه استحصال (فلوتاسیون ) سرب است که شرکت در روز شنبه هفته گذشته اعلام کرد هنوز پیشنهاد قیمتی برای این موضوع دریافت نکرده و به این ترتیب مهلت مناقصه را تا پایان روز کاری 31اردیبهشت ماه تمدید کرد. از سوی دیگر در حالی هر سهم «کدما» با افزایش قیمت 20درصدی طی هفته گذشته روبرو شد که نماد مزبور به دلیل شفاف سازی در خصوص علت این رخداد متوقف شد. در این راستا حمیدرضا سارانی مدیرعامل شرکت معدنی دماوند اعلام کرد: «اعلام طرح توجیهی افزایش سرمایه و اعلان پروژه های بهبود این شرکت که با شرایط خاص بازار سرمایه در هفته های اخیر مقارن شده، باعث رشد قیمت سهام شرکت شده است. همچنین اعلام موافقت هلدینگ کاوه پارس مبنی بر موافقت با افزایش سرمایه و تعهد جمع آوری حق تقدم سهام نیز در این رابطه تاثیرگذار بوده است. »
افزون بر این «کدما» گزارش عملکرد و صورت های مالی مربوط به سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال 98 را نیز بر سایت اطلاع رسانی کدال منتشر کرد. بر این اساس شرکت سود عملیاتی بالغ بر 8.4هزار میلیارد تومان را در سال 98محقق کرده که در مقایسه با سال 98، رشد قابل توجه 838درصدی نشان می دهد. در همین راستا سود خالص «کدما» نیز در سال گذشته به حدود 7هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سودخالص 3.4هزار میلیارد تومانی در سال 97، رشد 100درصدی را تجربه کرده است.
باما نیز از دیگر نمادهایی بود که هفته گذشته را با روندی مثبت و ثبت بازدهی 12درصدی سپری کرد. همچنین سودی بالغ بر 69درصد در ماه گذشته و 138درصد از ابتدای سال جاری نیز در کارنامه این نماد ثبت شد. این نماد نیز هفته گشته اخبار مهمی به بازار مخابره کرد. یکی از این موارد فروش 3میلیون و 435هزار سهم ازسهام شرکت ذوب روی اصفهان بود که سودی بالغ بر 16.7میلیارد تومان از فروش این سهم کسب کرده است. همچنین «کاما» صورت مالی حسابرسی نشده مربوط به سال مالی 98 را نیز منتشر کرد که این گزارش با سود خالص بیش از 666میلیارد تومانی شرکت همراه بود. این رقم در مقایسه با سودخالص سال 97 «کاما»، رشد 170درصدی نشان می دهد.
این در حالی است که هفته گذشته برای دو نماد چادرملو و گل گهر با روندی منفی سپری شد. به طوریکه ثبت زیان 12درصدی «کگل» در کنار زیان 18.7درصدی «کچاد»، بازدهی این دو نماد از ابتدای سال جاری را کمی کاهش داد. به طوریکه سوددهی چادرملو در 2ماهه ابتدایی سال جاری به بیش از 59درصد رسید.
در این گروه معدنی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در گزارش تفسیری اعلام کرد که افزایش سرمایه از 4.8 هزار میلیارد تومان به 10هزار میلیارد تومان در دستور کار هیئت مدیره قرار گرفته و پذیره نویسی حق تقدم های مرحله اول از مبلغ 4.8هزار میلیارد تومان به 7.4هزار میلیارد تومان حال انجام است. در نهایت نیز با انجام مرحله دوم افزایش سرمایه ، سرمایه شرکت به ١٠هزار میلیارد تومان خواهد رسید. گفتنی است با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برنامه ورود شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به بازار فرابورس در سال ١٣٩٩ میسر خواهد شد. همچنین شرکت مبلغ سود ناخالص خود برای سال ١٣٩٩ را حدود ۶۴۴۶ میلیارد تومان برآورد کرده است که در سال ١٣٩٨ حدود ۶٢٢٧ میلیارد تومان بوده است.

عملکرد گروه استخراج کانه های فلزی

رصد فولادی ها
همانطور که عنوان شد فولادی ها نیز هفته گذشته را با کاهش 13درصدی شاخص گروه سپری کردند. این امر سبب شد تا بازدهی این صنعت طی اردیبهشت ماه به 40.5درصد محدود شود.
این صنعت هفته گذشته را با اخباری پیرامون جلسه ستاد تنظیم بازار سپری کرد. به طوریکه در جلسه مزبور مصوب شد که تولیدکنندگان، شمش فولادی خود را یا باید در بورس عرضه کنند یا نسبت به صادرات آن مبادرت ورزند . در صورت عدم عرضه منظم در بورس، معاونت معدنی می تواند محدویت هایی را در صادرات و تامین مواد اولیه و معرفی به نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات حکومتی برای آن‌ها ایجاد کند. همچنین این موضوع که قیمت محصولات فولادی در بورس کالا بالاتر از قیمت جهانی نباشد نیز از دیگر مصوبات جلسه مزبور بود. ضمن اینکه کارگروه تنظیم بازار در جلسه روز دوشنبه 29اردیبهشت ماه تصویب کرد که تا اطلاع ثانوی، قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، معادل ۸۸ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران در خلیج فارس، ضربدر در نرخ ارز نیمایی باشد. همچنین مقرر شد که سقف رقابت در معاملات شمش فولادی در بورس کالا، ۱۲ درصد باشد. یادآور می شود پیش از این، قیمت پایه شمش فولادی، معادل ۸۳ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران بود. حال باید در هفته های آتی شاهد تاثیر این موضوع بر عملکرد شرکت های فعال در بازار سهام باشیم.
در میان نمادهای این گروه نیز بیشترین بازدهی هفته گذشته به شرکت ملی‌ سرب‌وروی‌ ایران تعلق گرفت که توانست سودی بالغ بر 15.5درصد را نصیب سهامداران کند. این بازدهی ، سوددهی شرکت در ماه گذشته را به 48.8درصد رساند. همچنین در هفته گذشته صورت مالی «فسرب» نیز بر سایت کدال قرار گرفت. این شرکت طی دوره یکساله منتهی به پایان اسفندماه سال 98، سود عملیاتی 33.6میلیارد تومانی را محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش 6درصدی نشان می دهد. در همین راستا سود خالص «فسرب» نیز با 3درصد کاهش نسبت به سال 97 به حدود 28.5میلیارد تومان رسیده است.
سرمایه‌گذاری‌توکافولاد نیز از دیگر نمادهایی بود که هفته گذشته را با ثبت بازدهی مثبت و سودی در حدود 12درصد سپری کرد. «وتوکا» نیز صورت مالی حسابرسی نشده مربوط به سال منتهی به پایان اسفندماه سال 98 را با سود خالصی بالغ بر 183میلیارد تومان منتشر کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد چمشگیر 251درصدی را تجربه کرده است.
در این گروه رئیس کنترل کیفی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه عنوان کرد: « کیفیت تختال‌های مطابق سفارش تولیـــدشده در این ناحیــــه که برای تولیـــــد لوله‌های انتقال نفت و گازترش مورداستفاده قرار می‌گیرد، به 90 درصد افزایش یافت.» این در حالی است که فولاد مبارکه ضعیف ترین عملکرد را در میان دیگر نمادهای هم گروه از میزان رشد قیمت سهم طی هفته گذشته داشت. به طوریکه زیان هر سهم مزبور به 19.7درصد رسید. البته «فولاد» همچنان با ثبت بازدهی 49.6درصدی طی اردیبشت ماه و 100درصدی از ابتدای سال، عملکردی درخشان در کارنامه خود دارد.
طی هفته گذشته مدیرعامل فولاد خوزستان نیز از دستیابی به رکوردی جدیدی خبر داد و افزود: « در اردیبهشت ماه برای دومین ماه متوالی با دستیابی به میزان ۳۴۸ هزار و چهارصد و هشتاد و سه تُن شمش فولاد، رکورد تولید ماهانه را ارتقا یافت.» بررسی ها نشان می دهد که فولادخوزستان هفته گذشته را با ثبت زیان بیش از 12درصدی سپری کرده است.

عملکرد گروه فلزات اساسی
بازدهی از ابتدای سال 99
(درصد) بازدهی ماهانه
(درصد) بازدهی هفتگی
(درصد) نماد نام شرکت

 

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.