نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بهار 99 دو گروه فلزی و معدنی چگونه گذشت؟/ صعود 150درصدی فلزی‌ها؛ رشد 138درصدی معدنی‌ها

0 155

بورس تهران در نخستین فصل از سال 99 بازدهی قابل‌توجه 148درصدی را برای سهامداران رقم زد. در این بازوی اصلی رشد نماگر اصلی بازار در سه ماه ابتدای سال اما سهام گروه‌های بزرگ و عمدتا کامودیتی‌محور بازار بودند. جاماندگی از رشد نسبت به کوچکترها در سال 98، بهبود نسبی شرایط در بازار جهانی و رشد تولید و فروش شرکت‌های زیرمجموعه گروه‌های مذکور از جمله مهمترین دلایلی بود که نماد معاملاتی این بنگاه‌های اقتصادی را در کانون توجه معامله‌گران بازار سرمایه قرار داد.

در این راستا نگاهی به عملکرد صنایع بورسی در بهار 99 نیز حکایت از سبزپوشی دسته‌جمعی گروه‌های فعال بازار سهام دارد. در این میان 4 گروه مهم کالامحور بازار شامل پتروپالایشی‌ها و فلزی-معدنی‌ها رشد‌های بالاتر از 120 درصد را تجربه کردند. به‌طور دقیق‌تر گروه فلزی فعال در بورس با رشد بیش از 154درصدی شاخص همراه شد. شاخص گروه معدنی صعود 138.5درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

 

بازدهی خیره کننده فولادی ها

همانطور که عنوان شد گروه فلزات اساسی فعال در بورس تهران، فصل بهار را به ثبت سودی بالغ بر 154درصد سپری کردند. در این میان بیشترین بازدهی در میان 22نماد فعال در این صنعت به ملی سرب و روی تعلق گرفت که سود کم سابقه 226درصدی را تجربه کرد. در ادامه این روند ملی مس ایران توانست به بازدهی خیره کننده در حدود 205درصد دست یابد. فولاد کاوه جنوب کیش نیز با ثبت سودی بالغ بر 181درصد از دیگر نمادهایی بود که صعود قابل توجهی را در فصل بهار تجربه کرد. در این مدت توکافولاد نیز توانست بازدهی 180درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد.

بازدهی 165درصدی فولاد مبارکه، 145درصدی نورد آلومینیوم، 131درصدی فولاد خوزستان، 129درصدی فولاد آلیاژی ایران و 123درصدی فروسیلیس از جمله دیگر موارد قابل توجه در فصل بهار بود. ضمن اینکه در دوره 3ماهه نخست سال، مس شهید باهنر به سودی بالغ بر 163درصد دست یافت. ثبت بازدهی 156درصدی کالسیمین و 134درصدی آلومینیوم ایران نیز در همین مدت صورت گرفت.

در این میان نمادهای فولاد خراسان و تولیدی فولاد سپید فراب کویر هر کدام با ثبت بازدهی در حدود 33درصد، ضعیف ترین عملکرد را در گروه داشتند. این در حالی است که نماد سپنتا به عنوان تنها نماد منفی گروه شناخته شد که زیان حدود 2درصدی را به نمایش گذاشت.

 

شکست رکورد در معدنی ها

شاخص گروه معدنی نیز در حالی با صعود 138.5درصدی در فصل بهار روبرو شد که در این میان برخی از نمادهای گروه، رکوردهای بسیار خیره کننده و عجیبی برجای گذاشت . در این میان معدنی دماوند توانست به سودی در حدود 367درصد دست یابد. باما نیز دیگر نماد این گروه بود که با اختلاف اندک از «کدما»، بازدهی خیره کننده 365درصدی را به نمایش گذاشت.

در ادامه این روند سرمایه‌گذاری صدرتامین قرار داشت که توانست سوددهی 189درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. در همین راستا چادرملو نیز با ثبت بازدهی بیش از 133درصدی در فهرست دیر نمادهای پربازده قرار گرفت. این در حالی است که ضعیف ترین عملکرد فصل بهار به نماد گل گهر تعلق گرفت که با سود 52درصدی همراه بود.

 

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.