نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

قراردادهای 9 میلیارد تومانی سازمان مهندسی معدن با وزارت صمت

0 145

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن24 درخصوص انعقاد قراردادهای 20 میلیارد تومانی با وزارت صنعت، خاطرنشان کرد: این قراردادها چیز جدیدی نیستند و اکثر آنها مربوط به گذشته هستند، رقم آنها نیز هرچند در ابتدای کار بین 15 تا 20 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود، اما اکنون و با توجه به ارقام بودجه ها به کمتر از 9 میلیارد تومان رسیده است.

«تقی نبئی» در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی معدن چند قرارداد با وزارتخانه دارد که عمر برخی از آنها به هفت تا هشت سال بالغ می شود.
نبئی افزود: یکی از این قراردادها موضوع ساماندهی محدوده های معدنی است که از حدود هشت سال قبل تاکنون، همه ساله بخشی از این ساماندهی به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار می شود.
وی ادامه داد: موضوع ارزیابی ریسک، یکی دیگر از این قراردادهاست که مباحثی همچون ایمنی معادن را شامل می شود که از حدود سه سال پیش همه ساله تعدادی از معادن با کمک سازمان نظام مهندسی معدن مورد ارزیابی قرار می گیرند.
به گفته این مقام مسئول، بازرسی از معادن دیگر موضوعی است که در قراردادهای فیمابین این سازمان و وزارت صمت مطرح است که همه ساله 20 ا 30 درصد معادن هر استان انتخاب و بازرسی از آنها توسط نظاران عضو سازمان نظام مهندسی معدن انجام می شود.
وی یادآور شد:‌ البته موضوع بازرسی به مدت دو سال به شرکت های خصوصی سپرده شده بود که عملکرد رضایتبخشی نداشتند و به همین دلیل مجددا به سازمان مهندسی معدن سپرده شد/
نبئی تاکید کرد: از زمان حضور دکتر اسماعیلی در معاونت معدن وزارتخانه تاکنون قرارداد جدیدی منعقد نشده است و قراردادهای مربوط به سال 99 نیز در دست بررسی است.

** کرونا
وی در ادامه درباره تعطیلی معادن ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: با توجه به ضوابط ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا بسیاری معادن بویژه معادن شن و ماسه ، معادن مصالح ساختمانی و معادن زغال سنگ به دلیل ذات زیر زمینی بودن و آلودگی شان مجبور به تعطیلی شدند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بیان داشت:‌از اردیبهشت ماه به بعد که دستور اکید بر از سرگیری فعالیت های اقتصادی صادر شد تاکنون بجز برخی معادن زیرزمینی که احمال تعدد نیروها در تونل ها زیاد بود، تعطیلی محسوسی در معادن نداشتیم.
وی تاکید کرد:‌ قطعا کرونا تاثیر منفی بر بخش معدن و صنایع معدنی داشته، اما با توجه به تداوم آن ارزیابی لطمات مربوطه را به نیمه دوم سال موکول کردیم.

** احیای معادن غیرفعال
نبئی خاطرنشان کرد:‌ در احیای معادن غیرفعال، این سازمان با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی قرار داد دارد.
وی گفت: چهار هزار و 700 معدن غیرفعال در کشور وجود دارد و امیدواریم این سازمان در همکاری با شرکت تهیه و تولید بتواند امسال هزار و 200 مورد از این معادن را فعالسازی کند.

** تفاهم نامه با سازمان ها
این مقام مسوول در ادامه درخصوص انعقاد تفاهم نامه با وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف گفت: تفاهم نامه برگزاری بیش از 600 دوره آموزشی برای سطوح کارشناسی و کارگری با ایمیدرو منعقد شده بود که البته بحران کرونا سبب شد تا 110 مورد از این دوره ها برگزار نشود.
وی از نهایی شدن و انعقاد قرارداد ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری استان سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود:‌در چند مورد نیز قراردادهای پژوهشی نهایی شده است.
نبئی همچنین با اشاره به تفاهم نامه این سازمان با وزارت نفت، بیان داشت: جلسات مربوط به این تفاهم نامه در حال برگزاری است که به دلیل کرونا نتوانستیم جلسات منظمی اشته باشیم و در نتیجه هنوز منجر به قرارداد نشده است.

** استراتژی سازمان
وی یادآوری کرد:‌استراتژی این سازمان در چند محور تعریف شده که از جمله در بحث هوشمندسازی پیشرفت های خوبی حاصل شده و شاید تا پایان شهریورماه در این زمینه اطلاع رسانی شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران خاطرنشان کرد:‌در آینده نزدیک میز خدمت دیجیتالی در این سازمان به بهره برداری خواهد رسید و همه فرآیندهای ارائه خدمات به ارباب رجوع هوشمند خواهد شد.
وی اظهار داشت: تا حدود یک ماه دیگر از پرتال جدید و پلتفرم امروزی این سازمان رونمایی خواهد شد.

** انجام بیش از 200 مورد بازرسی از معادن
نبئی در موضوع ایمنی معادن زیرزمینی خاطرنشان کرد: به این منظور کمیته ای در سازمان نظام مهندسی معدن شکل گرفته که از جمله آنها کمیته زغالسنگ است.
وی گفت:‌بجز مورد استثناء اخیر در معدن قر طبیعی کرمانشاه، عمده حوادث در معادن زیرزمینی که با جمع شدن گازهای طبیعی در تونل ها مواجه اند، رخ می دهد.
این مسوول بیان داشت:‌تاکنون بیش از 200 مورد بازرسی از معادن با اولویت معادن زغالسنگ در کشور انجام شده و گزارش های ارزیابی به صورت هوشمند در اختیار وزارت صمت قرار می گیرد.

** پروانه اشتغال
وی در پاسخ به پرسشی در باره نداشتن پروانه اشتغال ۷۵ درصد از اعضای نظام مهندسی معدن ایران بعد از دو دهه فعالیت، توضیح داد: شمار اعضای این سازمان افزون بر ۴۱ هزار نفر است که بخشی از این افراد اعضای هیات علمی دانشگاه محسوب می شوند و چندان انگیزه ای برای دریافت پروانه اشتغال ندارند.
نبئی اضافه کرد: برگزاری آزمون‌های ارزیابی و شرایط سختگیرانه امکان قبولی شرکت کنندگان را کاهش داده و در واقع بخشی از دلیل دریافت نکردن پروانه اشتغال اعضای سازمان ناشی از اجرای آزمون و ارزشیابی های مربوطه است.
پایان خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.