نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

کاهش قیمت در نمادهای فلزی و معدنی

0 187

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، معاملات بورس تهران در روز یکشنبه 5 مردادماه در حالی با کاهش بیش از 6700 واحدی شاخص کل همراه شد که در این میان دو نماد لیدر گروه فلزی به همراه صنایع پتروشیمی خلیج فارس ، بیشترین نقش را در افت نماگر اصلی بازار داشتند. به طوریکه فولاد مبارکه بالغ بر 5122 واحد و ملی مس ایران نیز تاثیرمنفی 3869واحدی بر شاخص کل بورس برجای گذاشتند.
بررسی معاملات امروز (پنج  مردادماه ) بورس تهران نشان می دهد که در مجموع بیش از 8 میلیارد و 450 میلیون برگه اوراق بهادر در بازار دادو ستد شده و ارزش کل ناشی از این مبادلات به بیش از 15 هزار و 500 میلیارد تومان رسید که حدود یک هزار و 900 میلیارد تومان از این رقم به معاملات گروه فلزات اساسی تعلق داشت. اما در این گروه بیشتر نمادهای معامله شده با روند منفی قیمتی مواجه شدند. برخی از فعالان بازار دلیل تشکیل چنین روندی را جهش قیمتی فوق العاده قیمتی در نمادهای مربوطه می دانند و معتقدند این روند صعودی بی وقفه، اصلاح را نوید می داده است. به طوریکه برخی از معامله گران به منظور شناسایی سود اقدام به فروش سهام خود در این نمادها کرده اند. به این ترتیب از 21 نماد معامله شده در این گروه، 12 نماد با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. در این میان نورد آلومینیوم‌ بیشترین افت قیمت روزانه در محدوده 5 درصد را تجربه کرد و با صف فروش بیش از 8میلیون سهمی به کار خود پایان داد.
در ادامه این روند نیز فولاد آلیاژی ایران، گروه صنعتی سپاهان ، فروسیلیس و آلمینیوم ایران با کاهش قیمتی در محدوده بیش از 4.2 درصد مواجه شدند. در همین راستا کاهش قیمت 4.18 درصدی در کارنامه «فولاد» و 4 درصدی نیز در عملکرد «فملی» ثبت شد. این در حالی است که فولاد خوزستان بیشترین رشد قیمت را در گروه تجربه کرد و هر سهم مزبور نوسان مثبت 4.9درصدی را پشت سرگذاشت. «فخوز» در حالی روز چهارشنبه 15 مردادماه به مجمع سالانه می رود که گزارش فعالیت دوره یک ماهه تیرماه را نیز بر سایت اطلاع رسانی کدال منتشر کرد. بر این اساس «فخوز» در تیرماه فروش داخلی بیش از یک هزار و 131 میلیارد تومانی داشته است. در این ماه درآمد شرکت از فروش صادراتی نیز به بیش از 762 میلیارد تومان رسیده است. با احتساب این عملکرد «فخوز» در دوره 4 ماهه نخست سال جاری، حدود 5هزار و 250 میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.
در میان دیگر اخبار مهم امروز صحبت های مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران قرار داشت. اردشیر سعدمحمدی با اشاره به افزایش 6 درصدی تولید کاتد و 13 درصدی تولید آند شرکت مس تاپایان تیرماه 99، گفت: طی 4 ماه نخست سال جاری تولید کاتد شرکت مس با 91 هزار و 80 تن، شش درصد از برنامه پیش‌بینی‌شده جلوتر بوده و آند با 121 هزار و 202 تن 13 درصد بیشتر از برنامه ابلاغی عملکرد کارخانجات ذوب بوده است. همچنین در چهارماهه نخست امسال مجموع فروش داخلی و صادرات نسبت به برنامه دوم فروش که 11 درصد بیشتر از برنامه قبلی است، 4 درصد بالاتر است و رکورد جدیدی در عملکرد فروش شرکت مس محسوب می‌شود. .
بررسی روند معاملات نمادهای معدنی نیز در بازار امروز نشان از آن دارد که عمده نمادهای معامله شده در این گروه با کاهش قیمت مواجه شدند. به طوریکه از 10 نماد معامله شده در بازار امروز تنها دو نماد باما و توسعه معدنی و صنعتی صبانور ، رشد قیمت هر سهم را تجربه کردند. در این میان هر سهم «کاما» با نوسان مثبت 5 درصدی و هر سهم «کنور» نیز رشد قیمت 4.66 درصدی را ثبت کردند. البته معدنی دماوند نیز در حال خنثی و بدون تغییر محسوس قیمتی به کار خود پایان داد. این در حالی است توسعه معادن و فلزات و چادرملو با افت قیمت بیش از 4درصدی، بیشترین کاهش نرخ روزانه را تجربه کردند. هر سهم گل گهر نیز با کاهش قیمت کمتر از یک درصدی مواجه شد.
در این گروه بیشترین ارزش معاملات روزانه به نماد توسعه ‌معادن ‌و فلزات تعلق گرفت. «ومعادن» معامله بیش از 76 میلیون سهم به ارزش 132 میلیارد و 400 میلیون تومان را تجربه کرد.

نویسنده : هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.