نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نوسان منفی قیمتی در 70درصد نمادهای فلزی و معدنی

0 113

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، معاملات بورس تهران در حالی با افت 0.7 درصدی شاخص کل در جریان معاملات امروز دوشنبه 6مردادماه دنبال شد که عمده نمادهای فلزی و معدنی نیز شاهد کاهش قیمت سهام بودند. بر این اساس از 31نماد معامله شده در این گروه، 22 نماد یعنی بالغ بر 70درصد از نمادها با نوسان منفی قیمتی به کار خود پایان دادند.
در این میان گروه فلزات اساسی شاهد معامله 21 نماد در بورس امروز بود که از این تعداد، 14 نماد افت قیمت را تجربه کردند. این در حالی است که بیشترین تاثیر منفی در افت شاخص کل بورس نیز از ناحیه این نمادها شکل گرفت. در راس آنها فولاد مبارکه اصفهان قرار داشت. به طوریکه این نماد به تنهایی کاهش 5654 واحدی نماگر اصلی بازار را رقم زد. در همینراستا ملی مس ایران نیز تاثیر منفی 4652 واحدی بر شاخص کل بورس داشت.
در میان اخبار مهم منتشر شده در بازار ، شنیده‌هایی در خصوص تصمیمات رئیس جمهور مبنی بر خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا قرار دارد. به طوریکه گفته می شود حسن روحانی دستور خروج معاملات فولادی از بورس کالا را صادر کرده است. هر چند این خبر هنوز از طریق منابع رسمی تایید نشده است ولی از آنجا که محصولات فولادی بخش عمده معاملات بورس کالا را تشکیل می‌دهند، خروج معاملات این کالاها از بورس می تواند تاثیرات زیادی به دنبال داشته باشد. البته در این راستا محمد کشانی ، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت وگو با سایت خبری- تحلیلی معدن 24 ، درخصوص صحبت های اخیر رئیس جمهوری مبنی بر خروج فولادسازان از بورس کالا و فروش محصولات در بازار آزاد، آن را نظر شخصی رئیس جمهوری برشمر و تاکید کرد که هنوز وزارت صنعت، معدن و تجارت رویه خود را در فروش محصولات فولادسازان و کنترل قیمت ها اعمال می کند.
به گفته کشانی: «حال که قیمت محصولات فولادی تحت کنترل و نظارت است، با شرایط بدی مواجه ایم و اگر فروش آنها را آزاد بگذارند که قطعا آن وقت با قیمت های بالاتری مواجه خواهیم بود، وضع به مراتب بدتر خواهد شد؛ بر این اساس این تصمیم منطقی نیست و بعید است در شرایط کنونی اقتصادی اجرایی شود.»

نگاهی دقیقتر به عملکرد فولادی ها
بررسی معاملات امروز بورس تهران از دادوستد بیش از 13میلیارد و 160 میلیون سهم به ارزش تقریبی 21.5هزار میلیارد تومان دارد. در این میان گروه فلزات اساسی با مبادله 950 میلیون برگه اوراق بهادار، بیشترین حجم معاملات را در میان دیگر صنایع بورسی به خود اختصاص داد. به این ترتیب ارزش معاملات این صنعت به 2.8 هزار میلیارد تومان رسید. در این گروه بیشتریت معاملات به «فولاد« تعلق گرفت که با رقم بیش از یک هزار میلیارد تومان دنبال شد. البته هر سهم «فولاد» نه تنها نوسان منفی 4.6 درصدی را در این بازار تجربه کرد بلکه در پایان نیز صف فروشی در حدود 90 میلیون سهم را یدک کشید.
در ادامه این روند ملی مس ایران قرار داشت که با ثبت معاملات 769 میلیارد تومانی در فهرست نمادهای پرمعامله این بازار قرار گرفت. البته «فملی» نیز در پایان معاملات با مازاد تقاضای 27 میلیون سهمی به کار خود پایان داد.
این در حالی است که در گروه مزبور، ملی سرب و روی ایران بیشترین نوسان مثبت را تجربه کرد. به طوریکه هر سهم «فسرب» با رشد قیمت 4.5 درصدی روبرو شد.

معدنی ها چه کردند؟
در گروه معدنی نیز تنها دو نماد باما و معدنی دماوند توانستند نوسان مثبت را در بازار امروز تجربه کنند. البته «کاما» توانست در محدوده حداکثری نوسان مثبت روزانه فعالیت کند و نوسان مثبت «کدما» به کمتر از یک درصد محدود شد. این در حالی است که توسعه معادن روی ایران با افت قیمت در حدود 5درصد مواجه شد. سرمایه گذاری صدرتامین نیز با نوسان منفی 4.6درصدی به کار خود پایان داد. در همین راستا دوقلوهای سنگ آهنی نیز کاهش قیمت بیش از 4.5درصدی را تجربه کردند.
در میان معاملات این گروه نیز بیشترین ارزش مبادلات روزانه در اختیار «کاما» بود که به بیش از 303 میلیارد تومان رسید. «ومعادن» نیز با معاملات بیش از 103 میلیارد تومانی در فهرست دیگر نمادهای پرمعامله این گروه قرار گرفت.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.