نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

برقراری تعادن نسبی در بازار

0 113

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، بزرگان فولادی و معدنی بر خلاف رویه روزهای قبل، امروز را کمی متعادل سپری کردند. هر چند در ابتدای معاملات شاهد افزایش قیمت و سبزپوشی بیشتر نمادهای گروه به ویژه لیدرهای اصلی بودیم که این امر افزایش شاخص کل بورس تا محدوده بیش از یک میلیون و 972 هزار واحد را به دنبال داشت. اما روند مزبور تداوم چندانی نداشت و از میانه ساعات معاملاتی، نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل بورس از جمله فولاد مبارکه و ملی مس ایران وارد فاز نزولی شدند. البته در سمت دیگر بازار ، قدرت نمادهای با اثرگذاری مثبت بیشتر بود و در نهایت شاخص کل بورس با افزایش 7200 واحدی به کار خود پایان داد.
امروز نیز همچنان صحبت های پیرامون تصمیمات رئیس جمهور مبنی بر خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا و تاثیر این موضوع بر بازار و قیمت محصولات فولادی ادامه داشت. در راس این موارد اظهارنظر طهمورث جوانبخت، معاون فروش شرکت فولادمبارکه مبنی بر تکذیب خروج محصولات فولادی از بورس کالا توسط شرکت‌های تولیدکننده فولاد قرار داشت. وی در این راستا با اشاره به اینکه تا این لحظه هیچ دستوری مبنی بر خروج از بورس کالا ابلاغ نشده و چنین بحثی مطرح نبوده ، گفت: تعیین نرخ فولاد در بازار سرمایه براساس عرضه و تقاضا، معاملات این محصول را شفاف و جلوی رانت موجود در بازار را گرفته است؛ بنابراین خروج محصولات از بورس کالا و برگشت به تعیین نرخ دستوری، نه منطقی است و نه مورد تایید نهادهای ذی ربط و نه شرکتهای بزرگ تولیدکننده فولاد خواهد بود.
هر چند باید منتظر اظهارنظرهای بیشتری در این زمینه باشیم ولی تاز مان مشخص نشدن نتیجه دقیق، تاثیر این امر در بازار مشهود خواهد بود.
رصد عملکرد فلزی ها
گروه فلزات اساسی فعال در بورس امروز را با جابجایی حدود 694 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش بیش از 2هزار میلیارد تومان سپری کرد. در این میان حدود 40درصد از معاملات مزبور به ارزش دادوستد فولاد مبارکه تعلق داشت. به طوریکه «فولاد» مبادلات بیش از 752 میلیارد تومانی را شاهد بود. البته در پایان معاملات هر سهم مزبور با کاهش قیمت 2.3 درصدی به کار خود پایان داد. ملی مس ایران نیز با ثبت معاملات بیش از 490میلیارد تومانی، مبادلات پرحجمی را تجربه کرد.
در میان 20نماد معامله شده در این گروه نیز، تنها 5 نماد با نوسان منفی قیمتی مواجه شدند و تعدا زیادی از نمادها، سبزپوش شدند. به طوریکه فولاد امیرکبیر کاشان، غلتک سازان سپاهان، فولاد کاوه جنوب و آلمینیوم ایران نوسان مثبت در محدوده 5 درصد را شاهد بودند.
معدنی ها چه کردند؟
وضعیت نمادهای معدنی نیز بی شباهت به گروه فلزی نبود و بیشتر نمادهای معامله شده در این گروه با نوسان مثبت به کار خود پایان دادند. در راس این نمادها، بیشترین رشد قیمت را باما تجربه کرد؛ در حالی «کاما» اقدام به شفاف سازی در زمینه یک مزایده فروش 9میلیون و 520 هزار سهم معادل 68 درصد از سهام شرکت کانی کربن طبس کرد که امروز با نوسان مثبت در حدود 9درصد روبرو شد. بر این اساس «کاما» در مزایده فروش 68درصد سهام شرکت کانی کربن طبس شرکت کرده که پس از بازشدن پاکات مزایده از سوی فروشندگان نتایج مزایده مبنی بر برنده شدن باما در مزایده تعداد 9میلیون و 520 هزار سهم به ارزش هر سهم 788 هزار و 265 ریال اعلام شده است. مبلغ قرارداد فوق 750میلیارد و 428میلیون تومان است.
در میان دوقلوهای سنگ آهنی نیز شرایط متفاوتی در بازار امروز حاکم بود. در حالی چادرملو رشد قیمتی در حدود 2درصد را در هر سهم تجربه کرد که گل گهر با کاهش نرخ یک درصدی مواجه شد

 

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.