نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

ترافیک خبری در فولادی ها

0 152

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، معاملات امروز بورس تهران در حالی با کاهش 1.9 درصدی شاخص کل همراه شد که به این ترتیب بازدهی بورس تهران در نخستین هفته مردادماه تنها به 0.2 درصد محدود شد. در معاملات امروز نیز همچنان لیدرهای گروه فلزات اساسی با افت قیمت مواجه شدند و بیشترین تاثیر منفی در نزول شاخص کل بورس را داشتند. به طوریکه دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران در مجموع 10 هزار واحد از افت 37هزار واحدی شاخص کل بورس را رقم زدند.
در این میان ترافیک اخبار گوناگون در این گروه را شاهد بودیم. در حالی مباحث پیرامون خروج عرضه محصولات فولادی از بورس کالا همچنان ادامه داد که امروز نامه ای با دستور وزارت صنعت در خصوص فروش 60 هزار تن شمش فولاد در خارج از بورس کالا نیز منتشر شد. طی این نامه سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت از موافقت با تخصیص ۶۰ هزار تن شمش فولاد خوزستان به گروه ملی صنعتی فولاد و کسر سهمیه کف عرضه ماهانه این شرکت در بورس کالا خبر داد. این نامه حواشی زیادی در بازار امروز به دنبال داشت.
از سوی دیگر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به رییس جمهور، ابلاغ نرخ دستوری در بازار فولاد را باعث افزایش شدید قیمت‌ها برای مصرف کننده، ایجاد فساد در دستگاه‌های اجرایی و بازگشت امضاهای طلایی دانست؛ حمدرضا پورابراهیمی با اشاره به نامه 2 مرداد رئیس دفتر ریاست جمهوری مبنی بر خروج قیمت گذاری فولاد از ساز و کار عرضه و تقاضا در بازار سرمایه و اعمال قیمت دستوری برای آن اعلام کرد: این موضوع بارها در زنجیره فولاد و سایر بازارها از جمله ارز، پتروشیمی و غیره اجرا شده و در نهایت پس از تحمیل هزینه های گزاف و بروز فساد در سطوح مختلف اجرایی کنار گذاشته شده است
در سمت دیگر خبرهای مثبتی از سوی انجمن جهانی فولاد به گوش می رسد. به طوریکه انجمن جهانی فولاد از افزایش ۵.۲ درصدی تولید شرکت های فولادساز ایران و در مقابل کاهش ۶ درصدی فولاد سازان جهان خبر داد. طبق این گزارش؛ تولید فولاد ایران از ۱۲ دی ماه سال 98 تا ۱۰ تیر سال جاری با وجود بحران کرونا به ۱۳ میلیون و ۸۸۶ هزار تن رسیده است.
حال با تمام این اخبار ، انتظار می رود که فولادی های فعال در بورس، هفته جدید را با روندی مثبت آغاز کنند. بررسی معاملات دقیق این گروه در جریان روز چهارشنبه نشان از آن دارد که در مجموع بیش از 882 میلیون سهم به ارزش 2هزار و 323 میلیارد تومان در گروه فلزات اساسی معامله شده است. در این میان حدود نیمی از این رقم یعنی یک هزار و 125میلیارد تومان به مبادلات «فولاد» اختصاص داشت. البته هر سهم مزبور با نوسان منفی 4.6 درصدی در معاملات امروز، حدود 13 درصد زیان در کل هفته ثبت کرد.
فولاد خوزستان و ملی مس ایران نیز معاملات پرحجمی را در بازار امروز تجربه کردند. همچنین از 20نماد معامله شده، تنها 7 نماد با افت قیمت به کار خود پایان دادند و مابقی نوسان مثبت را تجربه کردند. در این میان نمادهای «فنوال» ، «فلوله» ، «فسازان» و «کاوه» بیشترین رشد قیمتی در محدوده 5درصد را تجربه کردند.
در میان بهترین عملکرد هفتگی نیز نماد غلتک سازان سپاهان با ثبت بازدهی بیش از 22درصدی و فولاد امیرکبیر کاشان با ثبت بازدهی 20.4 درصدی به عنوان برترین نمادها شناخته شد.
معدنی ها چه کردند؟
عملکرد نمادهای معدنی نیز در آخرین روز کاری هفته نشان از افت قیمت در بیشتر نمادها و به ویژه بزرگان گروه دارد. به طوریکه تنها توسعه معادن روی ایران موفق به ثبت رشد 4.6درصدی شد و مابقی نمادها یا در محدوده منفی و یا بدون تغییر قیمت محسوس به کار خود پایان دادند. در این میان گل گهر و چادرملو نیز با نوسان منفی بیش از 4درصدی مواجه شدند. در این راستا نماد معاملاتی باما که در تمامی روزهای هفته سبزپوش بود نیز با افت قیمت 2.6 درصدی روبرو شد. البته این نوسان منفی مانعی از صدرنشینی «کاما» به عنوان برترین نماد در هفته نشد. به طوریکه این نماد توانست در هفته منتهی به 8 مردادماه حدود 22 درصد بازدهی را نصیب سهامداران کند.
در میان بیشترین ارزش معاملات امروز نیز نماد باما قرار داشت. به طوریکه توانست 280میلیارد تومان نقدینگی را به معاملات خود اختصاص دهد.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.