نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

موج‌سواری نرخ روی در دوران کرونا

0 113

قیمت جهانی روی با افت سنگینی در سال اخیر مواجه شده است. قیمت ها تا بالای 3600دلار رشد کرده بود اما با توجه به حاشیه سود بالایی که ایجاد شد، بسیاری از خطوط متوقف، وارد فاز تولید شدند و با افزایش عرضه قیمت را شکستند.

اصلاح قیمتی روی تا مرز 2400 دلار باعث نشد تا تولیدکنندگان این کالا وارد زیان شوند اما کرونا و ضعف اقتصاد جهانی پیش ازان، موجی از کاهش قیمت فلز روی را پدید آورد تا قیمت این فلز به 1800دلار هم برسد.

این روزها عمدتا شمش روی در بازار جهانی زیر 2300دلار معامله می شود و توان عبور از این سطح را ندارد اما به هر حال در یک حالت نرمال قیمت روی میتواند 2400 دلار باشد و منطقا زیر 2200 دلار بازنگردد.

اگر دلار نیمایی را مبنای قیمت پایه بگذاریم، طبعا قیمت پایه شمش روی 40میلیون تومان خواهد بود که امروز هم در همین ارقام تقاضای خرید دارد. روزهای قبل شمش روی تا 48میلیون تومان هم تقاضا داشت که برخی می گفتند قیمت در ایران به بالای قیمت جهانی رسیده است.

البته به واقع اینطور نیست چون نرخ دلار در بازار بورس کالا با آزاد متفاوت است. وقتی شمش روی را یک تاجر با دلار 18هزار تومانی خرید می کند گویی که دلار را 18000 تومان خریده در حالی که مبنای معاملات در بازار دلار آزاد است.

اگر فرض کنیم که دلار در محدوده بین 22 تا 25 هزار تومان می ماند، میتوان امید داشت که دلار نیمایی فاصله 10درصد خود را حفظ کند و در محدوده 20هزار تومان متعادل باشد و این یعنی شمش روی در محدود 46میلیون تومان می تواند حفظ شود.

فاسمین به عنوان یک نمونه در سال 98 توانست 2364 ریال سود بسازد. 21.250 تن شمش را 25.5میلیون تومان فروخت و حاشیه سود ناخالص 49درصد داشت.

با فضای فعلی نرخ فروش می تواند 88درصد بالاتر از متوسط سال 98 باشد. با توجه به ترکیب بهای تمام شده، این به معنای رشد 110درصد سود ناخالص عملیاتی با فرض ثبات مقدار فروش سال 99 نسبت به 98 است.

همکنون قیمت کاتد مس در بورس کالا با دلار 17هزار تومان تعیین می شود اما مثلا آلومینیوم با دلار 26هزار تومان قیمت خورده است.

از تعادل دور هستیم اما تصور می کنم که در اکسل تحلیلی بهتر است قیمت جهانی را با دلار 20هزار تومان فرض کنیم. در واقع تصور میکنم تمام کامودیتی ها به سمت این میانگین باز می گردند و تندروی و کندروی آن ها اصلاح می شود.

این یعنی کاتد 130میلیون تومانی که 2برابر سال 98 است.

همکنون فاسمین p.e ttm حدود 26 واحدی دارد. با این رشد نرخ های فروش هرچند سود شرکت به p.e نسبی باز نمی گردد اما نسبت به اعداد جاری بسیار کاهش می یابد.

فصل تابستان، فصل مهمی است. اگر مقدار فروش در سطح نرمال باشد، اثر نرخ های فروش در سود آمده و آن حاشیه سود به نظرم قابلیت تکرار خواهد داشت.

نویسنده :ولید هلالات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.