نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بازگشت پرقدرت به مدار مثبت

0 126

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، شروع هفته با رشد دسته جمعی نمادهای فولادی و معدنی آغاز شد. به طوریکه بازگشت پرقدرت این نمادها به مدار مثبت نه تنها سبزپوشی یکپارچه در کل گروه را به همراه داشت، بلکه تاثیر بیشترین تاثیر مثبت در رشد شاخص کل بورس نیز از این ناحیه رقم خورد.
روند مثبت بازارهای جهانی در کنار خاتمه یافتن بحث های مربوط به خروج فروش محصولات فولادی از بورس کالا، زمینه ساز صعود امروز این نمادها شد. در واقع روز گذشته قیمت تمام فلزات پایه و همچنین نفت افزایش قابل توجهی داشت ، هر چند با انتشار خبر نزول 32.9 درصدی تولید ناخالص ملی آمریکا و ورود این کشور به دوران رکود، همچنین افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، فلزات پایه با کاهش مواجه شدند. به طوریکه قیمت مس که در معاملات روز جمعه تا مرز 6500 دلار هم پیش رفته بود در پایان به محدوده 6378 دلار رسید.
از سوی دیگر در حالی هفته گذشته تصمیمات خروج عرضه محصولات فولادی از بورس کالا و فروش این کالا در بازار آزاد، حاشیه های فراوانی ایجاد کرده و تا حدودی افت قیمت سهام این شرکتها در بورس را رقم زده بود که در این راستا جلسه ای میان تولیدکنندگان فولاد با مسئولان دولتی برگزار شد. سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن فولاد ، با اشاره به این جلسه گفت: در جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، دولت حمایت خود را از عرضه فولاد در بورس کالا اعلام و نهاوندیان نیز بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد.
رصد معاملات فولادی ها
همانطور که عنوان شد نمادهای فولادی امروز را سبزپوش سپری کردند. در حالی شاخص کل بورس با رشد بیش از 57هزار واحدی به محدوده یک میلیون و 960هزار واحدی بازگشت که در این میان حدود 10 هزار واحد از این رشد از ناحیه دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران صورت گرفت.
همچنین گروه فلزات اساسی فعال در بورس، امروز را با جابجایی بیش از 513 میلیون و 400 هزار برگه اوراق بهادار به ارزش بیش از 1.5 هزار میلیارد تومان سپری کرد که 516 میلیارد تومان از این رقم به ارزش دادوستد فولاد مبارکه تعلق داشت. همچنین هر سهم مزبور در پایان معاملات با رشد قیمت 4.6درصدی روبرو شد. از سوی دیگر در حالی «فولاد» معامله بیش از 250میلیون سهم را در بازار امروز تجربه کرد که در پایان نیز صف خریدی در حدود 54 میلیون سهم را یدک کشید. ملی مس ایران نیز دیگر نماد مثبت در بازار امروز بود که معاملات پرحجم بیش از 442میلیارد تومانی را تجربه کرد.
نگاهی دقیق تر به معدنی ها
گروه معدنی نیز از دیگر صنایع مثبت در بازار امروز بود. رشد دسته جمعی نمادهای این گروه سبب شد تا شاخص صنعت معدنی با رشد 4.4 درصدی در این بازار روبرو شود. در مجموع نیز معاملات بیش از 128میلیون سهم به ارزش 435میلیارد تومان در این گروه ثبت شد. در این راستا تمامی نمادهای معامله شده با نوسان مثبت به کار خود پایان دادند که رشد قیمت توسعه معادن روی‌ ایران ، چادرملو ، گل گهر ، توسعه معادن و فلزات و سرمایه گذاری صدرتامین در محدوده حداکثری بود. نماد معاملاتی باما نیز که روزهای مثبتی را در هفته گذشته سپری کرده بود، امروز نیز با افزایش قیمت 3.2 درصدی هر سهم روبرو شد، ولی بیشترین معاملات را در گروه به خود اختصاص داد. به طوریکه ارزش مبادلات «کاما» به بیش از 180 میلیارد تومان رسید.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.