نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

رفت و برگشت بزرگان بورسی

0 79

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، بورس تهران در حالی ابتدای معاملات امروز را با رشد شاخص کل تا محدوده بیش از 2میلیون و 103هزار واحدی آغاز کرد که روند مزبور تداوم چندانی نداشت و با توجه به اخبار و شایعاتی که به بازار مخابره شد، روند نزولی را در پیش گرفت. به طوریکه در نهاین افت 0.65درصدی در کارنامه شاخص بورس امروز به ثبت رسید. در این راستا روند رفت و برگشتی مزبور در معاملات نمادهای بزرگ بورسی نیز کاملا مشهود بود. به طوریکه هر چند در ابتدای معاملات رشد قیمتی در نمادهای فولادی و معدنی مشهود بود، ولی در میانه بازار این نمادها مسیر کاهشی در پیش گرفتند و با افت قیمت به کار خود پایان دادند. همچنین تاثیر منفی آنها در کاهش نماگر اصلی بازار نیز به خوبی قابل مشاهده بود.
در معاملات امروز شاهد بازگشایی نمادهای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بعد از برگزاری مجمع بودیم. این بازگشایی که در شرایط منفی این بازار رقم خورد، به کاهش قیمت آنها منجر شد. بر این اساس کاهش نرخ 7درصدی «فولاد» در کنار افت قیمت 8.4درصدی «فخوز» در کارنامه امروز ثبت شد. در این میان در حالی شایعاتی پیرامون افزایش سرمایه «فخوز» در بازار به گوش می رسید که مدیرعامل شرکت اقدام به انتشار شفاف سازی در سامانه اطلاع رسانی کدال کرد و عنوان داشت: «اصلاح ساختار سرمایه جهت افزایش ظرفیت تولید و تامین منابع مالی مورد نیاز از افزایش سرمایه در حال انجام مطالعات اولیه است و هنوز نهایی نشده است.»
همچنین در بازار امروزگروه فلزی با معامله حدود 627 میلیون و 500هزار سهمی به ارزش تقریبی 2هزار میلیارد تومان به کار خود پایان داد که در این میان 343میلیارد تومان به معاملات فولاد مبارکه و 106میلیارد تومان نیز به معاملات ملی مس ایران تعلق داشت. در این بازار «فملی» نوسان محدودی در حد صفر درصد را تجربه کرد. در این راستا مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان آنکه صادرات در 4 ماه گذشته نسبت به سال 98 افزایش دو برابری داشته است، روند فعالیت فملی را جلوتر از برنامه‌ریزی‌های انجام شده دانست. «فملی» در این 4ماهه بالغ بر 9150 میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 33 درصد رشد داشته است. و این میزان فروش نشان می‌دهد شرکت مسیر خود را به درستی طی می‌کند و خوشبختانه اکنون دغدغه‌ای از نظر فروش نداریم.
وی در ادامه توضیح داد: در بحث تولید مفتول، تاکید ما بر این است که شرکت مس نباید به هیچ عنوان از بازار مفتول خارج شود. شرکت مس می‌تواند به ازای هر تن محصول 200 دلار افزایش درآمد در مفتول داشته باشد.
در همین راستا امروز در بورس کالا نیز ۵۲۰۳۰ تن ورق گرم B با قیمت ۸۷۵۰ تومان عرضه و با قیمت ۹۵۵۸ تومان رقابت شد. ۲۷۵۰۰ تن ورق گرم C با قیمت ۸۷۵۰ تومان عرضه و با قیمت ۱۰۰۸۹ تومان رقابت شد. همچنین ۴۰۰۰ تن مس کاتدی با قیمت ۱۱۸۷۴۷ تومان عرضه و با همان قیمت معامله شد.
در میان نمادهای معدنی نیز امروز اخباری مبنی بر برگزاری مزایده عمومی جهت واگذاری پروانه معادن به بازار مخابره شد. بر این اساس صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی درنظر دارد پروانه بهره‌برداری معادن تحت تملک خود را از طریق مزایده عمومی واگذار کند.
همانطور که عنوان شد در این روز نمادهای معدنی نیز نوسانات زیادی را تجربه کردند. در حالی دوقلوهای سنگ آهنی یعنی چادرملو و گل گهر با افت قیمت به کار خود پایان دادند که «کچاد» با مبادله بیش از 122میلیارد تومان، معاملات قابل توجهی را تجربه کرد. این در حالی است که توسعه معادن و فلزات با نوسان مثبت 5درصدی و معامله سنگین حدود 470میلیارد تومانی به کار خود پایان داد و بیشترین ارزش معاملات گروه معدنی را در بازار امروز به خود اختصاص داد.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.