نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

غریب پور

بخش معدن، حتی در شرایط کنونی بازار سرمایه قادر به رشد است/ تشکیل صندوق بازارگردان، نخستین بار در ایمیدرو

0 169

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: مقایسه شاخص ها در بازار سرمایه با شاخص بخش معدن و صنایع معدنی، حاکی از جا داشتن این بخش برای رشد بیشتر حتی با شرایط کنونی بازار است.

«خداداد غریب پور» شامگاه یکشنبه در خاتمه نشست مشترک با رئیس سازمان ملی بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه مدیران شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور، در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن24 افزود: بین 55 تا 60 میلیون نفر از افراد کشور سهامدار سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و از مجموع 6000 هزار میلیارد تومان ارزش بازار سرمایه، 1360 هزار میلیارد تومان سهم بخش معدن و صنایع معدنی است.
به گفته این مقام مسوول، به عبارتی از مجموع ارزش 320 میلیارد دلاری بورس، 63 میلیارد دلار آن در بخش معدن و صنایع معدنی جمع شده است.
وی بیان داشت: در هفته های گذشته افت 25 درصدی شاخص بخش معدن و صنایع معدنی را در بورس شاهد بودیم که ظرف چند روز گذشته و با مداخله شرکت های بزرگ در صیانت از حقوق سهامداران خرد در راستای سیاست های دولت، حمایت از بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سمت تولید و خرید دارایی های مالی، 10 درصد از آن افت جبران شد.
غریب پور خاطرنشان کرد: ایمیدرو نخستین سازمانی بوده که به تشکیل صندوق بازار گردان مبادرت کرده، موضوعی که از سوی بورس در حال الزامی شدن است و این، یعنی ایمیدرو جلوتر از سایرین و حتی پیش از اینکه سازمان ملی بورس چنین چیزی را بخشنامه کند، این کار را انجام داده است.
وی ادامه داد: ‌ایمیدرو همچنین نخستین شرکت سهامی عام را در شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات تشکیل داده که از شرایط خوبی برخوردار است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: اکنون شرکت های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و ملی مس دارای شرکت های بازارگردان هستند و قرار شده تا 20 درصد سهام شناور سرمایه این شرکت ها افزایش یابد.
وی بیان داشت:‌ همچنین مقرر شده تا شرکت های فولاد خراسان، چادرملو و گل گهر نیز نسبت به تشکیل بازارگردان اقدام کنند و به این ترتیب، بارقه های امید در بازار سرمایه از بخش معدن و صنایع معدنی آغاز شده است؛ چنانچه مقرر شده تا سایر بنگاه ها، نهادهای مالی و سازمان ها نیز کار مشابهی را انجام دهند.
غریب پور در خصوص آینده بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: مقایسه شاخص ها در بازار سرمایه و شاخص بخش معدن و صنایع معدنی، حاکی از جا داشتن این بخش برای رشد بیشتر حتی با شرایط کنونی بازار است.
وی اظهار داشت: کشور به سمت بازار سرمایه حرکت کرده، مردم با خرید دارایی های مالی به دنبال سرمایه گذاری بوده و مالیات پرداخت می کنند که در مجموع یک سیستم شفاف مالی است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: ‌اکنون شرکت فولاد مبارکه 10 هزار مىلىارد تومان اوراق منتشر کرده، فولاد خوزستان نسبت به انتشار اوراق مرابحه اقدام کرده و ایمیدرو پیشنهاد کرده که اختیار خرید و فروش در بازار رونق یابد تا سهامداران سودشان نامحدود باشد و ضررشان به خرید آپشن ها محدود شود تا به این ترتیب بازار سرمایه تعمیق یابد.
وی تاکید کرد:‌ اتفاقات خوبی در بازار سرمایه در حال حادث شدن است و بسیار خوشبین هستیم، چنانچه مقرر شده سایر بخش ها، هلدینگ ها و شرکت های بزرگ از طریق بازار گردان ورود کرده و در کنار ما (که 22 تا 23 درصد بازار سرمایه هستیم) قرار بگیرند.
غریب پور افزود:‌ بخش معدن و صنایع معدنی 4.8 میلیارد دلار و 40 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بورس دارد، امسال شرکت های مس و فولاد مبارکه 20 هزار میلیارد تومان و گل گهر 5200 میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته و دارند و اینها، یعنی معدنی ها امکان توسعه و عمق بخشی به بازار سرمایه را دارند.
وی خاطرنشان کرد:‌ در حالی که نسبت P/D بازار 50 است، این نسبت در بخش معدن و صنایع معدنی 70 است، بدان معنی که معدنی ها سود نقدی کمتری پرداخت کرده و بیشتر به سراغ سرمایه گذاری رفته اند.
این مقام مسوول در خاتمه با تاکید مجدد بر اینکه هدف از این اقدامات حمایت از سهامداران خرد بازار است، کرد: نسبت به بازار فعلی، صنایع معدنی همچنان امکان رشد دارند و این نکته باید مد نظر سهامداران بخش باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.