نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

دوشنبه طلایی بورس با چاشنی فولادی ها

0 87

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن 24، بورس تهران در حالی معاملات امروز دوشنبه را با صعود تقریبی 30هزار واحدی شاخص کل به پایان برد که در این راستا نمادهای فلزی به همراه لیدرهای معدنی، نقش مهمی در رشد مزبور داشتند. بر این اساس در جریان معاملات امروز فولاد مبارکه اصفهان به تنهایی تاثیر بیش از 4500واحدی بر رشد نماگر اصلی بازار سرمایه داشت. ملی مس ایران نیز دیگر نماد تاثیرگذار در این گروه بود که توانست بیش از 3600 واحد در رشد ارتفاع شاخص کل بورس کمک کند. در همین راستا فولاد خوزستان نیز بیش از یک هزار واحد تاثیر مثبت بر دماسنج اصلی بورس داشت. در میان نمادهای معدنی نیز گل گهر همچنان به اثرگذاری مثبت خود بر بازار ادامه داد و امروز نیز 2044واحد تاثیر مثبت بر صعود شاخص کل بورس برجای گذاشت. تاثیر مثبت بیش از 1000واحدی چادرملو و 1098 واحدی توسعه معادن و فلزات از دیگر موارد مهم در بازار امروز بود.

به این ترتیب رشد لیدرهای گروه در این دو صنعت به دیگر نمادهای معامله شده در گروه نیز انجامید. به طوریکه در نهایت دو شاخص معدنی و فلزی هر کدام با حدود 4درصد رشد به کار خود پایان دادند.

بررسی جزئیات خرید و فروش های امروز نیز نشان می دهد که گروه فلزات اساسی با دادوستد حدود 550میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5هزار در فهرست برترین صنایع امروز جای گرفت. در این میان ملی مس ایران با معاملات 583میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. البته این پایان کار «فملی» در بازار امروز نبود و صف خرید بیش از 17میلیون سهمی به ارزش 5.7میلیارد تومان را نیز تجربه کرد.

در ادامه این روند گروه معدنی فعال در بورس تهران نیز شاهد دادوستد حدود 150میلیون سهم به ارزش بیش از 418میلیارد تومان بود. در این صنعت بیشترین رقم معاملات به خرید و فروش سهام گل گهر تعلق گرفت. به طوریکه «کگل» با معامله 125میلیارد تومانی، 84درصد از مبادلات گروه را به خود اختصاص داد. در این گروه بیشتر نمادهای معامله شده ، شاهد رشد قیمت سهام خود بودند. البته 4نماد «کاما» ، «کروی» ، «کبافق» و «کمنگنز» با افت قیمت هر سهم مواجه شدند.

 

شمارش معکوس برای ورود صندوق مشترک معدنی

روز گذشته اخبار مهمی پیرامون تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک معدنی به بازار مخابره شد. در نشست هم اندیشی رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با مدیران شرکت های معدنی اعلام شد که «صندوق سرمایه‌گذاری مشترک» ۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های بزرگ معدنی به بازار سرمایه وارد خواهد شد.

در این راستا، دکتر حسن قالیباف اصل ، رییس سازمان بورس عنوان کرد: با ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک، آن دسته از شرکت‌های زیرمجموعه «ایمیدرو» که بازارگردان ندارند، می‌توانند از سهم خود حمایت کنند. به گفته وی طی دو روز مجوز بازارگردانی شرکت‌های فاقد بازارگردان، پس از ارائه درخواست، صادر خواهد شد.

برنامه «فملی» برای ورود 5شرکت زیرمجموعه به بورس

در میان اخبار مهم امروز، مدیرعامل شرکت ملی مس از کشف یک معدن بسیار بزرگ در سال جاری و آمادگی ۵ شرکت زیرمجموعه برای عرضه اولیه سهام در بورس خبر داد؛ اردشیر سعدمحمدی در جلسه با روءسای هیات عامل ایمیدرو، سازمان بورس و کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیران عامل شرکت‌های بزرگ حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: 5 شرکت زیرمجموعه ملی مس در آستانه ورود به بورس هستند. وی افزود: همچنین سال جاری یک معدن بسیار بزرگ کشف کردیم که به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.