نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

معدنی ها و فولادی ها یکدست سبزپوش شدند

0 65

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، رشد بیش از 57هزار واحدی شاخص کل بورس در جریان معاملات امروز سه شنبه در حالی با نوسان مثبت در بیشتر نمادهای بورسی دنبال شد که در این میان تمامی نمادهای فعال در دو گروه معدنی و فلزی نیز سبزپوش شده و رشد قیمت هر سهم را تجربه کردند. بررسی روند حرکتی شاخص کل بورس در معاملات امروز نشان می دهد که از همان دقایق ابتدایی معاملات ، نماگر اصلی بازار سرمایه تحت تاثیر لیدرهای بازار با شتابی قابل توجه صعود کرد. در این راستا نمادهای فلزی و فولادی نقش مهمی در رشد 3.5درصدی شاخص کل بورس داشتند. به طوریکه بیش از 5100واحد از رشد مزبور تحت تاثیر مثبت فولاد مبارکه اصفهان صورت گرفت. در ادامه این روند نیز تاثیر مثبت بیش از 4400واحدی ملی مس ایران قرار داشت. در همین راستا نمادهای معدنی نیز از جمله گل گهر، چادرملو و توسعه معادن و فلزات با رشد هر سهم خود، در صعود شاخص کل بورس نیز بی تاثیر نبودند. بر این اساس تاثیر مثبت 1376واحدی چادرملو، بیش از 1900واحدی گل گهر و 1230 واحدی از «ومعادن» را بر نماگر اصلی بازار سهام شاهد بودیم.
در جریان معاملات امروز بورس تهران، خرید و فروش حدود 9میلیارد و 500میلون سهم به ارزش 11 هزار میلیارد تومان صورت گرفت که حدود یک هزار میلیارد تومان از این رقم به ارزش معاملات گروه فلزات اساسی تعلق داشت. در این صنعت نیز 423 میلیارد تومان از معاملات ثبت شده به خرید و فروش سهام «فملی» تعلق داشت. «فولاد» نیز معاملاتی در حدود 189میلیارد تومان را در بازار امروز تجربه کرد.
فولاد خراسان نیز در حالی شاهد رشد قیمت 4درصدی هر سهم در بازار امروز بود که این شرکت با ثبت عملکرد درخشان در سال 1398، عنوان واحد نمونه تولیدی سال 1399 استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داد.
گروه معدنی فعال در بورس تهران نیز همانطور که عنوان شد معاملات امروز را با رشد قیمت در تمامی نمادهای سپری کرد. به طوریکه در نهایت شاخص گروه معدنی با رشد 4.6درصدی به کار خود پایان داد. در این گروه بیشترین معاملات به خرید و فروش سهام توسعه معادن و فلزات تعلق داشت. به طوریکه «ومعادن» دادوستد 24میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کرد. در همین راستا دوقلوهای سنگ آهنی یعنی چادرملو و گل گهر معاملات قابل توجهی را شاهد بودند. به طوریکه مبادله 12.4میلیارد تومانی «کگل» و 24 میلیارد تومانی «کچاد» در این بازار صورت گرفت. در این راستا ناصر تقی زاده مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در نخستین جلسه مشترک با مدیران عامل شرکت های عضو خانواده بزرگ چادرملو ، با اشاره به اشباع ظرفیت توسعه صنایع فولادی کشور گفت: شرکت عظیمی چون چادرملو نمی تواند تنها متکی به فعالیت در حوزه معدن و فولاد باشد از این رو طرح مدونی تدوین شده که مسیر توسعه این شرکت مهم بورسی را برای 10 سال آینده برنامه ریزی کرده است .
مدیر عامل شرکت معد این نی و صنعتی چادرملو افزود : در نظر داریم برای اجرای طرح های پائین دستی صنعت فولاد و سایر صنایع مرتبط، منطقه صنعتی چادرملو را در محور یزد به طبس اجرا کنیم و برای پیاده سازی این طرح بسیار مصمم و لازمه آن ایجاد هماهنگی و هم اندیشی با سایر شرکتهای است که بخش عمده سهام آنها متعلق به چادرملو خواهد بود. به گفته این مدیر معدنی، در فاز اول، ساخت ۳ واحد صنعتی بزرگ از جمله واحد سوپر مگامدول احیای مستقیم، کارخانه فروسیلیس و کارخانه آجر نسوز در دستور کار قرار گرفته است و به موازات آن، شرکت اکتشافات معدنی و چند واحد تأمین کننده مواد مورد نیاز صنایع فولادی نیز احداث می شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.