نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

حمایت حقوقی ها از نمادهای فلزی

0 143

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، بورس تهران معاملات امروز را با ریزش شدید شاخص کل و افت 57هزار واحدی (معادل 3.5درصدی) نماگر اصلی به پایان برد. در این راستا افت قیمت نمادهای معدنی و فولادی شدت گرفت و تقریبت تمامی نمادهای معامله شده در این دو گروه قرمزپوش شدند. نکته قابل توجه در این میان خرید از سوی سهامداران حقوقی بود. به طوریکه بازیگران عمده به حمایت از سهام به ویژه در نمادهای فلزی پرداختند و تا حدودی توانستند صف های فروش را تعدیل کنند.
بررسی معاملات نشان می دهد که امروز با توجه به جو روانی حاکم بر بازار سهام از همان ابتدا با صف فروش سنگین آغاز شد و با همان صف فروش ها به پایان رسید. هر چند در مجموع معاملات امروز کمتر تحرکی در نمادهای بازار دیده شد و خریدهای اندکی از سوی معامله گران صورت گرفت، ولی قابل توجه نبود. در این میان حقوقی ها توانستند در دقایق پایانی معاملات با خریدهای خود حدود 15 درصد از حجم صف فروش‌ها را کاهش دهند. به طوریکه حقوق ها خالص خریدی بالغ بر 254 میلیارد تومان را در گروه فلزات اساسی ثبت کردند. در این میان بیشترین خریدها در لیدرهای بازار بود. به طوریکه 62 درصد از خریدهای صورت گرفته در نماد فولاد مبارکه از سوی حقوقی ها بازار بود. روندی مشابه در نماد ملی مس ایران با خرید بیش از 70درصدی از سوی حقوقی ها دنبال شد. این موضوع در نهایت صف فروش 48میلیون سهمی برای «فملی» و 122میلیون سهمی برای «فولاد» را به دنبال داشت.
نکته مهم دیگر در بازار امروز، حجم پایین نمادهای معامله شده بود. به طوریکه ارزش معاملات در این بازار به 5.5هزار میلیارد تومان رسید که نشان از قفل شدن نقدینگی در صف ها داشت. در این میان گروه فلزات اساسی معاملاتی کمتر از 500میلیارد تومان را تجربه کرد که 256میلیارد تومان آن به ارزش معاملاتی «فملی» و 100میلیارد تومان دیگر به ارزش دادوستد سهام «فولاد» تعلق داشت.
در این میان مدیرعامل ملی مس ایران از ثبت رکورد جدید تولید روزانه 593 تن آند مس در خاتون‌آباد خبر داد؛ اردشیر سعدمحمدی با بیان این‌که در سال جهش تولید و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق و جهش تولید، رکورد جدیدی در تولید ثبت شد، گفت: با تلاش پرسنل سخت‌کوش کارخانه ذوب خاتون‌آباد در روز 24 شهریورماه رکورد قبلی تولید آند مس شکسته شد و رکورد جدید تولید 593 تن آند در روز ثبت شد.
در میان نمادهای معدنی نیز شاهد خرید و فروش 165میلیارد تومانی از سوی 10 نماد بودیم. در این گروه نیز حقوقی ها حدود 40میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام از سوی حقیقی ها به پرتفوی خود منتقل کردند. در این روز چادرملو معاملات قابل توجهی را تجربه کرد. به طوریکه با ثبت مبادلات 57میلیارد تومانی، 35درصد از کل معاملات گروه را به خود اختصاص داد. گل گهر نیز خرید و فروش حدود 8میلیون سهم به ارزش 19میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کرد.

نویسنده: هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.