نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

سرخ پوشی لیدرها در بازار مثبت

0 68

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات امروز شنبه را به رشد بیش از 1100 واحدی بسنده کرد که لیدرهای بازار در این فضای مثبت، با نوسان منفی قیمتی همراه شدند. در همین راستا رشد بیش از 3300 واحدی شاخص کل هموزن، تاکیدی بر همین مساله است که کوچکترهای بورسی، رشد بیشتری را در بازار امروز تجربه کردند.
در جریان معاملات نخستین روز کاری هفته دو غول فلزی یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران با نوسان منفی قیمتی در محدوده 2درصدی مواجه شدند، در همین راستا بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بورس نیز از ناحیه این دو نماد شکل گرفت. به طوریکه «فولاد» بیش از 2800 واحد اثر کاهنده و «فملی» نیز حدود 1900واحد تاثیر منفی بر نماگر اصلی بازار سهام ایجاد کردند. در میان نمادهای معدنی نیز وضعیتی مشابه حاکم بود. به طوریکه چادرملو و گل گهر در مجموع حدود 1800 واحد از ارتفاع صعود شاخص را گرفتند.
بررسی جزئیات خرید و فروش ها نیز نشان می دهد که گروه فلزات اساسی در فهرست پرمعامله ترین صنایع جای گرفت و بعد از خودرویی ها در رتبه دوم ایستاد. بر این اساس این گروه خرید و فروش بیش از 467میلیون سهمی به ارزش یک هزار میلیارد تومان را تجربه کرد که 442 میلیارد تومان از این رقم به معاملات فولاد مبارکه تعلق داشت. دادوستد سهام «فملی» نیز به بیش از 320 میلیارد تومان رسید. این در حالی است که به رغم افت قیمت در بیشتر نمادهای فلزی، فولاد سپید فراب کویر بازار امروز را مثبت پشت سرگذاشت. به طوریکه هر سهم «کویر» رشد قیمت 2.5درصدی را تجربه کرد و 111واحد تاثیر مثبت نیز بر شاخص کل بورس برجای گذاشت. در میان نمادهای معدنی نیز بیشترین معاملات به خرید و فروش سهام دوقلوهای سنگ آهنی تعلق داشت. به طوریکه «کچاد» و «کگل» در مجموع مبادلاتی در حدود 120 میلیارد تومان را کسب کردند.
در میان اخبار مهم امروز نیز برگزاری جلسه اظهار نظر درباره صورتجلسه تنظیم بازار محصولات فولادی قرار داشت. در این جلسه درخصوص ۷ مورد از جمله کاهش قیمت محصولات فولادی، عرضه کل محصولات در بورس کالا و پیشنهاد قیمت پایه موافقت شد. در حالی در این جلسه با کاهش قیمت محصولات فولادی تا حد ممکن موافقت شد که مقرر شد تا کل محصولات فولادی شامل شمش و مقاطع طویل قابل فروش در داخل صرفاً از طریق بورس کالا عرضه شود و فروش خارج از بورس به منزله خارج از شبکه لحاظ شود.
همچنین مقرر شد در جلسه‌ای جداگانه نسبت به تامین مواد اولیه تولید کنندگان القایی ساماندهی و اتخاذ تصمیم شود. ضمن اینکه پیشنهاد قیمت پایه شمش ( بیلت و بلوم) ۷۵ درصد قیمت صادراتی ایران فوب خلیج فارس با تسعیر نیمایی و انجمن پیشنهاد کرد پس از اولین عرضه و تعیین قیمت موضوع کشف شده در بورس کالا میزان ۸۵ درصد آن به عنوان قیمت پایه بعدی و به همین ترتیب برای دفعات بعدی قیمت پایه بصورت ۹۵ درصد قیمت موزون کشف شده در بورس کالا تعیین شود.
از دیگر نتایج مثبت این جلسه پیشنهاد برای تعیین قیمت سقف بورس کالا بر اساس ۱۰۰ درصد قیمت صادراتی ایران فوب خلیج فارس و تسعیر نیمایی بود. همچنین ارزش پایه صادراتی محصولات فولادی منطبق با قیمت‌های جهانی در گمرک تعیین شد.

نویسنده:هدیه لطفی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.