نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

نیمی از ریزش بورس در مدار 4 لیدر معدنی-فلزی

0 164

به گزارش سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴، شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات امروز دوشنبه را با کاهش 1.1 درصدی سپری کرد که در این میان لیدرهای معدنی و فلزی بیشترین تاثیر را بر ریزش مزبور داشتند. به طوریکه حدود 9هزار واحد از ریزش 17.5 هزار واحدی شاخص کل بورس یعنی نیمی از کاهش نماگر اصلی بازار تحت تاثیر منفی 4نماد فولاد مبارکه، ملی مس ،چادرملو و گل گهر رخ داد.
بررسی روند معاملات امروز نشان می دهد که عرضه ‌های آخر وقت روز گذشته به خصوص در نمادهای مطرحی از جمله فولاد مبارکه و ملی مس ایران ، سهامداران را از جهت احتمال تقویت عرضه‌ها به خصوص از سوی حقوقی‌ها نگران کرد. به طوریکه در آغاز معاملات امروز دوشنبه شاهد ریزش قیمتی در این نمادها بودیم.
این در حالی است که به رغم آغاز به کار بازارهای جهانی در هفته جاری با نوسان محدود اما مثبت، هیچ واکنشی از این موضوع در بازار سهام مشاهده نشد. به طوریکه هر بشکه نفت برنت به کانال 42 دلار بازگشته است و هر اونس طلا نیز در محدوده 1935 دلار دادوستد شد. فلزات پایه نیز با نوسان محدوده و اغلب مثبت کار خود را شروع کردند، با این حال بورس تهران چندان واکنشی به این موضوع نشان نداد.
به این ترتیب گروه فلزات اساسی در مجموع بازار امروز شاهد دادوستد بیش از 500میلیون سهم به ارزش 1200میلیارد تومان بود که حدود نیمی از این رقم به مبادلات «فولاد» تعلق داشت. «فملی» نیز مبادلاتی در حدود 300 میلیارد تومان را تجربه کرد. در گروه معدنی نیز در حالی چادرملو خرید و فروش 31میلیارد تومانی و گل گهر نیز معاملات 23 میلیارد تومانی را تجربه کردند که ارزش معاملات «کروی» به حدود 40میلیارد تومان رسید.
همچنین در گروه فلزی در حالی فولاد خوزستان با نوسان منفی 1.6درصدی همراه شد، که معاملات پرحجمی در حدود 70میلیارد تومان را تجربه کرد. در این راستا مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به پیشی گرفتن ۵ درصدی تولید در ۶ ماه نخست سال و پوشش برنامه‌های صادراتی در خصوص سه طرح توسعه‌ای توضیح داد.
محمدی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای عنوان کرد:‌ در زمینه توسعه نیز برنامه‌های پیش‌بینی ‌شده با سرعت و دقت بالایی پیش می‌رود. امید می رود طرح‌ توسعه‌ای فولاد شادگان و شرکت صنعتی-معدنی سنگان که با برنامه افزایش معدنی کنسانتره و گندله همراه است به‌خوبی پیش رود. همچنین پروژه زمزم ۳ به‌موقع اجرا تا طرح ها موجب افزایش تولید و اشتغال شود.
برنامه ریزی برای بهره برداری از طرح‌ توسعه‌ای فولاد شادگان و شرکت صنعتی-معدنی سنگان و همچنین پروژه زمزم ۳ از دیگر موارد مهم اعلام شده از سوی مدیرعامل «فخوز» بود.
در میان اخبار مهم امروز، صحبت های وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار داشت. علیرضا رزم حسینی در حاشیه جلسه مشترک با نایب رئیس مجلس گفت: در جلسات مختلف با تشکل‌های بخش فولاد، مقرر شد، عرضه فولاد خارج از بورس ممنوع شود.
وی در ادامه با اظهار این مطلب که امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده، طی هفته‌های آینده قیمت فولاد در بازار کاهش یابد، گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده مقرر شد، حتی تا ۲۰ تن نیز عرضه فولاد از طریق بورس انجام شود تا به این ترتیب تولیدکنندگان کوچک و متوسط بتوانند نیاز خود را از طریق بازار بورس تامین کنند. همچنین با عرضه خارج از شبکه فولاد طبق قانون برخورد جدی می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.