نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

در دوقلوهای معدنی خبری است؟

0 76

بورس تهران نوسانات شدیدی در جریان معاملات امروز تجربه کرد، به طوریکه رشد شاخص در ابتدای معاملات به ریزش شدید تبدیل شد و در پایان نیز مجدد روند صعودی در پیش گرفت. به این ترتیب در نهایت رشد 132 واحدی در کارنامه نماگر بازار سهام به ثبت رسید. در این میان عملکرد دو نماد سنگ آهنی قابل توجه و کمی عجیب بود. در حالی هیچ دلیل بنیادی و یا حتی خبری تاثیرگذار بر دو نماد چادرملو و گل گهر رخ نداد که این دونماد نه تنها با افت قیمت مواجه شدند بلکه بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بورس نیز از ناحیه این دو نماد رخ داد. در این میان گل گهر 1900واحد تاثیر منفی بر نماگر اصلی بازار ایجاد کرد. در همین راستا چادرملو نیز 1100 واحد نقش کاهنده در شاخص کل بورس برجای گذاشت. در نهایت شاخص معدنی با کاهش 2.4درصدی به کار خود پایان داد. این در حالی است که وضعیت فلزی ها به مراتب بهتر بود. به طوریکه نه تنها کاهش قیمت آنها کمتر بود، بلکه تاثیر منفی محدودتری بر شاخص کل بورس برجای گذاشتند و در نهایت شاخص این صنعت با کاهش 0.15درصدی به کار خود پایان داد.
بررسی خرید و فروش های صورت گرفته در این نمادها نیز نشان می دهد که گروه فلزات اساسی با دادسوتد حدود 800میلیارد تومانی در بازار امروز روبرو شده است. در این گروه همچنان سهام معاملات فولاد مبارکه با حجم بالایی همراه بود. به طوریکه بیش از 300میلیارد تومان از این رقم به معاملات «فولاد» تعلق داشت. در ادامه نیز خرید و فروش 253 میلیارد تومانی ملی مس ایران قرار داشت. در میان نمادهای معدنی نیز بیشترین خرید و فروش ها به نماد گل گهر با معاملات 78 میلیارد تومانی تعلق داشت. البته در این راستا باما نیز با دادوستد 67میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه در این بازار بود.
امروز صحبت های وزیر راه در خصوص فولادیها از اهمیت بالایی برخوردار بود؛ وزیر صنعت با بیان اینکه مقرر شده بعد از ابلاغ دولت هرچه سریعتر فولاد در بورس عرضه شود، گفت: حداقل خرید این محصول در بورس ۲۰ تُن است و هر شخص می‌تواند با این ظرفیت خرید کند. رزم حسینی تاکید کرد: با افرادی که خلاف قانون بیرون از بورس اقدام به عرضه فولاد کنند از طریق تعزیرات برخورد خواهد شد. همانطور که طی چند ماه گذشته از همین طریق با متخلفان برخورد و سخت‌گیری شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.