نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

تاخیر برای واگذاری مازاد سهام دولت در سهام «فولاد» و «فملی» «کروی» رکورد زد؛ 15درصد سود در یک هفته

0 112

بورس تهران در حالی بازار امروز را با کاهش بیش از یک درصدی شاخص کل سپری کرد که به این ترتیب هفته کم نوسان بورس با ثبت بازدهی 1.3درصدی به پایان رسید. این در حالی است که عملکرد برخی نمادهای فلزی و معدنی از شاخص کل بورس، به مراتب بهتر بود. در این میان توسعه معادن روی ایران رکوردشکن ظاهر شد و بازدهی 15 درصدی در این هفته را به خود اختصاص داد.
در حالی این روزها اخباری پیرامون عرضه سومین ETF دولتی در بازار مطرح است که انتظار می رفت طبق گفته های پیشین مسئولان، مازاد سهام دولت در دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران به همراه سهام خودرویی در این صندوق جای گیرد، ولی ظاهرا برنامه دولت تغییر کرده و سومین صندوق مابقی سهام دولت در سه بانک ملت ، صادرات و تجارت را واگذار خواهد کرد. در این راستا مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره علت تغییر عرضه سهام خودرویی و فلزی ها به سهام بانکی‌ها در صندوق دارا سوم ، توضیح داد : سازمان بورس فقط مسئول صدور مجوز تاسیس صندوق بوده و دولت می‌تواند دارایی‌ها را به صورت مستقیم (خرد یا بلوکی) یا از طریق صندوق عرضه کند. بنابراین ترتیب عرضه سهام صندوق‌ها به عهده سازمان بورس نیست و هیچ نقشی در تعیین نوع سهام ندارد.
راضیه صباغیان با اشاره به اینکه عرضه سهام خودرویی و فلزی مربوط به وزارت صنعت و سازمان خصوصی سازی است، افزود: به محض ارائه درخواست تاسیس صندوق خودرویی و فلزی ، اقدام‌ لازم برای صدور مجوز انجام می‌شود که زمان آن معلوم نبوده و ممکن است در قالب صندوق دارا چهارم یا پنجم عرضه شود.
از سوی دیگر این روزها بحث شیوه عرضه سهام عدالت نیز در بازار بحث برانگیز شده است. البته نوسان قیمت دلار نیز در وضعیت این روزهای بازار سهام بی تاثیر نیست. با وجود اقدامات بازارساز، همچنان بالاتر از 30 هزار تومان در حال نوسان است . به این ترتیب بورس تهران هفته جاری را تحت تاثیر همین عوامل پشت سرگذاشت و به بازدهی 1.3 درصدی اکتفا کرد.
بررسی جزئیات معاملات امروز نشان از آن دارد که در مجموع بیش از 6میلیارد و 500میلیون سهم در بازار دادوستد شد و ارزش کل مبادلات به حدود 9.3 هزار میلیارد تومان رسید. در این میان 760 میلیارد تومان از این رقم به معاملات گروه فلزات اساسی تعلق داشت. در همین راستا دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران در مجموع خرید و فروش به 570 میلیارد تومان رسید. البته این دو نماد در کل بیش از 5 هزار واحد تاثیر منفی بر شاخص کل ایجاد کردند. در میان نمادهای معدنی نیز لیدرهای معدنی با کاهش قیمت مواجه شدند. به طوریکه گل گهر با کاهش قیمت 4درصدی و تاثیر منفی 1600 واحدی بر نماگر اصلی بازار همراه شد. چادرملو نیز نه تنها 950 واحد در ریزش بازار نقش داشت، بلکه هر سهم آن نیز 3.5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
در میان اخبار مهم امروز نیز جلسه کنترل مدیریت گروه فولاد مبارکه قرار داشت؛ مدیرعامل فولاد مبارکه و معاون ایمیدرو از بومی سازی ۸۲۰ قطعه و تجهیز استراتژیک در نیمه اول سال و تکمیل ۹ طرح به ارزش ۹۲۱.۵ میلیون یورو و ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۲ خبر دادند.

عملکرد هفتگی چگونه بود؟
همانطور که عنوان شد که شاخص کل بورس تهران در این هفته به بازدهی 1.3 درصدی قانع شد. در این میان «کروی» توانست سودی بالغ بر 15درصد را به نمایش گذارد و از تمامی نمادهای گروه سبفت گیرد. در همین راستا معادن منگنز ایران نیز با سودی در حدود 14 درصد، سهامداران را خوشحال کرد و رتبه بعدی نیز به نماد باما تعلق گرفت؛ «کاما» در این هفته توانست سود 12درصدی را در کارنامه خود ثبت کند.
این در حالی است که دوقلوهای سنگ آهنی، عملکردی ضعیف را به نمایش گذاشتند که با زیان 11.6 درصدی گل گهر و 10 درصدی چادرملو همراه شد. در میان نمادهای فلزی نیز فولاد مبارکه بازدهی منفی 5.4 درصدی را در این هفته کسب کرد و «فملی» نیز با 4درصد زیان مواجه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.