نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

بهبود نسبی فولادی ها؛ اثرگذاری قابل توجه چادرملو

0 158

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، بورس تهران هر چند معاملات امروز چهارشنبه را با تداوم کاهش شاخص کل سپری کرد و به محدوده یک میلیون و 200هزار واحدی بازگشت، اما روند معاملاتی به ویژه در لیدرهای گروه فلزی و معدنی با بهبود نسبی همراه شد. به طوریکه امروز دیگر خبری از صف فروش های سنگین فولاد مبارکه و ملی مس ایران نبود و این دو نماد در مجموع تنها بیش از 800واحد تاثیر منفی بر نماگر اصلی بازار سهام برجای گذاشتند. در این میان کاهش قیمت سهام دو نماد نیز بسیار محدود شد. به طوریکه «فولاد» با نوسان منفی 0.5 درصدی و «فملی» نیز با کاهش قیمت یک درصدی به کار خود پایان دادند. اما شگفتی بازار امروز نمادهای معدنی بودند؛ در این میان چادرملو با تاثیر مثبت 817 واحدی بر شاخص بورس، بیشترین نقش مثبت را در دماسنج بازار ایفا کرد. در نهایت نیز رشد قیمت 4درصدی هر سهم را تجربه کرد. در همین راستا گل گهر نیز 215 واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس داشت. البته دو نماد فولاد خوزستان و فولاد کاوه جنوب کیش نیز از دیگر نمادهای مثبت در بازار امروز بودند که نه تنها رشد قیمت هر سهم را تجربه کردند، بلکه در مجموع حدود هزار واحد از ریزش شاخص کل را جبران کردند.
از سوی دیگر در حالی نخستین هفته آبان ماه با کاهش 8.8 درصدی شاخص کل بورس به پایان رسید که در این راستا عملکرد نمادهای فلزی و معدنی نیز چندان قابل توجه نبود. به طوریکه «فولاد» در این هفته به زیان 13درصدی رسید. کاهش قیمت «فملی» نیز معادل 14.2درصد بود. «کگل» نیز در حالی افت قیمت 13.5 درصدی را در این هفته تجربه کرد که زیان «کچاد» نیز به بیش از 9درصد رسید. در این میان تنها نماد مثبت گروه، معدنی دماوند بود؛ در حالی «کدما» در بیشتر روزهای هفته با نوسان مثبت قیمتی همراه شد که در نهایت بازدهی 11.4درصدی را در کارنامه هفتگی خود ثبت کرد.
نگاهی به مهمترین اخبار
در میان اخبار مهم امروز، شفاف سازی فولاد مبارکه در خصوص خرید سهام خزانه قرار داشت، بر این اساس فولاد مبارکه از خرید ۲ هزار میلیارد تومان سهام خزانه تاکنون و عدم فروش سهام توسط سهامداران حقوقی عمده خبر داد و شایعه فروش توسط سهامداران حقوقی عمده را رد کرد.
امروز چادرملو ضمن انتشار گزارش عملکرد دوره یک ماهه مهرماه ، از اقدامات مهم هیئت مدیره در راستای حمایت از فعالان بازار سرمایه خبر داد؛ براین اساس، «کچاد» در دوره یک ماهه مهر، از فروش داخلی فولاد، آهن اسفنجی، گندله، سنگ دانه بندی، کنسانتره آهن و فروش صادراتی فولاد بالغ بر 2.5 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. به این ترتیب شرکت در عملکرد 7 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان درآمد داشته که نسبت به دوره مشابه قبل با رشد 79 درصدی روبرو شده است.
همچنین عقد قرارداد بازارگردانی با شرکت تأمین سرمایه امید صندوق بازارگردان (امید ایرانیان) ، تداوم اجرای توافق نامه چند جانبه بین شرکتهای گروه در راستای حمایت از سهام شرکت، پرداخت سود سهامداران عمد حقوقی زودتر از موعد تعیین شده وحمایت مستمر سهامداران عمده از سهام شرکت در سال جاری از جمله اقدامات مهم هیات مدیره چادرملو در سال جاری بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.