نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

فلزی – معدنی ها به افت قیمت ادامه دادند/ «فملی» ؛ اخبار مثبت در کنار معاملات منفی

0 123

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، شاخص‌کل بورس تهران به روند نزولی خود در معاملات امروز نیز ادامه داد و با افت بیش از 22هزار واحدی در محدوده یک میلیون و 200 هزار واحد آرام گرفت. در این میان ملی مس ایران بیشترین اثر کاهنده را بر نماگر مزبور داشت.

سرانجام شب گذشته رسانه ‌های معتبر آمریکایی جو بایدن را رئیس‌جمهور جدید ایالات ‌متحده معرفی کردند. در همین راستا بازارهای مالی داخلی به روند نزولی خود از صبح امروز ادامه دادند که در کنار کاهش قیمت طلا و دلار، بورس نیز حدود 1.8درصد نزول کرد. در این میان نمادهای کالامحور بورسی نیز همچنان روند نزولی قیمت خود را حفظ کردند که در این میان ملی مس ایران، پیشتاز دیگر نمادها شد. به طوریکه نه تنها با تاثیر منفی بیش از 2200 واحدی بر شاخص کل بورس، بیشترین افت این نماگر را رقم زد، بلکه کاهش قیمت 4درصدی هر سهم و در نهایت صف فروش سنگین بیش از 120میلیون سهمی را یدک کشید. در این روز تنها حدود 4.5میلیون سهمی «فملی» معامله شد و ارزش ناشی از این معاملات به کمتر از 9میلیارد تومان است. البته همانطور که عنوان شد بخش عمده ای از عرضه ها در صف فروش قفل شد که 26برابر معاملات این نماد در بازار امروز بود. به طوریکه نقدینگی موجود در صف فروش «فملی» به بیش از 237 میلیارد تومان رسید.

این معاملات در حالی رقم خورد که خبرهای مثبتی از شرکت به گوش می رسد؛ مدیرعامل شرکت ملی مس ایران موفق به کسب گواهی‌نامه 5 ستاره «پیشروان بهره‌وری» شد. بر این اساس در هفتمین همایش جایزه بهره‌وری معدن و صنایع معدنی؛ دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران موفق به دریافت گواهی‌نامه 5 ستاره «پیشروان بهره‌وری» به خاطر انجام اقدامات چشمگیر در حوزه بهره‌وری و افزایش قابل‌توجه بهره‌وری در شرکت مس شد. در همین راستا رییس هیات عامل ایمیدرو نیز با بیان این‌که شرکت ملی مس از مجموعه‌های موفق در حوزه بومی‌سازی است، گفت: امیدواریم این جریان تداوم داشته باشد و شاهد بومی‌سازی بیشتر در حوزه صنعت مس باشیم.

از سوی دیگر رئیس هیات عامل ایمیدرو از تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت فولاد تا پیش از پایان سال خبر داد و گفت: این صندوق از بومی سازان و تولیدکنندگان داخلی حمایت کرده و ریسک آنها را پوشش خواهد داد. خداداد غریب پور در ادامه به طراحی و تهیه شاخص ‌های بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و افزود: در این زمینه ۱۲ شاخص کلان را برای بومی سازی تدوین کردیم که ملاک ارزیابی عملکرد برنامه‌های بومی سازی و ساخت داخل بر اساس آن‌ها خواهد بود. این شاخص‌ها برای شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی یک راهنمای مسیر بومی سازی است که به آن‌ها در انتخاب اولویت‌ها کمک خواهد کرد تا برنامه‌های بومی سازی را با توجه به درجه اهمیت و به فراخور نیازشان تعریف کنند.

فولاد مبارکه نیز از دیگر نمادهای فلزی تاثیرگذار بر بورس امروز بود. این نماد نیز حدود 1500واحد در افت شاخص کل بورس نقش داشت. هر چند مدیرعامل شرکت خبرهای خوبی به بازار داد، اما سهامداران و سرمایه گذاران بی توجه به این موارد، همچنان به خرید و فروش های هیجانی خود ادامه می دهند. در این راستا مدیرعامل فولاد مبارکه از حفظ جایگاه جهانی فولاد مبارکه با اجرای طرح‌های نورد گرم شماره 2 و تحول دیجیتال خبر داد؛ حمیدرضا عظیمیان با اشاره به دو پروژۀ بزرگ و مهم در دست اقدام فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه برای حفظ سهم خود در تولید فولاد کشور و برای اینکه همچنان به‌عنوان سازمانی موفق در میان شرکت‌های فولادساز جهانی مطرح باشد، اجرای دو پروژۀ بسیار مهم نورد گرم شمارۀ 2 و طرح تحول دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، پروژۀ نورد گرم شمارۀ 2 تا سه سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید و کشور را از واردات ورق بی‌نیاز خواهد کرد. همچنین با بهره‌برداری از این ابرپروژه، یک‌میلیون تن ورق مازاد بر مصرف داخلی تولید خواهد شد.  در این حالت، با کوتاه شدن دست واسطه‌ها، بازار سیاه و التهاب بازار از بین خواهد رفت و زمینۀ ایجاد ارزش‌افزودۀ بیشتر و صادرات نیز فراهم خواهد شد.

وی در خصوص دیگر پروژۀ عظیم فولاد مبارکه گفت: تحول دیجیتال و به‌کارگیری نسل چهارم تکنولوژی در این شرکت از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این شرکت است که از پنجم مردادماه سال 95 آغاز شده است. این طرح که در هیچ‌یک از سازمان‌های کشور، به‌طور جامع و یکپارچه، پیاده‌سازی نشده است، موجبات مدیریت و ادارۀ هوشمند فولاد مبارکه را فراهم خواهد کرد و در نهایت باعث افزایش بهره‌وری و ارزش سهام سهامداران می‌شود. با اجرای این طرح فولاد مبارکه همچنان به‌عنوان سازمانی جهان‌تراز مطرح خواهد بود. به خاطر داشته باشیم اجرای این دو پروژۀ بزرگ همدلی همۀ همکاران و مدیران سازمان را می‌طلبد.

از دیگر خبرهای مهم امروز تعلیق نماد سرمایه گذاری توکافولاد به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه فولاد مبارکه قرار داشت. سرمایه گذاری توکافولاد که از 13 آبان با شفاف سازی درباره واگذاری 4.5 درصد از سهام شرکت فولاد تاراز چهار محال در توقف نماد به سر می برد جهت بررسی وضعیت اطلاعاتی، نماد آن حداکثر تا 2 آذر تعلیق شد.

نگاهی به عملکرد معدنی ها

در میان نمادهای معدنی نیز، دو لیدر گروه همچنان با افت قیمت مواجه شدند. البته وضعیت گل گهر به مراتب نامساعدتر بود و افت قیمت بیشتری را در مقایسه با چادرملو تجربه کرد. در حالی کاهش قیمت هر سهم «کچاد» به 2درصد محدود شد که «کگل» افت قیمتی در محدوده حداکثری را تجربه کرد. در همین راستا تاثیر در حدود 1500واحدی گل گهر بر افت شاخص کل بورس نیز قابل توجه بود.

در این میان معدنی دماوند همچنان به رشد قیمت هر چند اندک خود ادامه داد و امروز نیز 1.3درصد دیگر افزایش نرخ را تجربه کرد.

با این عملکرد شاخص گروه معدنی فعال در بورس، کاهش 2.35درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.