نخستين مرجع تعیین و اعلام قیمت پایه محصولات معدنی و صنایع معدنی وابسته

مختصات قرمز بورس تهران؛ دلار متهم اول افت بازار سهام/ افت شاخص های فلزی و معدنی

0 219

به گزارش سایت خبری-تحلیلی معدن 24، بازارهای جهانی و بورس های بین الملل در حالی معاملات امروز را مثبت و با سبزپوشی یکپارچه آغاز کردند که بورس تهران وضعیتی کاملا متفاوت داشت. به طوریکه شاخص کل بورس امروز نیز به روند نزولی خود ادامه داد و با افت بیش از 25 هزار واحدی مواجه شد. در این راستا می توان دلیل افت این روزهای بازار را در نوسان قیمت دلار و یا همان کاهش قیمت دلار دانست. در حالی دلار به عنوان متهم ردیف اول تداوم روند منفی در بورس در شناخته شده که سرمایه گذاران را در فروش سهام خود ترغیب کرده است. در این میان برخی از سرمایه گذاران نیز با توجه به تجربه های گذشته، پیش بینی از روند صعودی نرخ ارز در آینده دارند و این ریزش قیمتی را فرصتی برای خرید و کسب سود در آینده می دانند. به این ترتیب اقدام به فروش سهام خود و خروج نقدینگی از بورس برای خرید در دیگر بازارهای سرمایه گذاری موازی می کنند.
از یک سو باید منتظر ماند تا مشخص شود این افت قیمتی دلار تا کجا ادامه پیدا میکند و از سوی دیگر باید در انتظار انتشار گزارش های عملکرد شرکت های فعال در بازار سرمایه به نرخ لار جدید بود.
جزئیات معاملات امروز نشان از افت شاخص در دو گروه فلزات اساسی و معدنی دارد. به طوریکه شاخص گروه فلزی با کاهش 3.7درصدی و شاخص گروه معدنی نیز کاهش 3.2درصدی مواجه شدند. در این راستا دو لیدر گروه فلزی یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران نوسان منفی در محدوده حداکثری روبرو شده و در مجموع بیش از 5هزار واحد از افت امروز شاخص کل بورس، تحت تاثیر این دو نماد شکل گرفت. در همین راستا گل گهر نیز حدود 1400واحد تاثیر منفی بر نماگر اصلی بازار سهام داشت.
از سوی دیگر بورس تهران در معاملات امروز شاهد دادوستد بیش از 7 میلیارد و 800میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش تقریبی 6میلیارد تومان بود. در این میان گروه فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را در میان دیگر صنایع بورسی به خود اختصاص داد. به طوریکه در این صنعت بیش از یک هزار میلیارد تومان دادوستد صورت گرفت که نیمی از این رقم در اختیار معاملات فولاد مبارکه قرار داشت. به طوریکه «فولاد» شاهد خرید و فروش 518میلیارد تومان از سهام خود در این روز بود. در همین راستا ملی مس ایران نیز خرید و فروش 310میلیارد تومانی را در کارنامه امروز خود ثبت کرد.
در میان نمادهای معدنی نیز بیشتر معاملات در نماد چادرملو شکل گرفت. به طوریکه «کچاد» معاملاتی در حدود 45میلیارد تومان را ثبت کرد. ارزش مبادلات سهام «کگل» نیز به بیش از 37 میلیارد تومان رسید. باما نیز با خرید و فروش 41.2میلیارد تومانی در فهرست دیگر نمادهای پرمعامله بازار امروز قرار گرفت.
در حالی پروژه بهبود اجراشده در واحد گندله سازی فولاد خراسان در هفتمین دوره جایزه ملی بهروری معدن و صنایع معدنی، به عنوان پروژه برتر مورد تقدیر قرار گرفت که نماد «فخاس» در بازار امروز با کاهش کمتر از یک درصدی مواجه شد. همچنین معاملات امروز «فخاس» در محدوده 1.6 میلیارد تومان دنبال شد.
در میان اخبار امروز، بازدید مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن و مجتبی رضاخواه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از کارخانه ذوب آهن اصفهان بود. در این بازدید ضمن بررسی خطوط تولید این شرکت با مسئولین در خصوص مسائل زنجیره فولاد کشور ، بحث و گفتگو شد. در جلسه امروز عنوان شدکه هدف مجلس ، انتفاع تولید کننده و مصرف کننده فولاد و ساماندهی بازار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.